Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Miecze - kucie i oprawa

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: deMaus » 22 wrz 2016, 21:42

Witam,
Przedstawiałem się, już w odpowiednim dziale, dlatego tu napiszę tylko skrótowo.
Kiedyś w szkole średniej miałem styczność z prawdziwą kuźnią, przez kilka miesięcy. Choć nie było w niej mistrza kowalskiego, to mistrz ze spawali dużo mi pomógł. Zasadniczo z mieczoróbstwa to wykonałem katanę z płaskownika. Z kucia przerabiałem resor z syreny na miecz. Były to czasy, gdy trenowałem też w bractwie rycerskim.

Dziś po latach odrestaurowałem bagnet z I Wojny Światowej (po dziadku) i poczułem potrzebę pomachania żelazem. W pewien sposób zachęcił mnie starszy syn, z którym fechtowałem na patyki. Dlatego chciałbym wykuć sobie szablę.

Metal jaki wybrałem to stal sprężynowa 50HF i D2 mam nadzieję, że całość spełni moje oczekiwania.

I teraz pytanie jakie mam.
1) Czy jest coś takiego jak gramatura stali? tz. są jakieś sensowne metody ważenia lub obliczania wagi stali, przed jej cięciem? Czy pozostaje mi zważenie całości i zabawa w przeliczanie, że 1,2m x 0,2m x 0,004m waży np. 7kg (jeszcze nie ważyłem, oceniam na razie na oko) itp. Jak polecacie ciąć kawałki na miecz, cieńsze i dłuższe (np 450mm x 10mm x 4mm), czy krótsze i szersze (np 200mm x 40mm x 4mm)?

Chciałbym skuć w/w kawałki stali w zestawieniu D2-50HF-50HF-50HF-D2, a w drugiej 50HF-D2-50HF.
2) czy kolejność układania ich ma duże znaczenie dla jakości? Domyślam się, że proporce ilość poszczególnej stali mają znacznie, ale czy w momencie skuwania z składaniem i zwijaniem (jedną chciałbym spróbować, zrobić z wzorem) kolejność ich ułożenia wpłynie to na parametry ostrza?

3)Czy stal podczas kucia traci dużo z wagi? Tz. ubytek z np szczotkowania, iskier jakie pojawiają się podczas kucia, jest znaczący? brać go pod uwagę, przy ważeniu kawałków czy można pominąć?

To chyba tyle z pytań na początek.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: BANAN » 22 wrz 2016, 21:58

Ubytki potrafią być przy skuwaniu ogromne. Przekuwałem dopiero co bułatowy wlewek na szablę. Bułka ważył 1,2kg. Odkuta z nie głownia 0,9 kg. A przecież jest to materiał można powiedzieć jednorodny. Przy skuwaniu dziweru te straty są znacznie wyższe.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Re: Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: deMaus » 22 wrz 2016, 22:03

A nie kojarzysz jakichś tabel, z proporcjami, procentami? Zakładając, że głownia powinna mieć z 650-700g powinienem wziąć około 1100g stali.
Najwyżej zrobię eksperyment, i jak wyjdzie za lekka, to będzie dla żony, albo syna :)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: BANAN » 22 wrz 2016, 22:12

Jest zbyt wiele zmiennych by taki tabelki powstały. Weź lepiej 1,5kg. Biorąc poprawkę na to, że waga którą chciałbyś uzyskać jest po szlifie.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Spigot
Posty: 331
Rejestracja: 10 paź 2015, 15:48
Lokalizacja: Naczęsławice

Re: Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: Spigot » 22 wrz 2016, 22:14

Jeszcze taki drobny szczegół stal D2 ma 12% chromu czyli praktycznie niezgrzewalna. Utlenianie i ubytki są większe im dłużej się kuje mając młot resorowy można kuć o wiele szybciej i traci sie mniej materiału niż podczas ręcznego kucia

Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Re: Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: deMaus » 22 wrz 2016, 22:18

D2 wybrałem ze względu na to, że jest twardsza i lepiej się hartuje niż 50hf, przynajmniej wedle wiedzy z internetu. Czy ją zastąpić, by ułatwić skuwanie?

Co do ubytku to. Matko! Ponad 60%. U mnie w pracy by się poplakali na miejscu jakby to usłyszeli ;p

Andin
Posty: 66
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:12
Lokalizacja:

Re: Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: Andin » 23 wrz 2016, 08:27

Obliczajac takie rzeczy w szkole wychodzilismy zazwyczaj od 2-4% utraty materialu przy jednym grzaniu. Ale z doswiadczenia wiem ze to moze byc bardzo pozytywne podejscie:) A co dopiero przy zgrzewaniu! Banan dobrze mowi.

Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Re: Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: deMaus » 23 wrz 2016, 08:37

Ok. Przyjmę 1,6kg najwyżej zeszlifiuje nadmiar do pożądanej wagi.
A czym zastąpić D2?
I lepszym pomysłem będą dłuższe i cieszę kawałki czy krotsza, a szersze? Dłuższe ciężej chyba skuć, a szersze nagrzać, do środka by nie topić boków? Dobrze rozumuje?

Awatar użytkownika
blob
Posty: 617
Rejestracja: 05 sty 2014, 15:15
Lokalizacja: Łychów Szlachecki

Re: Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: blob » 23 wrz 2016, 15:30

D2 mozesz zastapic NC6, NCV, albo N12E
blob

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: BANAN » 23 wrz 2016, 16:22

Proponuję N 12 e. Czysta węglówa o doskonałej zgrzewalności i zawartości węgla zbliżonej do bułatu. Szabla wcale nie ma być zbyt sprężysta.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Re: Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: deMaus » 24 wrz 2016, 10:29

Ok. Namowiles mnie.
Tak z ciekawości, czy jest sens łączyć 50hf, z n12e? Tz. Czy po hartowaniu da to efekt miekszego rdzenia, z twardszym ostrzem klingi? Nie jestem pewny czy dobrze rozumiem, że mniej hartujaca się stal, we wnętrzu klingi będzie bardziej elastyczna. Ale czy te dwie stałe mają tak duża różnice w hartownoaci by dało efekt odczuwalny czy lepiej spróbować zrobić jedną głównie z 50hf, a druga z n12e?

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Dobieranie proporcji stali pod szablę.

Post autor: BANAN » 24 wrz 2016, 21:09

Wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać. Kontrast będzie ładny.
Kontakt 517355290

ODPOWIEDZ

Wróć do „MIECZOWNICTWO - swordmaking”