moje prace, te udane i te mniej.

Tutaj proszę wrzucać zdjęcia wszelkich narzędzi tnących powstałych w waszych warsztatach

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

SuperKamiGuru
Posty: 21
Rejestracja: 24 wrz 2017, 00:57
Lokalizacja: Lgota górna

moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: SuperKamiGuru » 07 sty 2019, 22:24

Witam, co prawda konto mam ponad rok, nożyki robię trochę dłużej, ale dopiero teraz postanowiłem je pokazać- dlaczego? Bo wszystkie które robiłem były niewiarygodnie brzydkie :P ale postanowiłem że i tak je pokażę, bo w końcu każdy od czegoś zaczyna.

Każda z tych prac została chociaż trochę przekuta (profil zawsze był kuty, w przypadku tasaka(którego zdjęcia dodam jutro) szlify kładzione głównie młotem)

Większość z tych prac została wykonana z resorów bądź pił.

To nie wszystkie moje prace, co najmniej połowa zrobionych noży nie przetrwała (albo ze względu na słabe hartowanie, albo na brak odpuszczania, albo błędy w kuciu). Było jeszcze kilka prób zrobienia miecza.

niemal wszystkie odpuszczane w palenisku

załączniki się zepsuły , dzisiaj umieszczę kilka zdjęć a to czego nie zdążę to jutro :facepalm: (zostały mi do dodania głównie starsze prace, w tym miecz do którego prosiłem o rady do hartowania i odpuszczania, niestety się wygiął a potem pękł podczas próby prostowanie :/ )
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: leonzlasu » 08 sty 2019, 06:33

Fajnie że pokazałeś swoje nożyki.
Powodzenia i dużo przyjemności przy pracy nad następnymi życzę :D

SuperKamiGuru
Posty: 21
Rejestracja: 24 wrz 2017, 00:57
Lokalizacja: Lgota górna

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: SuperKamiGuru » 08 sty 2019, 07:28

Dzięki :P
Na wieczór prześlę zdjęcia jeszcze kilka innych prac.

graffic

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: graffic » 08 sty 2019, 08:44

fanem noży nie jestem (znany fakt) :D - ale wiem że wykonanie dobrego noża nastręcza trochę problemów

fajnie że pokazujesz początki - pewnie dla wielu początkujących nożorobów będzie to praktyczną lekcją poglądową - ze nie wszystko się udaje, nie jest to takie proste, wymaga stałej praktyki i cierpliwości

oczywiście życzę Ci aby kolejne noże były lepsze jakościowo, i w większym zakresie spełniały Twoje oczekiwania :D

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: Saduria » 08 sty 2019, 08:55

Życzę Ci cierpliwości i radości w robieniu kolejnych. Fajnie będzie obserwować rozwój.

SuperKamiGuru
Posty: 21
Rejestracja: 24 wrz 2017, 00:57
Lokalizacja: Lgota górna

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: SuperKamiGuru » 08 sty 2019, 11:50

Dzięki, zwłaszcza za cierpliwość bo się najbardziej przyda, bo czasami mi jej brakuje ;P

SuperKamiGuru
Posty: 21
Rejestracja: 24 wrz 2017, 00:57
Lokalizacja: Lgota górna

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: SuperKamiGuru » 08 sty 2019, 21:16

Dobra, wróciłem z kolędy (no trzeba trochę zarobić na wungiel do paleniska:P )trochę odpocząłem to poszedłem zrobić zdjęcia :P
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lesio
Posty: 737
Rejestracja: 01 kwie 2018, 17:02
Lokalizacja: Kraków

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: Lesio » 08 sty 2019, 23:24

Witaj i powodzenia.

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: Saduria » 09 sty 2019, 07:52

Jeśli chcesz pracować w miękkim,a jest twarde to trzeba zmiękczyć. Rozgrzewasz do odpowiedniej temperatury (w zależności od stali może się różnić,), a potem studzisz bardzo powoli ( z piecem/w suchym piasku kwarcowym/w popiele). Jak ostygnie będzie miękkie, ale oczywiście ponownie po obróbce trzeba będzie zahartować.

SuperKamiGuru
Posty: 21
Rejestracja: 24 wrz 2017, 00:57
Lokalizacja: Lgota górna

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: SuperKamiGuru » 09 sty 2019, 08:10

Wiem jak zmiękczyć stal, ale chodziło mi właśnie o przerobienie bez hartowania, bo leń jestem i mnie się nie chce 2gi raz hartować :P

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: Bodar » 09 sty 2019, 08:36

Walcz Kolego, walcz, kierunek dobry, trochę więcej staranności i będzie miodzio :)

SuperKamiGuru
Posty: 21
Rejestracja: 24 wrz 2017, 00:57
Lokalizacja: Lgota górna

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: SuperKamiGuru » 15 mar 2019, 08:58

No dobra, coś muszę wrzucić bo pustki są.
Wreszcie udało mi się zrobić ten miecz... Jeszcze trzeba go dopieścić ale wrzucam bo jeszcze pomyślicie że leń jestem i robić mi się nie chce :P było jeszcze kilka noży ale je pokażę jak już je skończę (ale tasaka wcześniej pokazanego już nie, fajnie się zahartował i odpuścił, ale z jakiegoś powodu uznałem że wgłębienia z pilnika na grzbiecie to dobry pomysł. Ale nie był no bo się później złamał w miejscu tego wcięcia)

Miecz ma około 60,70 cm długości. Zrobiony z resora, drewno jakieś śmieszne kupione na stronie dla knajfmejkerów. Wysoko odpuściłem, bo wolę częściej ostrzyć niż żeby mi się złamał. Głowica i jelec z mosiądzu. Wszystko klejone na kropelkę (trochę potestowałem i wszystko się nieźle trzyma :D ).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: graffic » 15 mar 2019, 09:00

w sumie dalej pustka

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: Saduria » 15 mar 2019, 10:59

Kropelka to raczej słaby pomysł. Lepszy jest klej epoksydowy dwuskładnikowy i przynajmniej jeden pin spinający rękojeść z trzpieniem.

SuperKamiGuru
Posty: 21
Rejestracja: 24 wrz 2017, 00:57
Lokalizacja: Lgota górna

Re: moje prace, te udane i te mniej.

Post autor: SuperKamiGuru » 15 mar 2019, 14:48

Porównywałem kropelkę i klej epoksydowy, wyszły podobnie. Z resztą rękojeść i tak do wymiany bo troszkę za duży luz wydrążyłem i boję się bardziej szlifować żeby nie pękło.

I wiem że nadal pustka, ale ostatnio miałem sporo nauki(konkursy i egzaminy próbne) to niewiele zrobiłem, ale chociaż to wrzuciłem żeby coś było. Lepszy rydz niż nic.

ODPOWIEDZ

Wróć do „GALERIA NOŻOWNIKÓW”