NARZĘDZIA

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

egojack1

Post autor: egojack1 » 31 maja 2015, 22:26

graffic pisze:
było tam jeszcze wiele, wiele ciekawych rzeczy... niestety w Polsce takich muzeów nie ma :(

Cóż...kiedyś mówiło się "cudze chwalicie, swego nie znacie".
Muzeum Techniki w Maleńcu. Zachowane w stanie, który umożliwia puszczenie tego starego zakładu w ruch, co okresowo jest czynione. Byłem tam w 2013 roku. Czy warto? Trzeba!
Przy naszych zainteresowaniach to nie wycieczka, to raczej pielgrzymka ;)

Szerzej o Muzeum:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Tec ... le%C5%84cu

Zapraszam na moją fotorelację z pobytu:

https://plus.google.com/photos/10226544 ... 9288623329

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Re: Muzeum w Warszawie

Post autor: Qmar » 01 cze 2015, 08:30

Animal pisze:Wiele lat temu byłem w Warszawie i odwiedziłem to muzeum . Właściciel uczył nawet młodych adeptów kucia mieczy pokazał mi literaturę jaką posada -- imponujące zbiory . W muzeum na dole jest kuźnia palenisko na miech a na piętrze biblioteka . Pamiętam że było tam kowadło rzeźbione piękny okaz polecam odwiedziny a strona tu http://muzeumkowalstwa.pl/
tak, ja aktualnie w tej kuźni robie zbroje i kuje coś czasami :)
What man is a man who does not make the world better?

graffic

Post autor: graffic » 01 cze 2015, 08:57

Egojack1

hmm - powiedzenia: cudze chwalicie swego nie znacie - zaufaj mi, mam porównanie - tyle że wszystko zależy od wielu niuansów nie tylko od faktu, że coś jest - ale to jest czysto akademicka polemika, która de facto niczego nie wniesie

W Polsce było (i pokątnie można jeszcze znaleźć) trochę fajnych rzeczy - ale dla wielu decydentów niestety nie przedstawiają one większej wartości i to jest główny problem - to że jedziesz zagranicę i oglądając różne zbiory ch....uj cię trafia, że u nas takich nie można takich stworzyć... najbardziej wymownie świadczy o tym że coś jest na rzeczy

wracając do przysłów - to ja zapodam swoje, równie polskie: - ile wsadzisz, tyle wyciągniesz - jeśli wszystko jest robione tanim sumptem po to " by tylko ocalić" - to sorry (mówiąc po polskiemu) to zawsze będzie biednie wyglądało - po prostu nie docenia się u nas rzemiosła, nie ma kultury rzemieślniczej (w dużym uproszczeniu), przemysłu

jakieś ruchy, które budzą się od paru lat (grupy rekonstrukcyjne, grupy konserwatorskie, sympatycy zabytków, przemysłu itd.) to kropla w morzu potrzeb i idea jako tak spóźniona o lata....będę bardziej brutalny - w wielu wymiarach wojna dokonała mniejszych zniszczeń - niż polacy przez ostatnie 20-30 lat... w swoim własnym kraju

egojack1

Post autor: egojack1 » 01 cze 2015, 09:36

graffic pisze: jakieś ruchy, które budzą się od paru lat (grupy rekonstrukcyjne, grupy konserwatorskie, sympatycy zabytków, przemysłu itd.) to kropla w morzu potrzeb i idea jako tak spóźniona o lata....będę bardziej brutalny - w wielu wymiarach wojna dokonała mniejszych zniszczeń - niż polacy przez ostatnie 20-30 lat... w swoim własnym kraju
Podzielam Twój pogląd. Przyczyn jest wiele, ale nie czas i miejsce na ich rozważanie.
Ogólnie mówiąc słaba jest w naszym narodzie kultura techniczna.

Musimy się cieszyć z tego co jest, coś się zmienia.


W takim Maleńcu moim zdaniem jest co oglądać.

Awatar użytkownika
Animal
Posty: 192
Rejestracja: 08 mar 2015, 18:45
Lokalizacja: Kaźmierz

Re: Muzeum w Warszawie

Post autor: Animal » 01 cze 2015, 23:47

Qmar pisze:
Animal pisze:Wiele lat temu byłem w Warszawie i odwiedziłem to muzeum . Właściciel uczył nawet młodych adeptów kucia mieczy pokazał mi literaturę jaką posada -- imponujące zbiory . W muzeum na dole jest kuźnia palenisko na miech a na piętrze biblioteka . Pamiętam że było tam kowadło rzeźbione piękny okaz polecam odwiedziny a strona tu http://muzeumkowalstwa.pl/
tak, ja aktualnie w tej kuźni robie zbroje i kuje coś czasami :)
Omar - a ten starszy pan kowal jeszcze tam urzęduje czynnie ? Ja tam byłem dobre 10 lat temu . Pytam z ciekawości co z nim się dzieje bo sympatyczny gość z niego był ? Posiedzieliśmy na górze zrobił mi kawę i pochwalił się literaturą chciał mi nawet dać do skserowania materiały oczywiście wpłacając nie pamiętam ile kaucji za księgę. Bardzo miło wspominam tą wizytę. On mnie na pewno nie pamięta bo pewnie setki takich bywały w tym muzeum ale jak byś był uprzejmy to go pozdrów

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Re: Muzeum w Warszawie

Post autor: Qmar » 01 cze 2015, 23:52

Animal pisze: Omar - a ten starszy pan kowal jeszcze tam urzęduje czynnie ? Ja tam byłem dobre 10 lat temu . Pytam z ciekawości co z nim się dzieje bo sympatyczny gość z niego był ? Posiedzieliśmy na górze zrobił mi kawę i pochwalił się literaturą chciał mi nawet dać do skserowania materiały oczywiście wpłacając nie pamiętam ile kaucji za księgę. Bardzo miło wspominam tą wizytę. On mnie na pewno nie pamięta bo pewnie setki takich bywały w tym muzeum ale jak byś był uprzejmy to go pozdrów
Niestety nie było mi dane go poznać bo zmarł parę lat temu, kuźnia należy teraz do jego syna. Nadal jest tam muzeum.
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Animal
Posty: 192
Rejestracja: 08 mar 2015, 18:45
Lokalizacja: Kaźmierz

Post autor: Animal » 02 cze 2015, 07:49

A to przykro słyszeć takie życie

ODPOWIEDZ

Wróć do „GALERIA - gallery”