Potrzebna mi wasza wiedza

noże, nożyki, nożyczki

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
aghmedstyle
Posty: 3
Rejestracja: 15 wrz 2016, 13:49
Lokalizacja: Dolnośląskie, Dzierżoniów

Potrzebna mi wasza wiedza

Post autor: aghmedstyle » 19 paź 2016, 08:13

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pewien pomysł, jednak w związku z nim mam kilka pytań.
Rys sytuacyjny:
Otóż chciałbym na głowni noża wykonać wzór z temperaturowych barw nalotowych stali. Mój plan jest następujący. Na wyszlifowaną głownie nałożyć uszczelnienie ogniotrwałe zostawiając fragment od strony grzbietu, gdzie chciałbym wzór umieścić, odsłonięty. Krawędź tnącą umieścić w wodzie coby się nie nagrzała i nie straciła twardości. Palnikiem podgrzewać aż do uzyskania wzoru, w miarę możliwości równomiernie, coby się nóż nie wygiął. w związku z tym mam kilka pytań:
1. Jaka jest trwałość takiej powłoki? Ma być to nożyk kuchenny, więc konkretne pytanie czy wzór nie zejdzie po kilku pierwszych myciach i czy nie mija się to z celem.
2. Czy są jakieś przeciwwskazania przeciwko takiemu potraktowaniu noża?
3. Czy wie ktoś czy nie będzie problemów z usunięciem później powłoki z nie do końca wypalonego uszczelnienia? Będzie to już końcowo wyszlifowana głownia, więc nie chciałbym jej zarysować podczas usuwania izolacji.
"Le­piej za­liczać się do niektórych niż do wszystkich." A. Sapkowski

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: Potrzebna mi wasza wiedza

Post autor: Remington » 19 paź 2016, 08:25

Trwałość takiej powłoki na nożu użytkowym jest minimalna, zwłaszcza na nożu kuchennym.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Potrzebna mi wasza wiedza

Post autor: Bodar » 19 paź 2016, 12:09

Byle papier wodny zetrze to jak gumka.

Awatar użytkownika
sezam300
Posty: 371
Rejestracja: 10 sty 2014, 14:42
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Potrzebna mi wasza wiedza

Post autor: sezam300 » 19 paź 2016, 14:43

nie ma sensu w nożu użytkowym, taka powłoka jest nietrwała, nieco trwalsze jest czernienie chlorkiem żelaza, potem oksyda na zimno, oksyda na gorąco a najbardziej powłoki duracote i ceracote

No i robiąc powłokę tak jak mówisz masz duże prawdopodobieństwo rozhartowania ostrza więc odpowiadając na 2 pytanie: są wszystkie przeciwwskazania

ODPOWIEDZ

Wróć do „NOŻOWNICTWO - knifemaking”