młotki kowalskie 1kg

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

kuń
Posty: 28
Rejestracja: 06 sie 2021, 20:59
Lokalizacja: nadmorska

młotki kowalskie 1kg

Post autor: kuń » 02 lis 2021, 13:43

Witajcie.

Wpadły mi w ręce młotki , stwierdziłem ze podrzucę trochę zdjęć i wymiarów bo nie ma za dużo tych informacji , w końcu kto by sie bawił w opisy i dokładne zdjęcia młotków za 27..30zł a może komuś z forum się to przyda.
Mam 3 młotki z firmy kuźnia konecka oraz jeden podpisany ; schmith , na allegro jako młotek ślusarski.
Ten ostatni jest na dłuższym trzonku, trzonek jesionowy, był tam wypalony napis ale go usunąłem ręczną cykliną i przeszlifowałem bo tam gdzie nie przejechałem cykliną były drobne zadziory itp. Wypalenie tego napisu nie było dobre bo miejscami wypalenie było na tyle głębokie ze czuć to było trzymając młotek i było by to niewygodne przy pracy .
Długość całkowita młotka 36cm, sam trzonek ma 32cm , środek przewężenia tam gdzie najwygodniej się trzyma trzonek wypada w okolicach 12cm , kiedy złapie młotek tak by było wygodnie to między główką młotka a moją dłonią jest jakieś 7,5cm miejsca.
Otwór na obsadzenie trzonka -owal 1,8cm na 3 cm , klin drewniany plus okrągły metalowy.
Strona plaska - szlifowana i błyszcząca, w odróżnieniu od kuźni koneckiej.
Kwadratowy koniec, w miarę płaski, w miarę bo delikatna krzywizna jest ( środek lekko łukowaty wypukły, na tyle że jak młotek leży na płaskiej powierzchni to
boki tuż przy fazie są jakieś 0,8mm wyżej.
Wymiar kwadratowego końca 3,5cm i na krawędzi każdej mocno fazowany ,szerokość fazowania jakieś 4mm ,samej płaskiej w miarę kwadratowej powierzchni jest 2,8cm na 2,9 cm tak mniej więcej bo fazowanie zrobione krzywo.
Samo szlifowanie...lustro to to nie jest ale przejeżdżając paznokciem to sie paznokieć nie zahacza. Od biedy można tym pracować bez szlifowania bo nie będzie raniło materiału, zarówno to szlifowanie jak i fazowanie.
Ostra strona młotka, raczej plaska a nie półokrągła, grubość 6mm . Szlif podobny jak na kwadratowej stronie.
długość całej główki młotka 13,1 cm
Środek trzonka wypada mniej więcej 7,8cm od ostrego końca młotka.


Kuźnia konecka.
młotki każdy po 1 kg.
trzonek bukowy, słoje w trzonku proste, długość całego młotka 29,5 cm , samego trzonka w okolicach 26cm, długość główki 14cm te mająca ostre zakończenie i 11 cm ten z 2 płaskimi zakończeniami, tzw pucka. Otwór na obsadzenie, owal 2 na 3cm
Płaska strona raczej w delikatny prostokąt idzie , dłuższy bok w lini trzonka , wymiary mniej więcej 3,5 na 3,3 cm
Młotki maznięte, zamoczone w farbie. Nawet po zamalowaniu farbą śladów po szlifowaniu paznokieć sie na tym haczy, ewidentnie trzeba to przeszlifować ze 3 gradacjami papieru. Faza mniejsza niż na poprzednim młotku, tak ze 2mm no 3 miejscami, ale płaska prostokątna powierzchnia jest płaska, żadnego łuku, żadnej wypukłości. Jak pisałem wyżej, przyda się mocne szlifowanie i nieco zaokrąglenie złagodzenie fazowania .
ostry koniec młotka, rąb? w układzie poprzecznym i podłużnym, zarówno w jednym i drugim, nadawało się to od razu do szlifowania, trochę się pośpieszyłem mogłem zrobić fotę, dlaczego do szlifowania, ano dlatego bo były te zakończenia nierówno wykonane, na połowie długości rębu był wgniot, tak na głębokość 1,5mm . Teraz po szlifowaniu, usunąłem tylko tyle bo była równa powierzchnia to rąb jest zaokrąglony-taki był w oryginale, ale już bez wgniotu i ma średnice 1cm tak mniej więcej.
Kliny jak w młotku poprzednim, drewno i metalowy ale mniej to widać przez farbę .
Przewężenie na trzonku tak zrobione ze jak dla mnie kiedy złamie młotek na tym przewężeniu to jest jakie 6,5cm miejsca .
Odległość środka trzonka od ostrego zakończenia młotka jakieś 8,2cm widać tą różnicę.

Powyższe opisy dotyczą młotków z układem rębu pion i poziom.
Inna sprawa z pucką, czyli 2 płaskie zakończenia.
Trzonek, fazowanie, szlif zgrubny, itp wszystko tak jak w tych młotkach z rębem , różnica w obsadzeniu obucha i jego wymiaru bo ma 11cm długości , trzonek obsadzony asymetrycznie tzn środek trzonka tak umiejscowiony ze do jednego końca młotka jest 6 a do drugiego 5 cm .
Czuć wyraźnie tą różnicę w wywarzeniu .
Nie wiem czy to tak ma być że trzonek obsadzony asymetrycznie.
Poniżej zdjęcia ,mam nadzieje ten opis sie komuś przyda, jak to kiepskie młotki również piszczcie!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”