Step by step - Palenisko gazowe.

Jak się to kuje?

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
wat93
Administrator
Posty: 1425
Rejestracja: 28 sie 2009, 12:02
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Step by step - Palenisko gazowe.

Post autor: wat93 » 23 wrz 2011, 08:33

no więc... jeszcze go nie zbudowałem. jestem w trakcie. będę na bieżąco wklejał zdjęcia i pytał ;) nie wszystko jest dla mnie jasne... Projekt "na wariata" z głowy wzorowany paleniskami amerykańskimi

więc tak:

najpierw potrzebujemy pojemnik na palenisko. ja wziąłem butlę gazową bo stwierdziłem że to będzie dobra wielkość i materiał. póki co wydaje mi się że się nie myliłem ;) taka bez kołnierza wydała mi się najlepsza za względu na to że od razu ma "klamkę" do drzwiczek paleniska :D

już ucięte jedno ucho. zaznaczyłem w koło w którym miejscu trzeba przeciąć i zaznaczyłem gdzie wyciąć wlot. (różowe kreski)
Obrazek

tutaj góra. tu ędzie wlot do paleniska
Obrazek

WAŻNE! Trzeba przed cięciem upewnić się że w butli nie ma oparów gazu. Ja nalałem do pełna wody. strasznie śmierdzi gazem ale to od środka którego dodają żeby gaz śmierdział.

wlot wycięty. gumówka i jazda :D
Obrazek

czas teraz na cięcie butli w koło. mój błąd wynosił grubość tarczy +\- 2mm
Obrazek

Obrazek

wziąłem się za dogięcie nóżek do paleniska. nie są jeszcze pprzycięte ale to zrobię przed samym spawaniem.
Obrazek

no i to by było na.. wczoraj :P dzisiaj dajel będęzajmował się nożem i czekał na odpowiedź na pytanie...

a pytanie brzmi:
Co zrobić żeby zaprawa szamotowa trzymała się blachy? Wspawać jakieś zbrojenie? może czegoś dolać/dosypać? mam jakieś 13kg zaprawy i 18 grubych cegieł szamotowych. (wiem że za dużo ale od przybytku głowa nie boli :P )

Co dalej będę robił? Po pierwsze primo mam zamiar dospawać nóżki. Po drugie primo będę wypalał dziurę na palnik i wspawywał tam rurę. po trzecie primo mam zamiar wylepić to wszystko szamotem i poczekać aż wyschnie.

wszystkie rady i komentarze bardzo mile widziane ;)

dara

Post autor: dara » 23 wrz 2011, 09:17

Zaprawa nigdy nie będzie się trzymała blachy z tego względu że rozszerzalność cieplna szamotu i blachy jest różna.
rozwiązaniem jest wycinanie z cegieł klinów i wymurowanie izolacji w podobny sposób jak
zrobione są klepki w beczce.
Możesz ewentualnie porobić jeszcze kotewki z drutu kantalowego.

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Post autor: Grzegorz K. » 23 wrz 2011, 13:52

A wełną nie chcesz się pobawić?
Obrazek

Awatar użytkownika
wat93
Administrator
Posty: 1425
Rejestracja: 28 sie 2009, 12:02
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Post autor: wat93 » 15 lis 2011, 14:48

zrezygnowałem z szamotu... :P dalszy ciąg zabawy z paleniskiem i efekt końcowy ;)

so...

dziurę trzeba jakoś wykończyć... tak na przykład ;) płaskowniki wspawane w dziurę. w zasadzie wielkość i grubość dowolna. tak jak nam przypasuje ;)

Obrazek

skoro ma być otwierane no to trzeba by zamontować jakiś zawias. tu zwykły zawias cynkowany z trzema dziurami. zaspawałem dziury i pociągnąłem spawem z jednej i drogiej strony zawiasu. nie śmiejcie się bo spawać nie umiem :P

Obrazek

no ale działa ;D

Obrazek

no i wykończenie... spawanie nóżek (wygięty kwadratowy drut fi8) wspawanie trzymadełka do palnika (jakaś stara rura grubościena z wspawaną nakrętką) i kosmetyka (szlifowanie itp.) mamy kawał roboty za sobą ;) już zaczyna wyglądać jak palenisko :)

