trawienie elektrolityczne metalu

Dział z możliwością pisania dla gości, pisać jeżeli nie możecie zresetować hasła.
ODPOWIEDZ
yatzec1

trawienie elektrolityczne metalu

Post autor: yatzec1 » 25 gru 2019, 12:38

Witam
Przed chwilą założyłem konto, ale jeszcze bez weryfikacji więc piszę tutaj.
Zagadnienie jak w temacie, natomiast pytań ciut więcej. Na początek może jeden problem. Reszta wyjdzie w praniu jak się wątek rozwinie. Wytrawiam jakieś tam projekty graficzne w stali w roztworze nasyconym soli kuchennej. Jako źródło prądowe służy mi mała spawarka mma. Wszystko jest ok, trawi się ładnie i głęboko. Aha element stali oklejam folią z wyciętym wcześniej na ploterze wzorem. I tu zaczynają się problemy. Mianowicie chodzi mi o to że folia i ploter dość ograniczają możliwości wytrawiania małych delikatnych wzorów. Klej na tak małych elementach nie trzyma już tak dobrze i występują podtrawienia. Nie wspomnę już o możliwości wytrawiania grafiki rastrowej. Miałem mały mezalians z termotransferem i chemiotransferem. Termo... wychodzi średnio, być może dlatego, że elementy trawione, to są sporej grubości blachy (3 - 6mm). Chemio... wychodzi już lepiej, nawet całkiem dobrze, ale podczas trawienia cały toner odchodzi od powierzchni metalu. I tu moje pytanie nie miałem okazji wypróbować takiego czegoś jak Positiv 20. Cholerstwo dość drogie a nie chciałbym wywarzać otwartych drzwi. Czy ktoś z szanownych forumowiczów używał tego specyfiku do trawienia elementów stalowych w roztworze NaCl. Przyznam że w trakcie trawienia, trawiona blacha trochę się rozgrzewa, folia to wytrzymuje, ale nie wiem jak w takiej technice sprawdziłby się ów Positiv 20. A może jakieś inne techniki - wypalanie wzoru laserem w ... no własnie w czym?

graffic

Re: trawienie elektrolityczne metalu

Post autor: graffic » 25 gru 2019, 14:16

cel trawienia ? głębokość trawienia ? rodzaj / gatunek stali ?

yatzec
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2019, 12:25
Lokalizacja: zach-pom

Re: trawienie elektrolityczne metalu

Post autor: yatzec » 25 gru 2019, 20:35

O już lepiej, po nowemu całkiem miło :) Spieszę z odpowiedziami na ww. pytania.
Cel trawienia - szeroko rozumiane zdobnictwo. Dotychczas robiłem medale (dość duże od 15 cm średnicy do 30cm) - ot takie zamówienie. Można tym sposobem zdobić wszelką twórczość kowalską, od lemiesza do pługa po miecz wikingów.
Głębokość trawienia - wystarczająca - 1-2 mm.
Rodzaj/gatunek stali - nie mam bladego pojęcia. Pracuje na powierzonym materiale, poza tym nie znam się na tym i nie jest to mój główny problem.
Istotą mojego zapytania była technika przenoszenia obrazu na metal w sposób umożliwiający odwzorowanie drobnych szczegółów projektu.
Będę bardzo wdzięczny jeżeli ktoś podpowie mi, bądź podzieli się swoim doświadczeniem w tym temacie.
Pozdrawiam Jacek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”