Kilka pytań o kuźnię

nauka podstawowych technik i operacji kowalskich

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Sezowaty
Posty: 18
Rejestracja: 07 lis 2014, 14:52
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Kilka pytań o kuźnię

Post autor: Sezowaty » 08 lis 2014, 20:26

Witam ;)

Zaczynam swoją przygodę z kowalstwem i trzeba zacząć od zrobienia jakiejś kuźni. Nie mam póki co pomieszczenia, więc będzie to prosta kuźnia polowa z ew. wiatą gdy się ją później dorobi. Pierwsze co sobie załatwiłem to kawał solidnej lipy od leśniczego - uciął od razu dwa, to wziąłem dwa ;) Ok. 60cm wysokości i 50cm średnicy. Miałem mieć załatwione od kolegi trochę zużyte kowadło ale jednak kowadło za prawie bezcen, ale jego wujek zapomniał że zaklepane i sprzedał komuś zanim po nie przyjechałem ;/ Więc trzeba wykombinować coś zastępczego.
W garażu miałem kawałek szyny kolejowej (widoczny spaw to nic takiego, był przyspawany drut pewnie do noszenia szyny):
Obrazek
Jednakże taka szyna ma małą powierzchnię więc wymyśliłem, że moje "kowadło" będzie składać się z paru części. Z owej szyny (wyższy kawałek zawsze potrzebny), z większej powierzchniowo płyty stalowej i dużej grubości (mam do wyboru 2cm albo 5cm!) i ewentualnie jeszcze kawałka w którym byłaby okrągła dziura.
Obrazek
Tu na zdjęciu akurat jest płyta 2cm, są jeszcze inne na złomie. Gość pokazał mi też idealnie płaski na górze stalowy walec o wysokości ok. 30cm i szerokości z 20, waga 50kg, ale chciał za to 120 zł, to wolę wziąć płytę o większej powierzchni i wadze 15 kg.. Są też różne inne ciekawe kawałki metalu m.in. z dziurami, i myślałem o takim umiejscowieniu rzeczy na pieńku:
Obrazek
Argumentuje to tym, że płyta o powierzchni ok. 20cmx30cm (w sumie do wyboru może być bo to tylko wyciąć) to duża powierzchnia do kucia, szyna która jest wyższa i nie ma prostego boku zawsze się przyda, a dziura wiadomo, również ;) i mogę ją jak na obrazku mieć na zewnątrz pieńka albo alternatywnie zrobić dziurę w płycie i w pieńku i wtedy nie muszę mieć tego 3 elementu z dziurą xd
Co do paleniska:
Obrazek
Z felgi (bodajże z opla), widziałem na youtubie taki patent i dla mnie będzie bardzo dobry na początek, a obok jest drugi pieniek o którym wspominałem , coś dać na niego i jakieś dłuższe pręty/płaskowniki w ognisku mają na czym się oprzeć.
No, rozpisałem się, i tu kilka pytań:
-Co sądzicie o moim asortymencie który teraz posiadam (płytę kupuję w poniedziałek)? Nada się?
-Na jednym pieńku mogę zamontować jednocześnie i szynę i płytę? Masa szyny to ok. 10kg, płyty będzie z 13kg. Chodzi mi czy jak płyta będzie na środku bardziej a szyna z boku to czy nie będzie drewno łatwiej się rozpłupywało czy coś (przypominam że to lipa, mogę zrobić obręcze)
-Jeśli chodzi o nadmuch do paleniska, mam do wyboru kupić wentylator z malucha albo tutaj pomysł dzisiaj wpadł, mam sprężarkę z pistoletem, musiałbym zrobić tylko rurę dobrą od spodu i pistolet tak z 30-50cm poniżej paleniska, bo sprężarka dmucha dość mocno, chyba mocniej od wentylatora. Nada się?
-Zrobić zaprawę szamotową i wypełnić nią felgę grubość tak z 3cm? Czy bawić się gliną? Na glinie nie bardzo się znam więc nie wiem jak z wyschnięciem itd. xd