Obrazek

czas na wyściółkę. miał być szamot ale udało mi się załatwić watę ogniotrawłą no i mam :D gruba na 50mm wyłożone dwie warstwy. wytrzymuje ponad 1400*C

Obrazek

no i czas na wylepienie tego jeszcze mazią która wytrzymuje temperatury do 1700*C. tego zdjęcia nie zrobiłem. a pewnie byłoby ciekawie zobaczyć wata w różowych gumowych rękawicach taplającego się w szarym błocie :P

generalnie palenisko już działa. muszę jeszcze zrobić haczyk do drzwiczek bo trochę odstają i płomienie troszkę uciekają. no ale jest dobrze :D i jestem cholernie zadowolony!

P.S. zapomniałem o jeszcze jednym...

Obrazek

ale nie umiem robić zdjęć w środku paleniska... :P

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Post autor: Grzegorz K. » 15 lis 2011, 16:11

I sie zgrzewać się da się?
Obrazek

Awatar użytkownika
wat93
Administrator
Posty: 1425
Rejestracja: 28 sie 2009, 12:02
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Post autor: wat93 » 15 lis 2011, 16:24

no nie wiem... w każdym razie mam miejsce w razie czego na drugi palnik ale najpierw będę dodmuchiwał powietrza :P musi się sprawdzić :D

Awatar użytkownika
reneq
Posty: 694
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: __

Post autor: reneq » 15 lis 2011, 16:59

z mojego niewielkiego doświadczenia wynika, że przy zgrzewaniu lepiej nie dokładać dodatkowego powietrza, a wręcz przeciwnie - dołożyć gazu i/lub przymknąć przepustnicę. atmosfera utleniająca to zuo!

fajny piekarnik, czym będziesz wylepiał wnętrze?

Awatar użytkownika
wat93
Administrator
Posty: 1425
Rejestracja: 28 sie 2009, 12:02
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Post autor: wat93 » 15 lis 2011, 17:06

już wylepiłem. masa ogniotrwała. takie cholera wie co o fakturze i kolorze cementu do 1700*C

Awatar użytkownika
novator
Posty: 308
Rejestracja: 21 lis 2011, 20:36
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Post autor: novator » 18 gru 2011, 08:51

Rozglądałem się po złomnicach w mojej okolicy ale ciężko znaleźć taką butlę. Może nadałby się baniak ze starego bojlera ? Ocynk chyba nie będzie się wypalał po zabezpieczeniu watą ogniotrwałą ?

Palnik zacząłem robić. Będzie podobny do tego:

http://www.youtube.com/watch?v=_yJalL45 ... re=related

Jak zrobię to pokażę. :)

Awatar użytkownika
wat93
Administrator
Posty: 1425
Rejestracja: 28 sie 2009, 12:02
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Post autor: wat93 » 18 gru 2011, 09:56

podobno mają dwie warstwy...

weź poszukaj jeszcze butlę od gazu z samochodu ;)

Sadek
Posty: 117
Rejestracja: 19 gru 2009, 11:33
Lokalizacja: Nieborzyn
Kontakt:

Post autor: Sadek » 18 gru 2011, 10:43

Bojler ma jedną warstwę, blacha zależnie od producenta od #1 do nawet #2 (zależnie od producenta) trafiają się zwykłe metalowe jak i stalowe (rżną się trochę podobnie jak żeliwo).
Pozostaję otwarty, elastyczny, ciekawy.

Awatar użytkownika
novator
Posty: 308
Rejestracja: 21 lis 2011, 20:36
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Post autor: novator » 18 gru 2011, 11:09

Coś wyszperam na jakiejś złomnicy ;)

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 18 gru 2011, 11:19

Panowie najlepiej znaleźć stacje montażu gazu do samochodów i tam na pewno mają jakieś butle z demontażu , u mnie sprzedają po 20 zł, ścianka koło 3-4 mm, dość dobra stal,

Awatar użytkownika
novator
Posty: 308
Rejestracja: 21 lis 2011, 20:36
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Post autor: novator » 18 gru 2011, 12:04

No! Dobry pomysł :D. Porozglądam się w mojej okolicy.
Dzięki,jolo ;)

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 18 gru 2011, 12:50

moje
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „KROK PO KROKU - tutorial”