Budowa kuźni od podstaw

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
rafw
Posty: 30
Rejestracja: 17 cze 2010, 07:43
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post autor: rafw » 17 sty 2013, 10:12

BANAN pisze:Zafunduj sobie wyższy pieniek pod kowadło ,ten jest stanowczo za niski ;)
to się czuło w plecach i w biodrze... ;)

I tak stał ma cegłach, co powodowało z kolei, ze jak się waliło we dwóch/trzech w grubszy przekrój, kowadło pływało po kuźni... (za lekkie do tej roboty było - 90-100kg, a do dużego 250kg nie miałem pieńka) ;) Wpadałem do warsztatu na parę godzin 1-2 razy w miesiącu to i nie chciało mi się czasu marnować na porządne osadzenie kowadła.

Bey - przemyślane podejście.
Ja miałem nieco inne założenia. Miałem okiennice, więc mi nie zależało na wystawie (okna są na SSW i NNE). U mnie palenisko było między 2 oknami od N i S - więc po otwarciu okien, przy zamkniętych okiennicach wietrzenie było dobre. Poza tym jedynym miejscem gdzie mogłem wstawić komin była ściana szczytowa - więc i palenisko tam musiało być - okna zaprojektowałem tak, żeby przewiew przy palenisku był dobry ze względu na emisje CO z palnika (atm. redukcyjna) i zabezp. przed skutkami nieszczelności instalacji gazowej.
kozik.org.pl

Awatar użytkownika
rafw
Posty: 30
Rejestracja: 17 cze 2010, 07:43
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post autor: rafw » 24 sty 2013, 12:39

Była kuźnia z dobudowaną kotłownią i kuchnią (dawna weranda)
Obrazek

widok z kuchni na taras i warsztat
Obrazek

zbliżenie na warsztat
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 13:32 przez rafw, łącznie zmieniany 1 raz.
kozik.org.pl

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 24 sty 2013, 15:20

Coś pięknego . Ale mi się takie rozwiązanie marzy .

Awatar użytkownika
rafw
Posty: 30
Rejestracja: 17 cze 2010, 07:43
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post autor: rafw » 25 sty 2013, 13:35

Tanio projekt zrobię ... ;)
Żonka moja jest po architekturze wnętrz, ale projekty architektoniczne też robi. Specjalizuje się w maksymalizacji przestrzeni użytkowej w małych kubaturach.
kozik.org.pl

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 25 sty 2013, 15:16

Eh , muszę o jakiejś działce pomyśleć , bo człek ma związane rece w blokowisku .

Awatar użytkownika
rafw
Posty: 30
Rejestracja: 17 cze 2010, 07:43
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post autor: rafw » 28 sty 2013, 16:40

a to się dobrze składa, bo jest w pobliżu Mielca trochę ziemi do kupienia - szczegół na prv
kozik.org.pl

Awatar użytkownika
Kujuś
Moderator
Posty: 213
Rejestracja: 28 sie 2009, 23:01
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka/Wrocław
Kontakt:

Post autor: Kujuś » 09 maja 2013, 20:47

Witam serdecznie wszystkich Kolegów i Koleżanki po dość długiej przerwie . O tuż jestem aktualnie na etapie budowy kuźni , jest to konstrukcja na betonowym fundamencie 70x40 cm przekroju ( żeby MR-80 nie zwalił mi tego ) ściany są na bazie słupów ogrodzeniowych betonowych i wypełnione też płytami betonowymi , docelowo jeszcze od środka będzie to wyłożone styropianem ( żeby wyrównać ściany ) i zaciągnięte klejem . Konstrukcja ma wymiary 6x5 z hakiem ( max mogę 35 m2 bez pozwolenia postawić ) wysokość z tyłu 2,20 z przodu 2,70 , dach będzie jednospadowy , póki co prace stanęły na ścianach ( oczekuje na przyzwolenie ze starostwa . i tu zaczynają się moje pytania;
-1 robić posadzkę z betonu tylko dawać dylatacje i dzielić ja np na kawałki 2x2,5 m żeby w/w młot nie spowodował pękań ? czy robić ją np z kostki brukowej betonowej którą w razie potrzeby mogę bez trudu przełożyć i wyrównać gdyby zaszła taka konieczność , mam pod tym bardzo słaby grunt i do rzeki od tylnej ściany jest niecałe 2 m
-2 strop planuje robić z szyn od wąskotorówki przyspawanych do nadproży leżących na ścianach frontowej i tylnej co 2 m i na to łaty drewniane i na to blacha trapezówka , zastanawiam się też czy nie dać pod stropem dwuteownika na wszelką ewentualność coś podwiesić i to jeszcze przyprzeć do fundamentu na jakiś grubościennych rurach
-3 jak ją dobrze zaplanować póki co stoi tam tylko MR ( postawiony szybciej jak kuźnia )docelowo planuje dać tam jeszcze młot pneumatyczny ( taki jak ma Nikiel i Igor ) palenisko murowane , jakiś stół z imadłami , kowadło 200 kg i ewentualnie prasę hydrauliczną i proszę pomóżcie jak to w miarę dobrze rozmieścić żeby było funkcjonalnie bo murze pierwsze co wylać fundamenty pod młot i pod prasę :D Nie mam zdjęć bo jestem aktualnie w Szwajcarii ale za 2 tyg wrzucę to zobaczycie co tam nawojowałem 8)

Awatar użytkownika
rav08
forumoholik
Posty: 1222
Rejestracja: 02 wrz 2009, 19:50
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Post autor: rav08 » 09 maja 2013, 21:15

a ja już myślalem że przepadłeś na amen :facepalm:

Awatar użytkownika
StellArt
Posty: 631
Rejestracja: 05 mar 2010, 02:06
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: StellArt » 09 maja 2013, 21:48

Aleś się odpalił...
Z tego co zrozumiałem starasz się zrobić coś z niczego.
-1 dylatację na tak małych odcinka można zrobić, tylko jeśli nie zamierzasz izolować szlichty, tylko po co? Młot jeśli będzie miał odizolowany fundament nijak on będzie się miał do posadzki, a jeśli nie będziesz ogrzewał pomieszczenia cały sezon marznący grunt i tak rozpierniczy Ci ją w kawałki (wypchnie od dołu).
-2 Strop? na H.j Ci strop z szyn itp. jak ściany masz z gównolitu? Poza tym fundament kopiesz zbyt płytko (poczytaj o przemarzaniu gruntu w twojej okolicy).
Co do rozplanowania gratów to sam powinieneś wiedzieć jak i co postawić, tak żebyś potem nie marudzić.
Rada od kolegi, poczytaj o lekkich konstrukcjach stalowych + płyty warstwowe, mniej się narobisz, mało wydasz itp.

Awatar użytkownika
Kujuś
Moderator
Posty: 213
Rejestracja: 28 sie 2009, 23:01
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka/Wrocław
Kontakt:

Post autor: Kujuś » 10 maja 2013, 05:15

ad 1 czyli jednak lepiej układaną
ad 2 ściany są z gówno litu dlatego konstrukcja dachu ma być wsparta do fundamentu
ad3 ściany już stoją także popił wodą konstrukcje z płyty warstwowej ,jest betonowy klocek i póki co tyle ;)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6489
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 10 maja 2013, 05:21

Styropianem to ociepl od zewnątrz , zdecydowanie nie dawałbym go w środku.
Kontakt 517355290

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”