Jak utrzymać temp. oleju i początki

Zapomniane techniki i narzędzia, tradycyjne wyroby

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Sevinter
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2020, 10:43
Lokalizacja: Nowogard

Jak utrzymać temp. oleju i początki

Post autor: Sevinter » 25 lis 2020, 17:22

Cześć, ja się powiedziało a, trzeba powiedzieć kujemy ;D Pierw jednak skompletować muszę sprzęt i pozyskać wiedzę.
1. Przeglądając forum, wyczytałem że hartuje się w danej temperaturze oleju (70 stopni wyczytałem), i pytanie jak ten olej zagrzać do ten temperatury i utrzymać? chyba że to do konkretnych celów?
2. Żeby bez celu nie kuć żelastwa, dostałem zlecenie zrobić średniowieczny nit (nity), raczej w ramach ćwiczenia, mniej do późniejszego użytku, ale mam kibica :D niestety pojęcia nie mam jak wyglądał, ponoć półokrągła główka i ostry koniec, czy ktoś ma wiedzę na ten temat?
3. Zdobyłem stare pręty zbrojeniowe ze słupków, wiec mała strata jak nie wyjdzie, ale czy to się nada na coś? (strasznie giętkie były jak wyciągałem i trochę podrdzewiałe są).
@edit
4. Czy gwoździownica ma równy przelot czy bardziej w kształcie stożka?

Z góry dzięki za pomoc :)

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jak utrzymać temp. oleju i początki

Post autor: Saduria » 25 lis 2020, 19:45

Ad. 1. Grzeję olej i hartuję w starej frytkownicy z regulatorem temperatury. Można też mieć olej w metalowym naczyniu i zagrzać go rozgrzanym w palenisku elementem (nie tym co się ma hartować, ale ze zwykłej stali). Pomiar temperatury termometrem np. do mięsa. Jak będzie dużo oleju to dzięki pojemności cieplnej nie wystygnie natychmiast.

Ad. 3. Lepsza będzie do nauki zwykła stal konstrukcyjna. Zbrojeniówka ma już trochę węgla i trudniej się ją kuje. Rdza się wypali i na tych prętach możesz też poćwiczyć.

Awatar użytkownika
kowmal
Posty: 790
Rejestracja: 21 kwie 2014, 19:37
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Jak utrzymać temp. oleju i początki

Post autor: kowmal » 26 lis 2020, 09:09

Na początku nie szukaj matryc tylko zrób z ręki. Stożek nie jest trudny. Po piątym same zaczną wychodzić.
Olej grzeje prętem. Metodą doświadczeń, dobrałem grubość pręta do ilości oleju dla temp. którą chciałem.
Tylko wymieszaj. Nagrzanie to ten moment gdzie najwięcej dymu.
https://www.youtube.com/watch?v=mgQnXb84Qhw

Sevinter
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2020, 10:43
Lokalizacja: Nowogard

Re: Jak utrzymać temp. oleju i początki

Post autor: Sevinter » 26 lis 2020, 15:52

Okej, dzięki, to już będzie łatwiej. Własnie chciałem zrobić taka gwoździownice, mam jakieś stare zawiasy z bramy grube na 10 mm tylko nie wiedziałem czy stożek czy równo w dol idzie :D

graffic

Re: Jak utrzymać temp. oleju i początki

Post autor: graffic » 27 lis 2020, 23:50

ad kucia nitów - rzuć okiem na wątek - viewtopic.php?f=10&t=6161 - pierwszy rysunek - dot. kucia gwoździa - ale jest analogiczny do odkucia nita, drugi szkic, dotyczy zakuwania nitów - ale też czegoś się dowiesz
ad gwoździownicy - otwór przelotowy prosty - przy stożkowym, czasem się zakleszcza i więcej z tym problemów

ad oleju - koleżanka i kolega odpowiedzieli

Sevinter
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2020, 10:43
Lokalizacja: Nowogard

Re: Jak utrzymać temp. oleju i początki

Post autor: Sevinter » 28 lis 2020, 15:50

Dzięki! odnośnie zakuwania nitów widziałem a ten szkic o gwoździach pomoże bardzo :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO TRADYCYJNE - traditional blacksmithing”