Kilka pytań

nauka podstawowych technik i operacji kowalskich

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Skiron
Posty: 11
Rejestracja: 17 sie 2016, 15:56
Lokalizacja: Garwolin

Kilka pytań

Post autor: Skiron » 17 sie 2016, 20:40

Witajcie. Bez zbędnego pisania od razu przejdę do pytań.
Czy na początek do rozgrzewania metalu przejdzie koksownik + koks i ewentualnie nawiew ze sprężarki?
Czy zwykłe pręty zbrojeniowe nadadzą się do nauki kucia?
Z czego mógł bym wykonać/gdzie kupić formę do odlewania czegoś na kształt sztabek z metali o niskiej temperaturze topnienia? (cyna, aluminium, miedź) i z czego wykonać coś w czym sam metal będę topił i z tego wylewał do formy (Nie wiem jak to się nazywa)?

Awatar użytkownika
Tomek824
Posty: 116
Rejestracja: 24 kwie 2014, 18:06
Lokalizacja: Banino,Gdańsk

Re: Kilka pytań

Post autor: Tomek824 » 17 sie 2016, 23:01

Nawiew ze sprężarki raczej odpada
pręty zbrojeniowe na początek są ok
Ja osobiscie wykonałem taką formę ze stali
a to ostatnie w czym topi się metal to tygiel :) ja osobiscie zrobiłem z amortyzatora olejowego przecielem w pół i dospawałem rączkę
Człowiek uczy się całe życie i głupi umiera.

Skiron
Posty: 11
Rejestracja: 17 sie 2016, 15:56
Lokalizacja: Garwolin

Re: Kilka pytań

Post autor: Skiron » 18 sie 2016, 00:41

Jeśli mogę wiedzieć to dlaczego nawiew ze sprężarki odpada?
Można jakieś zdjęcia takiej formy? Ewentualnie jakiś mini poradnik jak wykonać aby była w miarę prosta.

graffic

Re: Kilka pytań

Post autor: graffic » 18 sie 2016, 07:47

Skiron

ad 1. - koksownik + koks + nawiew ze sprężarki - hmm o jakim koksowniku piszesz ? jeśli o takim z prętów (rodzaj kosza) do rozgrzewania dłoni w zimie, to to średnie jest (mało efektywne energetycznie, dużo strat ciepła, dużo koksu idzie, nie do końca da się sterować temperaturą i nadmuchem, ad nawiewu ze sprężarki - zależy co to za nawiew.... wrzuć fotę tego co masz - wówczas otrzymasz odpowiedź (generalnie do nadmuchu potrzebna jest wydajność (ilość powietrza - od 350-600 m3 /h) i odpowiedni spręż (czyli ciśnienie), ażeby wentylator pokonał opory przepływu powietrza przez rury dolotowe i przez koks
ad 2. pręty zbrojeniowe - są ok, choć lepsze są zwykłe gładkie (są bardziej plastyczne) - kwestia co chce się zrobić
od 3. formy odlewniczej - możesz wykonać ją ze stali (np. dwie płytki z dopasowaną ramką - jak to wygląda - zapytaj google) - generalnie nazywa się to, to - wlewak (są robione ze stali, staliwa, żeliwa..)
ad 4. tygiel - czy możesz zrobić ? - tak, do cyny / aluminium wystarczy zaślepiona rura stalowa, albo łyżka do odlewania ołowiu, do odlewania miedzi polecałbym tygiel grafitowy lub szamotowy z przykrywką (miedź pochłania podczas topienia dużo tlenu więc się ogranicza dostęp do powietrza - co prawda można taki tygiel zrobić samemu - ale jeśli pytasz się w ogóle jak coś takiego się nazywa, to przyjmuję że masz niewielkie doświadczenie i dlatego (głównie z powodów bezpieczeństwa) proponuje zakup gotowego - ceny są przystępne

Skiron
Posty: 11
Rejestracja: 17 sie 2016, 15:56
Lokalizacja: Garwolin

Re: Kilka pytań

Post autor: Skiron » 18 sie 2016, 09:48

Jak uporządkuje wszystko w najbliższych dniach to postaram się wrzucić jakieś zdjęcie. I tak, chodziło mi o taki z prętów. A gdyby przyspawać na przykład z dwóch stron metalowe płyty?
Nawiew ze sprężarki to raczej pistolet.

graffic

Re: Kilka pytań

Post autor: graffic » 18 sie 2016, 12:06

hmm - no to raczej szykuje Ci się poważniejsza robota niż tylko dospawanie metalowych płyt, powietrze przez pistolet (zakładam że do pompowania kół) - to jest zupełnie niewystarczające rozwiązanie..

