Chcę własnej kuźni

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Oxygar
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2020, 12:57
Lokalizacja: Polska, Śląsk

Chcę własnej kuźni

Post autor: Oxygar » 25 sty 2020, 21:27

Dzień dobry,

Otóż, bardzo chciałbym dorobić się własnego miejsca do kucia różnych rzeczy, przy czym na początku będę musiał się samonauczyć, a chciałym kiedyś umieć wykuć nienajgorszy miecz.

Na forum jest wiele tematów, co z jednej strony może być dobre, a z drugiej... wprowadza chaos. Jeśli są konkretne posty, w których ktoś opisał to czego potrzebuję, będę wdzięczny. Równie wdzięczny będę, jeżeli ktoś mi dokładnie wytłumaczy o co chodzi.

Więc potrzebuję paleniska kowalskiego. Chciałbym zbudować coś przy użyciu cegieł, ale jak zauważyłem to nie takie proste(a może i proste?). Muszę zrozumieć jakie zasady piec/palenisko musi spełniać(wentylacja, kształt, rozmiar, użyte materiały, sam... projekt chyba albo po prostu te najważniejsze rzeczy, które musi on uwzględniać).

Nie znam fachowego nazewnictwa, jestem zielony w tym temacie raczej. Bardzo proszę o porady i... pomoc :)

Przy cegłach, jak rozumiem powinienem użyć szamotu. Wyczytałem gdzieś tutaj, że w takiej sytuacji najlepszy jest nadmuch z boku?
Nadmuch, czyli po prostu dziura, która tworzy przeciąg czy chodzi o dmuchawę?

Czy piec powinien wyglądać mniej więcej tak jak w załączniku? Chodzi o te wszystkie elementy?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

piotr1as
Posty: 481
Rejestracja: 13 sty 2016, 18:01
Lokalizacja: Żychlin

Re: Chcę własnej kuźni

Post autor: piotr1as » 26 sty 2020, 07:49

https://m.olx.pl/oferta/kuznia-kowalska ... n=8&page=1

Na początku zbuduj z blachy i profili.
Wszystko jest na forum, poszukaj.
Szybciej, taniej, mobilnie.
Możesz zmieniać miejsce ustawienia.
Nadmuch to najczęściej dmuchawa od pieca co.

Mr Hyde
Posty: 66
Rejestracja: 20 maja 2019, 13:01
Lokalizacja: Zamość

Re: Chcę własnej kuźni

Post autor: Mr Hyde » 26 sty 2020, 12:30

Jeśli chcesz kuć miecz to warto pomyśleć z paleniskiem odrazu o późniejszym hartowaniu zeby rozgrzać długi element🤨

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Chcę własnej kuźni

Post autor: Aries » 26 sty 2020, 15:09

Oj.....oj.....
I chcę i się boję?
Zbuduj to palenisko na podstawie znalezionych tu wskazówek i popraw później jak coś nie wyjdzie.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”