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 08 lis 2014, 20:36

Nie kombinuj wiele z płytami , bo jak złapiesz bakcyla , to bardzo szybko dojrzejesz to decyzji o zakupie kowadła . Nawet 60 kilowe kowadło będzie lepsze od wszelkich szyn i płyt . Ale skoro już płyta , to tej z otworem nie wystawiałbym poza pniaka , bo na tak odstawionym otworze nie wyobrażam sobie przebijać materiał .

Awatar użytkownika
Sezowaty
Posty: 18
Rejestracja: 07 lis 2014, 14:52
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Post autor: Sezowaty » 08 lis 2014, 20:41

Jeśli złapię bakcyla to na pewno kupię kowadło, ale póki co trzeba od czegoś zacząć, a można dobrze zacząć za 50 zł ;) Dużo kombinowania raczej nie ma, jak już to z przymocowaniem.
Umieścić elementy mniej więcej równo na środku rozumiem?

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Post autor: Bodar » 08 lis 2014, 22:45

Jak dobrze zamocujesz szynę, to też będzie na początek Tobie dobrze służyć :> . Wystarczy że powierzchnia większa od młotka :> Pozostałe "akcesoria" raczej zbędne :)

Awatar użytkownika
Sezowaty
Posty: 18
Rejestracja: 07 lis 2014, 14:52
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Post autor: Sezowaty » 09 lis 2014, 08:24

No ok, kwestia kowadła załatwiona. :P
To teraz tylko palenisko. Obłożyć je od środka zaprawą szamotową czy niepotrzebne to, choć felga ma dziury?

Awatar użytkownika
Dracorian
forumoholik
Posty: 1967
Rejestracja: 22 mar 2013, 15:24
Lokalizacja: Ziemia Lubuska [ok.Torzymia]

Post autor: Dracorian » 09 lis 2014, 09:35

To zależy czy koks ma uciekać czy zostać w środku.Dziurki myśle że lepiej gliną [w lesie za darmo można nakopać,a jak się zepsuje to niewielka strata]
Dobrym kowalem będziesz tylko wtedy,,kiedy to lubisz

Awatar użytkownika
Sezowaty
Posty: 18
Rejestracja: 07 lis 2014, 14:52
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Post autor: Sezowaty » 09 lis 2014, 09:54

Dzięki Panowie ;) myślę że jutro pierwszy raz odpalę i zobaczymy jak to będzie ;)

jeremjah
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2010, 17:09
Lokalizacja: Sanok

Post autor: jeremjah » 05 lut 2015, 20:19

Hej jak by co to zapraszamy do nas do kuźni bo widzę że z Sanoka jesteś :) My co prawda dzisiaj właśnie usuwamy resztki naszej pracowni z Sanoka i przenosimy do miejscowości Mokre gdzie mieszkam , ale jak by co zapraszam i chętnie możemy zawsze coś doradzić . Pozdrawiam
www.kuznia-skarbow.pl

Rafal L.
Posty: 707
Rejestracja: 16 maja 2010, 09:28
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post autor: Rafal L. » 05 lut 2015, 20:47

Mokre ta miejscowość pod Warszawą?

jeremjah
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2010, 17:09
Lokalizacja: Sanok

Post autor: jeremjah » 05 lut 2015, 20:53

Może pod Warszawą też ,ale ta nasza to bliżej gór czyli okolice Sanoka a dokładnie to miedzy Sanokiem a Komańczą :)

Rafal L.
Posty: 707
Rejestracja: 16 maja 2010, 09:28
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post autor: Rafal L. » 05 lut 2015, 21:15

Gogle albo znajduje kilka miejscowości albo tylko jedną.Dzięki za odp.

ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC - PODSTAWY KOWALSTWA - basic techniques”