Budowa pierwszego paleniska

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Łamimłot
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2017, 11:55
Lokalizacja: Ząbki

Budowa pierwszego paleniska

Post autor: Łamimłot » 19 sie 2020, 13:15

Witam

Dwa dni temu naćpałem się Red Bulla i dostałem takiego kopa że wreszcie zabrałem się do zrobienia własnej niby-kuźni:
Obrazek

Jako kowadło będzie działał dziesięcio kilowy młot na pniaku, szyna na wszelki wypadek (dziadek na tym płot robił). A jako palenisko zadek od starego bojlera. Niechcący nieźle wyszło bo dzięki tej rurce od dołu będę miał łatwo podczepić stary odkurzacz żeby działał jako miech.

Teraz mam lekki problem jak się zabrać do wypicowania tego paleniska I potrzebuję pomocy bardziej doświadczonych żeby poprowadzili mnie w dobrym kierunku. Pomysł mam taki:
Obrazek
A) Mam 6 szamotówek. Rozłupię je na mniejsze kawałki, wyłożę dno i boki i wypełnię szpary cementem szamotowym.
B) W dziurę idzie trójnik z trzema 20cm półcalowymi rurkami w których są nawiercone dziurki. Rurki po obu stronach zatkane zaprawą szamotową żeby powietrze nie uciekało.

Jeszcze się do tego nie zabrałem ale mam zamiar jeszcze wyciąć kwadratową szpare po przeciwnych stronach bo garnek jest trochę wysoki a mam ochotę pobawić się w coś dłuższego niż 40cm.

Ma to sens?

Jeszcze kilka pytań:

- Jak grubo ma być i jak długo schnie ten cały szamocement? Mieszać to z czymś? Kupiłem to cuś w pobliskim OBI, wiaderko 3,5kg za 13 zeta I pisało że jeśli używane ma być poniżej temp 1000 stopni to mieszać z cementem portlandzkim lub szkłem wodnym, a wytrzymuje temperaturę do 1350. Cegłówki mają jakieś 4 cm grubości.
- Co do rurek, czy to prawda że ocyknowane wydzielają trujące opary jak się je podgrzeje (kupiłem te czarne gazowe na wszelki wypadek).
- Co do dziur na powietrze, ile tego wiercić? Za dużo to się rozlezie i da za mało ciepła (chyba?), za mało to mi się od zatoru powietrza odkurzacz skopci.
- Co do paliwa, czy wystarczy brykiet drzewny, czy muszę szukać koksu? (trochę cięzko mi to znaleźć...)

Teraz trochę z innej beczki:
- Czy ta szyna nada się jako materiał na ostrze? Nie mam pojęcia co to za stal i mam zamiar zrobić próbę tego kiedy palenisko będzie już gotowe (odciąć pasek, wyklepać, zahartować w oleju i próba pilnika). Leży to na dworze od jakiś 40+ lat ale warstwa rdzy na tym nie przekracza 1mm. Jeśli nie to mam stary resor (nie sprężyna tylko taka długa taśma). Słyszałem że taka sprężynówa nadaje się na ostrza.
- Czy na takim czymś można zrobić forge weld (nie znam plskiej nazwy tej techniki)? Chciałbym to choć raz przetestować ale za diabły nie mam pojęcia gdzie dorwać boraks... (PS może nawet damast w przyszłości...)
- Chciałbym choć raz zrobić hamon - nie katanę bo to trochę za wysoki próg jak na razie, ale hamon można zrobić nawet na zwykłym nożu. Kupiłem 4izol (klej ogniotrwały, maks temp 1000C I użyje tego zamiast glinki) ale chciałbym żeby to naprawdę wyszło na wierzch więc chciałbym toto wytrawić w chlorku żelaza. Gdzie dostać taki specyfik? Ja głównie kręcę się po Targówku ale wątpię żeby w Castoramie dostać taką chemię, więc gdzie w Warszawie dostać takie coś?

graffic

Re: Budowa pierwszego paleniska

Post autor: graffic » 20 sie 2020, 19:09

rozwalił mnie Twój post... ale po kolei

1. ten Red Bull - chyba Ci jeszcze nie przeszedł... w tym poście jest taki chaos, że nie wiem, czy zacząć od poprawienia stylistyki, by wyszło z tego coś zrozumiałego, czy zacząć odpowiadać, bo będzie prościej :P
2. śmiem twierdzić, że póki trochę nie poczytasz FK, zwłaszcza wątków, które zawierają odpowiedzi na Twoje pytania - to nikomu nie zechce się odpowiadać na te pytania po raz wtóry (ogólny komentarz odnośnie pytań - poczytaj FK ! - jest tu multum odpowiedzi :) - wystarczy poszperać, zamiast iść na łatwiznę)
3. czasami google jest naprawdę pomocny... pytanie o pierdoły - typu z jakiej stali jest szyna kolejowa - prywatnie uważam, że wyraz gigantycznego lenistwa :P
4. pytanie o boraks - jak wyżej (ewentualnie olx, allegro) itp. w 5 sekund masz set pozycji, wraz z ceną i opcją zakupową :D
5. teksty o robieniu ostrzy - proponuje zachować na później, poważnie - za jakiś rok lub parę lat - jak ogarniesz podstawy - na razie widzę problem z nomenklaturą (dot. czynności, narządzi, ogólnego słownictwa rzemieślniczego), metaloznawstwem, podstawami chemii (przydatne i do związków chemicznych i w metaloznawstwie), o umiejętnościach póki co nie wspominam (bo ich nie ma ?)
6. na koniec - pytając o forge weld (forge welding) domniemuję, że ciut znasz angielski (skoro użyłeś tego terminu) - pomijam, że można wykorzystać googla do znalezienia tłumaczenia... (ale to trudne, bo wiemy żeś leń) - to tym razem odpowiem i ułatwię Ci życie - po naszemu (znaczy się po polsku) - znaczy to tyle co: zgrzewanie kowalskie / zgrzewanie metodą kowalską (po angielsku w wolnym tłumaczeniu znaczy to tyle co "kute (kuźnicze) spawanie" - co sprowadza się do tego samego (semantycznie) - czym jest zgrzewanie kowalskie ? - hmm no cóż :mrgreen: odsyłam do postów na FK :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”