Skiron
Posty: 11
Rejestracja: 17 sie 2016, 15:56
Lokalizacja: Garwolin

Re: Kilka pytań

Post autor: Skiron » 18 sie 2016, 16:37

Jeszcze jakoś pokombinuje, zobaczę co i jak.

habeer
Posty: 595
Rejestracja: 09 wrz 2016, 08:31
Lokalizacja: Na Dolnym Śląsku piękne okolice, gmina Miękinia, Pisarzowice :)

Re: Kilka pytań

Post autor: habeer » 13 wrz 2016, 22:15

graffic pisze:Skiron

ad 1. - koksownik + koks + nawiew ze sprężarki - hmm o jakim koksowniku piszesz ? jeśli o takim z prętów (rodzaj kosza) do rozgrzewania dłoni w zimie, to to średnie jest (mało efektywne energetycznie, dużo strat ciepła, dużo koksu idzie, nie do końca da się sterować temperaturą i nadmuchem, ad nawiewu ze sprężarki - zależy co to za nawiew.... wrzuć fotę tego co masz - wówczas otrzymasz odpowiedź (generalnie do nadmuchu potrzebna jest wydajność (ilość powietrza - od 350-600 m3 /h) i odpowiedni spręż (czyli ciśnienie), ażeby wentylator pokonał opory przepływu powietrza przez rury dolotowe i przez koks
ad 2. pręty zbrojeniowe - są ok, choć lepsze są zwykłe gładkie (są bardziej plastyczne) - kwestia co chce się zrobić
od 3. formy odlewniczej - możesz wykonać ją ze stali (np. dwie płytki z dopasowaną ramką - jak to wygląda - zapytaj google) - generalnie nazywa się to, to - wlewak (są robione ze stali, staliwa, żeliwa..)
ad 4. tygiel - czy możesz zrobić ? - tak, do cyny / aluminium wystarczy zaślepiona rura stalowa, albo łyżka do odlewania ołowiu, do odlewania miedzi polecałbym tygiel grafitowy lub szamotowy z przykrywką (miedź pochłania podczas topienia dużo tlenu więc się ogranicza dostęp do powietrza - co prawda można taki tygiel zrobić samemu - ale jeśli pytasz się w ogóle jak coś takiego się nazywa, to przyjmuję że masz niewielkie doświadczenie i dlatego (głównie z powodów bezpieczeństwa) proponuje zakup gotowego - ceny są przystępne
ad.ad 1 czy wydajność rzędu 200-250 m3/h i spręż rzędu 380Pa nie deklasują dmuchawy? dmuchawy o takich własnie parametrach można niedrogo kupić na Alledrogo (do pieców ekogroszkowych) i to do tego z dość wygodnym i niedrogim sterowaniem.

Moje drugie pytanie dotyczy węgla, mianowicie jaki węgiel drzewny można używać. mam do dyspozycji jesion, dąb, wiąz i brzozę (wszystko suche , około 15% wilgoci) i mogę to w beczce szczelnej 200 litrów zgazować. drewno jest w formie klocków 40cm, które pewno trzeba będzie połupać w szczapki. dodatkowo w telewizorni coś wspominali kiedyś o węglu z leszczyny, ale to chyba dla złotników pożądany materiał.

Czy stal nierdzewną (304, 316Ti, duplex) wykorzystuje się także w kowalstwie. pytam, bo mam trochę blach i rur i zastanawiam się czy na zlom, czy zostawić, bo się przydać może.

