programy do projektowania

Projektowanie, rysunki, szkice

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 01 sty 2015, 20:41

Tez bym chcial taki olowek co rysuje idealnie symetryczne projekty.
http://allegro.pl/zestaw-kreslarski-kra ... 29646.html
albo taniej

http://allegro.pl/zestaw-krzywikow-koh- ... 29631.html

lub
http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... 4-prz-1128

sam jeszcze nie mam, :oops: ale niebawem nabędę :)
Ostatnio zmieniony 03 sty 2015, 09:18 przez jolo, łącznie zmieniany 1 raz.

graffic

Post autor: graffic » 02 sty 2015, 10:20

hmmm - chyba tych krzywików nie czuje - mam zapłacić - set złotych za coś co można zrobić na parę groszy ? - dziwaczne :facepalm:

swego czasu w kreślarstwie (jak się jeszcze kreśliło projekty) używałem krzywika - był to pręt ołowiany zatopiony w otoczce z tworzywa (by nie brudził) - sam później korzystałem z pręta kwadratowego aluminiowego przepuszczonego przez walcarkę - o różnym przekroju (grubsze do większych łuków, cieńsze do mniejszych) - jak coś się stało (złamał się) to wymieniało się na nowy - koszt minimalny (nawet ze starego kabla można wyjąć)

krzywiki stałe (gotowe) są o tyle niewygodne że trzeba daną krzywą odrysowywać odcinkami - dlatego z nich nie korzystałem - mając krzywik jw. - można było dogiąć sobie całą krzywą i od jednego pociągnięcia odrysować

taka ciekawostka - krzywików ołowianych używało się już np. w starożytnym Rzymie do dopasowywania kamieni - vide Witruwiusz, opis dróg

(swoją drogą - wydać 900 PLN za kawałek plastiku - to trzeba być ... :facepalm: )

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 03 sty 2015, 09:16

no ja kupiłem wczoraj za 26 zł z wysyłka w sumie 6szt, wielkości do 30 cm
, a z wydawaniem pieniędzy na narzędzia , to mam pewne doświadczenie i uwierz mi warto inwestować

z aluminium dobry pomysł

graffic

Post autor: graffic » 03 sty 2015, 13:17

Jolo - na narzędzia - TAK, krzywik - jeśli jest materiał / rozwiązanie zastępcze w cenie wielokrotnie niższej, spełnia swoje zadanie - NIE - chyba że używasz go codziennie

kiedyś kupowałem drobne narzędzia ręczne - za parę złoty - kilka prac i były do wywalenia

teraz mam szwajcarskie i niemieckie do robót precyzyjnych (głownie złotniczych) - za sztukę było płacone od kilkudziesięciu do paruset złotych - mam je prawie 20 lat... i w zasadzie poza okresowym polerowaniem części roboczych nic się z nimi nie dzieje - choć były poddawane dużym obciążeniom

narzędzia - zdecydowanie dobre - ułatwiają pracę, ich żywotność przewyższa wielokrotnie masową produkcję, są powtarzalne (nie rozkalibrowują się) itd.
tyle że dzisiaj za taki sprzęt trzeba wydać odpowiednio więcej, a i firm które robią dobre narzędzia jest niewiele - bo nawet te firmy które jeszcze paręnaście lat temu były marką dla siebie - dzisiaj poddały się rynkowi i produkują zdecydowanie więcej chłamu

ja wychodzę z założenia - że wszystko musi być adekwatne - jeśli używam często jakiś sprzęt to nie pozwalam sobie na chodzenie na skróty

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROJEKTOWANIE - design”