Budowa węglowego/koksowego paleniska mobilnego

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Budowa węglowego/koksowego paleniska mobilnego

Post autor: Bodar » 13 lis 2018, 10:16

Aries pisze:Zaleta grzybka jest też możliwość udrażniania otworu doprowadzającego powietrze - bez konieczności rozbebeszania żaru.
Jak się zrobi kołnierzyk z szlaki to i tak trzeba zamieszać w kotlinie żeby go wyciągnąć. W pierwszej wersji swojego miałem grzybek, jednak zrezygnowałem z niego gdy kilka razy doszło do zaklinowania go szlaką.
Owszem, wajchowanie dźwignią skruszyło, ale gdy po którymś tam użytkowaniu paleniska doszło do zablokowania trzpienia grzybka przez popiół w tulei na przejściu w obudowie, przeszło po większym szarpaniu, ale zdecydowało to o przejściu na sitko.
Jedyny ruchomy element jaki pozostawiłem, to szyber do usuwania popiołu z przeciwwagą (samozamykający się), uruchamiany czymkolwiek, ręką, pogrzebaczem czy "z laczka", na zasadzie "szturchnij i zapomnij".

Awatar użytkownika
Sargoth
Posty: 34
Rejestracja: 03 wrz 2014, 18:28
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Budowa węglowego/koksowego paleniska mobilnego

Post autor: Sargoth » 13 lis 2018, 11:03

Czyli rozumiem że taki nawiew WPA120 lub WPA140 do paleniska spokojnie wystarczy?

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Budowa węglowego/koksowego paleniska mobilnego

Post autor: Aries » 13 lis 2018, 16:32

Sargoth pisze:Czyli rozumiem że taki nawiew WPA120 lub WPA140 do paleniska spokojnie wystarczy?
Zdecydowanie tak
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
lucian
Posty: 86
Rejestracja: 01 lis 2018, 10:43
Lokalizacja: łódzkie

Re: Budowa węglowego/koksowego paleniska mobilnego

Post autor: lucian » 15 lis 2018, 17:59

Wiesz co Aries kotlina tego typu za mną chodzi i śni mi się po nocach. Nie obrazisz się jak zapożyczę trochę z tego pomysłu :oops: ? Tak gdzieś 40% żeby nie było, że plagiaty uprawiam. :oops: Na razie dojrzewa w mojej głowie...
Jedną z rzeczy, które mi się przyśniły jest klapka popielnika. Mógłbyś bardzo łatwo wyjść z tego projektu z uchylną klapką. Wystarczy tylko dorobić do niej rączkę i trochę naciąć jedno oczko śrubki. Ot żeby wyszło coś takiego:
Bez tytułu.gif
Na dole przykładowa klapka z rączką. Na jednej śrubie kręci się jak na zawiasie, a drugą się dokręca żeby popielnik był szczelny. W górnym rogu zakrętka z nakrętki przedłużanej z dospawaną rączką zakończoną materiałem izolacyjnym. ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Budowa węglowego/koksowego paleniska mobilnego

Post autor: Aries » 16 lis 2018, 21:41

Fajny pomysł z tą klapką. Co do "mojego" projektu - nic nowego nie wymyśliłem - to są powszechnie znane rozwiązania ;) . Kopiuj i modyfikuj według własnego uznania!
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Enzo
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2020, 16:41
Lokalizacja: Południe

Re: Budowa węglowego/koksowego paleniska mobilnego

Post autor: Enzo » 21 kwie 2020, 13:52

Jestem w trakcie budowy podobnego paleniska. Zastanawiam się nad kątem tych ścianek z kotlinki, na necie są zdjęcia różnych jedne są szersze (ok45stopni) a drugie bardziej do pionu(ok 65 stopni). Mógłbyś coś więcej powiedzieć jakie rozwiązanie wg Ciebie jest lepsze lub czy ma to jakieś większe znaczenie?

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: Budowa węglowego/koksowego paleniska mobilnego

Post autor: Grzegorz K. » 21 kwie 2020, 16:46

Osobiście wolę łagodne kształty :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Budowa węglowego/koksowego paleniska mobilnego

Post autor: Aries » 21 kwie 2020, 23:01

45 st. będzie ok. Z jednej strony już daje się łatwo wymiatać z niego popiół a z drugiej strony, podczas pracy, koks nie będzie zbyt łatwo wygarniany wkładanymi metalami.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”