Przebudowa budynku pod kuźnię

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

ano1
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2020, 13:25
Lokalizacja: Elbląg

Przebudowa budynku pod kuźnię

Post autor: ano1 » 15 maja 2020, 08:00

Witam.
Mam koło domu nieużywany budynek czy raczej szopę o konstrukcji szkieletowej (dawny boks dla konia) który chciałbym przebudować na małą kuźnię. Obecnie wymiary wewn. to 3.65x3.65. Mam zamiar wydłużyć konstrukcję do 4,60m. Mam nadzieję, że wystarczy na miejce do kucia od czasu do czasu. Obecnie jestem na etapie robienia szkiców, a przebudowę mam zamiar rozpocząć za jakiś miesiąc.
Chciałbym poprosić o opinie do głównych założeń:

- mam do dyspozycji kotlinę o wymiarach 75x75cm. Chciałbym zamontować nad nią okap z kominem o średnicy 25cm. W chwili obecnej planowana odległość od dolnej krawędzi okapu do wylotu komina (1m ponad kalenicę - dach 2-spadowy) wynosi 3,5m. Czy wystarczy?

- W przyszości mam zamiar używać również paleniska gazowego. Byłoby ono ustawione osiowo z kotliną, z wylotem (tylnym) ustawionym w kierunku okapu. Liczę, że komin wyciągnie część spalin. Opcją jest zrobienie odejścia od komina (zamykanego szybrem) pod okap umieszczony nad piecykiem.

- Czy w kuźni powinny być okna - słyszałem, że półmrok lepiej pozwala określić kolor metalu?

- Mam do dyspozycji stary wyłaz dachowy. Zastanawiam się czy go nie zamontować jako przewietrzacza pomieszczenia?

- Zastanawiam się czy ocieplać dach i ściany.

graffic

Re: Przebudowa budynku pod kuźnię

Post autor: graffic » 15 maja 2020, 09:28

ano1 pisze:
15 maja 2020, 08:00
Witam.
Mam koło domu nieużywany budynek czy raczej szopę o konstrukcji szkieletowej (dawny boks dla konia) który chciałbym przebudować na małą kuźnię. Obecnie wymiary wewn. to 3.65x3.65. Mam zamiar wydłużyć konstrukcję do 4,60m. Mam nadzieję, że wystarczy na miejce do kucia od czasu do czasu. Obecnie jestem na etapie robienia szkiców, a przebudowę mam zamiar rozpocząć za jakiś miesiąc.
Chciałbym poprosić o opinie do głównych założeń:

- mam do dyspozycji kotlinę o wymiarach 75x75cm. Chciałbym zamontować nad nią okap z kominem o średnicy 25cm. W chwili obecnej planowana odległość od dolnej krawędzi okapu do wylotu komina (1m ponad kalenicę - dach 2-spadowy) wynosi 3,5m. Czy wystarczy?

- W przyszości mam zamiar używać również paleniska gazowego. Byłoby ono ustawione osiowo z kotliną, z wylotem (tylnym) ustawionym w kierunku okapu. Liczę, że komin wyciągnie część spalin. Opcją jest zrobienie odejścia od komina (zamykanego szybrem) pod okap umieszczony nad piecykiem.

- Czy w kuźni powinny być okna - słyszałem, że półmrok lepiej pozwala określić kolor metalu?

- Mam do dyspozycji stary wyłaz dachowy. Zastanawiam się czy go nie zamontować jako przewietrzacza pomieszczenia?

- Zastanawiam się czy ocieplać dach i ściany.
- 75x75 cm to raczej całe palenisko :) - kotlina zakładam, że jest mniejsza :D - ad komina, dywagacje na ten temat na FK były ... odpowiedź nie jest oczywista (to czy zadziała zależy od wielu czynników), na początek powinno wystarczyć (dot. średnicy i wysokości) - jeśli to jest jakaś zwykła rura metalowa - to doizolowanie jej (wełną mineralną lub szklaną !!!) poprawi ciąg
jeśli jest to komin murowany - to powinno być ok (jak się nagrzeje to poprawiają się jego parametry ciągu)

- ad pieca gazowego - zrób rezerwowe podejście przy okapie - albo zastanów się nad wykonaniem miejsca na wentylator na kominie - jak będziesz tego owego pieca używał sporadycznie - to okap + komin wystarczą - jeśli będziesz używał piecyka częściej - wentylator bardzo wspomoże odciąg spalin

- ad okien - moje zdanie ? tak, okno jest potrzebne, z paru powodów - jeśli pomieszczenie służy nie tylko do kucia, ale jest miejscem warsztatowym, wykonujesz tam jakieś czynności przy stole , to nic nie zastąpi światła dziennego (należy przy tym tylko pamiętać o tym by okno nie było wystawione na południe - najlepsza orientacja to północno-zachodnia, północna, północno-wschodnia), okno służyć też będzie do przewietrzania (jeśli zajedzie taka potrzeba) - dlatego sugerowałby okno otwierane - wielkość okna: - pow. pomieszczenia będziesz miał ok 15 m2 - żeby okno miało sens to trzeba byłoby dać okno o pow. min. 1,5 m2 (1x1,5m ustawione w poziomie) lub większe - ale nie przekraczałbym powierzchni 2,0 m2
przy organizacji kuźni i tak musisz podzielić sobie strefę na tę w której się kuje, i tę która służy do celów ślusarskich, montażowych itd. - wiec jak widzisz okno się przyda
pozostaje jeszcze kwestia tego gdzie umieścić okno :) - ściana jest oczywista (psychologia, wgląd w świat zewnętrzny, łatwiej kontrolować czy ktoś się zbliża itd.) - ale z punktu widzenia rozkładu światła lepszy efekt daje okno połaciowe / świetlik - przy mniejszej powierzchni - światła korzystniej rozkłada się w pomieszczeniu
wniosek - jak masz możliwość możesz zastosować dwa okna - jedno w połaci (ogólnie doświetlające pomieszczenie), i drugie przy stole warsztatowym - wówczas oba okna nie będą musiały być aż tak duże (0,8-1,0 m2)
zastosowanie okna / okien nie wpłynie strasznie na postrzeganie kolorów - tak jak napisałem powyżej, kuźnia i tak posiada dwie strefy, więc tylko po jednej organizujesz okna, druga pozostaje lekka przyciemniona i jest to wystarczające (w tym wątku zamieściłem różne projekty i rozwiązania w kuźniach viewtopic.php?f=10&t=6161 - przeszukaj posty)

