jak najskuteczniej wykorzystać komin

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

tertel
Posty: 19
Rejestracja: 20 lis 2016, 10:02
Lokalizacja: Warszawa

jak najskuteczniej wykorzystać komin

Post autor: tertel » 22 lis 2016, 17:03

Czołem,
do tej pory używałem zwykłego okapu kuchennego który odprowadzał spaliny przez okno. Jak nie trudno się domyślić silnik napędzający wiatraczek się pewnie przegrzał/zatarł i nie działa. W nagłym przypływie emocji związanym z tą awarią zdjąłem całość jednym sprawnym ruchem pogrzebacza. Szukając nowego rozwiązania przypomniałem sobie że mam w pomieszczeniu komin do którego nic nie jest podpięte i może warto by go było wykorzystać. Teraz pytanie do bardzie doświadczonych: jak najskuteczniej zamontować okap przy tym kominie. I czy okap czy na przykład deflektor? Niestety jestem biedny jak mysz kościelna więc rozwiązanie powinno być możliwie tanie. Na zdjęciu pomarańczowa płachta tylko przysłania meblościankę i resztę pomieszczenia (konstrukcja zostanie usunięta a w jej miejscu wyrośnie palenisko) zatem okap znajdował by się po prawej stronie komina. Komin posiada dwie dziury widoczne na zdjęciu, symetrycznie po lewej i prawej stronie. Do czego mogą one służyć i czy nie trzeba ich zatkać? Komin ma między 4 a 5 metrów i wystaje około pół metra nad dach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: jak najskuteczniej wykorzystać komin

Post autor: graffic » 22 lis 2016, 18:00

trochę mało danych :)

ad tego czy deflektor czy okap - okap będzie tańszy
ad komina - to jest w pomieszczeniu gospodarczym ? - w piwnicy ? budynek wolnostojący ? (odpowiedź powiązana jest z wysokością komina podaną przez Ciebie - brak danych)

jeśli otwór jest przelotowy (na poziomie ok. 0,5 m nad podłoga) - jeden do zatkania (ten, po stronie paleniska - bo i tak będzie zastawiony) a drugi po przeciwnej stronie - do założenia szybru jako wyczystka (skoro już jest ten otwór)
i tak będziesz musiał wykuć nowy otwór w strefie podstropowej żeby włączyć okap do komina - na jakiej wysokości ? - ano musisz ustalić wysokość paleniska, wysokość i kąt okapu i na podstawie tego ustalisz otwór w kominie :) - prosto się mówi ale nie podałeś wielkość paleniska (blatu) i wysokości pomieszczenia więc nie da rady nawet na szybko przeliczyć

jeśli komin wystaje 0,5 m ponad dach - to pytanie jaki to dach ? płaski, skośny ? w pobliżu są zabudowania ? - wszystko to będzie wpływać na ciąg kominowy (ale tych informacji nie ma więc nic nie podpowiem)

rzuć okiem jeszcze na taki wątek http://www.forumkowalskie.pl/viewtopic. ... 667#p82667
pisałem tam o kominach :)

tertel
Posty: 19
Rejestracja: 20 lis 2016, 10:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak najskuteczniej wykorzystać komin

Post autor: tertel » 22 lis 2016, 18:55

Już uzupełniam:
Pomieszczenie to była stajnia z dwoma boksami. budynek wolno stojący z delikatnie skośnym dachem ( koło 15 stopni odchylenia od poziomu.). Pomieszczenie ma koło 3 metry wysokości. kilkadziesiąt metrów dalej stoi nasz dom który jest wyższy o dwa piętra.
Jeżeli chodzi o palenisko to małe bo ma około 70x100 cm a kotlina nie więcej jak 20x20 cm. Zasilana odkurzaczem demoludów.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: jak najskuteczniej wykorzystać komin

Post autor: Bodar » 22 lis 2016, 21:03

Okap oczywiście, deflektor może być ewentualnie dodatkiem do okapu polepszającym ciąg. Sam deflektor nie spełnia żadnej funkcji i nie ma racji bytu.
Po wielkości komina wnioskuję, że jego przekrój wynosi około 14 x 14 cm, nie więcej. Jak wspomniał graffic, trochę mało ale jak wytniesz otwór o odpowiednim przekroju, np. 60 x 14 cm (czerwony to deflektor) będzie OK.

Podobne rozwiązanie zastosowałem u siebie (bez deflektora), lecz ze względu na niski sufit (2,2 m) zastosowałem wlot o przekroju 30 x 16 cm, czasami mało ale ogólnie nie narzekam.
okap.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”