Pzdr
HaBeer

Awatar użytkownika
Tomek824
Posty: 116
Rejestracja: 24 kwie 2014, 18:06
Lokalizacja: Banino,Gdańsk

Re: Kilka pytań

Post autor: Tomek824 » 13 wrz 2016, 23:31

raczej się przyda :) stali nigdy za mało
Człowiek uczy się całe życie i głupi umiera.

graffic

Re: Kilka pytań

Post autor: graffic » 14 wrz 2016, 08:17

habeer

jeśli będziesz palić węglem drzewnym - to taka wydajność będzie ok - a nawet będzie za duża - wiec trzeba będzie pomyśleć o jakiejś przepustnicy sterującej nadmuchem (szyber lub inne podobne rozwiązanie, np. przesłona) lub sterowaniu elektronicznym (ja w kowalstwie preferuje mechaniczne rozwiązania - dużo pyłu, temperatura, prostota, niezawodność i taniość wykonania)

ad węgla drzewnego - generalnie twarde drewno jest lepsze (dąb, wiąz, jesion - w tej kolejności) - mniej się kruszy i jest bardziej zwarte przy wkładaniu i wyjmowaniu elementów nagrzewanych - ale dużo tez zależy od samego procesu zwęglania drewna

ad stali nierdzewnej - jak napisał Tomek - jeśli to są jakieś sensowne kawałki i masz miejsce na ich przetrzymywanie - to zgodnie ze złota myślą wszystkich zbieraczy: "zawsze się to kiedyś do czegoś może przydać" :D

habeer
Posty: 595
Rejestracja: 09 wrz 2016, 08:31
Lokalizacja: Na Dolnym Śląsku piękne okolice, gmina Miękinia, Pisarzowice :)

Re: Kilka pytań

Post autor: habeer » 14 wrz 2016, 08:50

Graffic, takich przydasiów mam cały duży garaż. Zbieractwo to moje drugie imię :)

--
HaBeer

graffic

Re: Kilka pytań

Post autor: graffic » 14 wrz 2016, 14:07

poczekaj jak skończysz 70-tkę - będziesz zbierał pudełka po margarynie :D hahaha
kiedyś byłem u takiego dziadka w warsztacie - przegląd opakowań spożywczych na przestrzeni ostatnich czterdziestu paru lat :D

a na poważnie - ja sortuje materiał na odpady do użytku i takie, z których niewiele się da zrobić (choć przy odrobinie fantazji nawet z kawałeczków da się zrobić coś)

habeer
Posty: 595
Rejestracja: 09 wrz 2016, 08:31
Lokalizacja: Na Dolnym Śląsku piękne okolice, gmina Miękinia, Pisarzowice :)

Re: Kilka pytań

Post autor: habeer » 14 wrz 2016, 16:17

u mnie tylko metale i drewno jakości stolarskiej lub na trzonki. cala reszta jest sukcesywnie wyrzucana, bądź inaczej utylizowana. z drugiej strony żona zapytuje po co Ci 24 siekiera, a przecież to WZM-3 z 51 roku kuta ze złomu czołgowego, więc jak takiej nie przygarnąć? ;) no i przygarniam

graffic

Re: Kilka pytań

Post autor: graffic » 14 wrz 2016, 18:18

:D

Skiron
Posty: 11
Rejestracja: 17 sie 2016, 15:56
Lokalizacja: Garwolin

Re: Kilka pytań

Post autor: Skiron » 26 maja 2017, 17:21

Kurde, dawno mnie tu nie było... Może trochę wstyd ale przez cały ten czas nie zabrałem się za kowalstwo. Ale sporo nad tym myślałem.
Chciałem spróbować zrobić odlew z aluminium (wlewak oraz tzw. "green sand" jestem w stanie sobie skombinować) i mam pytanie jak się za to zabrać. Mogę zbudować jakąś "komorę" z cegieł szamotowych i do środka włożyć tygiel z aluminium tylko nasuwa się pytanie czym w miarę ekonomicznie mogę to stopić tak aby coś z tego można było zdziałać. (Na początku raczej nie zależy mi na super jakościowo metalu). Ktoś da radę odpowiedzieć? :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC - PODSTAWY KOWALSTWA - basic techniques”