- ad wyłazu dachowego - jeśli jest nieprzezierny - to możesz go wykorzystać w tym celu (przewietrzanie) - ale nie jest to wymagane jeśli jest dobry wyciąg, możesz też połączyć funkcję przewietrzania i doświetlenia dachowego - będziesz miał dwa w jednym

- ad docieplenia ścian i dachu - hmm to wpływa na komfort pracy - jeśli będziesz kuł sporadycznie (raz na tydzień / raz na 2 tygodnie po parę godzin) - nie ma to większego znaczenia
jeśli częściej - to mocno bym się nad tym zastanowił
W trakcie kucia i tak pomieszczenie się nagrzewa (ale zanim to nastąpi to mija ok 1-3 godziny, w zależności od wielkości) - przez ten czas, np. w zimie jest słabo
latem z kolei większym problem jest to - że kuźnia nagrzewa się i z zewnątrz, i od wewnątrz :) - a kucie powyżej 30 stopni w pomieszczeniu, przy słabej wentylacji jest mało komfortowe (pot spływa po ja...jach heheh)
- zatem czy izolować ? - moje zdanie, tak ! - w pierwszej kolejności dach, później ściany - z dachem jest jak z głową u człowieka - większość ciepła ucieka góra, jednocześnie góra jest najbardziej wystawiona na ekspozycję - w związku z tym najszybciej się nagrzewa - ściany możesz ocieplać nawet cieńszą warstwa
optymalnie jest jeśli budynek kuźni jest usytuowany w obrębie drzew (zacienianie) - wówczas dużo zyskujesz na ochronie budynku przed nagrzewaniem i wychładzaniem
kwestia grubości izolacji i rodzaju materiału - ponieważ budynek masz w konstrukcji szkieletowej (zakładam że szkielet jest drewniany) - to stosowałbym wełnę mineralną lub szklaną - styropian jest tani, ale po co zwiększać szansę na dobry pożar :D ?

przepatrz szkice (link masz wyżej) - pomyśl jak poukładać funkcjonalnie sobie kuźnię - resztę dopasuj wynikowo

powodzenia

ano1
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2020, 13:25
Lokalizacja: Elbląg

Re: Przebudowa budynku pod kuźnię

Post autor: ano1 » 16 maja 2020, 21:57

Dzięki z rady. Na razie staram się sobie wszystko poukładać, ale na pewno się przydadzą. Na pewno jeszcze nie raz zwrócę się o radę. Pewnie w trakcie przebudowy pojawi się wiele pytań. Jednym z nich jest komin. Przejrzałem wątki na ten temat. Przejrzałem też różne strony zza oceanu. Zauważyłem, że w wielu przypadkach stalowy komin nie jest podparty na fundamencie, ale podpiera się na okapie. Okap podparty jest na słupka wokół paleniska (lub na ścianach/ścianie z blachy) lub wręcz podwieszony do stropu na linach lub łańcuchach. Zapewne taki komin musi być również ustabilizowany z zewnątrz odciągami. Nie wiem jak sie to ma do szczelności dachu wokół komina, ale przy silnym wietrze pewnie całe połączenie dach-komin mocno pracuje (zwłaszcza przy okapie podwieszonym do stropu/więźby).

graffic

Re: Przebudowa budynku pod kuźnię

Post autor: graffic » 18 maja 2020, 20:03

ano1 pisze:
16 maja 2020, 21:57
Dzięki z rady. Na razie staram się sobie wszystko poukładać, ale na pewno się przydadzą. Na pewno jeszcze nie raz zwrócę się o radę. Pewnie w trakcie przebudowy pojawi się wiele pytań. Jednym z nich jest komin. Przejrzałem wątki na ten temat. Przejrzałem też różne strony zza oceanu. Zauważyłem, że w wielu przypadkach stalowy komin nie jest podparty na fundamencie, ale podpiera się na okapie. Okap podparty jest na słupka wokół paleniska (lub na ścianach/ścianie z blachy) lub wręcz podwieszony do stropu na linach lub łańcuchach. Zapewne taki komin musi być również ustabilizowany z zewnątrz odciągami. Nie wiem jak sie to ma do szczelności dachu wokół komina, ale przy silnym wietrze pewnie całe połączenie dach-komin mocno pracuje (zwłaszcza przy okapie podwieszonym do stropu/więźby).
kwestia techniczna

komin stalowy - nie wymaga fundamentu - ot cała taniość i oszczędność

jak komin jest z rury - która jest uchwycona w 3-4 miejscach - to daje radę (nie rusza się)

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”