Topienie miedzi

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

miszcz
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2013, 19:53
Lokalizacja: dsada

Topienie miedzi

Post autor: miszcz » 03 sty 2013, 19:58

Mam trochę miedznych groszówek i nie są mi potrzebne.
W jaki sposób mogę je przetopić domowym sposobem i nadanie im np. kwadratowej struktury?

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 03 sty 2013, 19:59

jeżeli nie są to groszówki z epoki , to nie chwaliłbym się tak głosno zamiarem :)

miszcz
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2013, 19:53
Lokalizacja: dsada

Post autor: miszcz » 03 sty 2013, 20:03

nie są. a to jest zakazane? dlaczego?

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 03 sty 2013, 20:05

Groszówka w kruszcu warta jest około 2 grosze . Sprzedając ją w puncie skupu zarabiamy . Domyśłasz się dlaczego tak nikt nie robi ? no prawie nikt :) Prosty przykład z pamiątką , które syn z wycieczki przywiózł . Drzewko szczęścia z drutu , na nim rosną groszówki . Groszówki łapane na spręzynki , w taki sposób , aby nie wiercić w monecie , i to nie dlatego , że producent nie ma wiertaczki :)
Ostatnio zmieniony 03 sty 2013, 20:07 przez Krzysztof Assman, łącznie zmieniany 1 raz.

miszcz
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2013, 19:53
Lokalizacja: dsada

Post autor: miszcz » 03 sty 2013, 20:07

Znalazłem taki artykuł:
http://m.lublin.gazeta.pl/lublin/1,1065 ... awie_.html

W internecie nikt nie jest w stanie wskazać ustawy która tego zabrania tylko piszą "chyba nielegalne".
To jak to w koncu jest :) Na jakiej podstawie

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 03 sty 2013, 20:11

Prawnikiem nie jestem , ale na pewno podpada pod jakiś paragraf .

Awatar użytkownika
Maleus
Posty: 423
Rejestracja: 02 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:

Post autor: Maleus » 03 sty 2013, 20:11

Zapytaj po prostu w skupie czy nie przyjmą w obecnej postaci ;)
Tutaj artykuł-ciekawostka klik gdzie piszą, że właściwie nie ma problemu ze sprzedażą groszy na złomie, a tutaj inny klik gdzie z kolei można się dowiedzieć, że topienie grosików, to przestępstwo, za które grozi do 25 lat więzienia ;)

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 03 sty 2013, 20:14

Jest to niszczenie mienia państwowego, czy coś w tym stylu, w końcu gdyby nie było chronione to też każdy mógłby je sobie sam wybijać :P

miszcz
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2013, 19:53
Lokalizacja: dsada

Post autor: miszcz » 03 sty 2013, 20:16

W skupie oczywiście, że przyjmą w obcej postaci.
Podobno nie można niszczyć publicznie monet bo podlega to karze ale fizycznie jest ona moją własnością i moge z nią robić co tylko chcę. Ustawa zabrania jedynie niszczenia pieniądza publicznie. Czyli po przetopieniu mógłbym oddać je w innej postaci.
nawet NBP niema na to żadnej ustawy...
Dziwna ta cała sprawa :D Każdy mówi, że nie a ustawy zabraniającej niema :)

Awatar użytkownika
Maleus
Posty: 423
Rejestracja: 02 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:

Post autor: Maleus » 03 sty 2013, 20:18

Masz na to paragraf: art. 69 Kodeksu wykroczeń – mówi on o odpowiedzialności osób, które umyślnie niszczą, uszkadzają czy usuwają znaki umieszczone przez organ państwowy w celu stwierdzenia tożsamości przedmiotu

Ale skoro w skupie złomu przyjmują, to czym się martwić? za kg ze 12 zł pewnie można dostać teraz, to daje 100% przebicia ;)

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 03 sty 2013, 20:21

eh , z tym groszem to jak z z zawartością procentową cukru w cukrze :mrgreen: Musiałbyś po mieście jeździć i zbierać w każdym sklepie mnie więcej jak kilka groszówek hahaha , Wiecie , o jaki film chodzi zapewne .

Awatar użytkownika
Maleus
Posty: 423
Rejestracja: 02 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:

Post autor: Maleus » 03 sty 2013, 20:24

A odpowiadając na pytanie tytułowe, to gdyby było to legalne, pewnie przygotowałbym tygielek o właściwym kształcie, wrzucił monetki i zagrzał w piecu gazowym :) W domu to chyba trudne do uzyskania by było - przynajmniej palnik by się przydał.

miszcz
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2013, 19:53
Lokalizacja: dsada

Post autor: miszcz » 03 sty 2013, 20:26

Maleus pisze:Masz na to paragraf: art. 69 Kodeksu wykroczeń – mówi on o odpowiedzialności osób, które umyślnie niszczą, uszkadzają czy usuwają znaki umieszczone przez organ państwowy w celu stwierdzenia tożsamości przedmiotu

Ale skoro w skupie złomu przyjmują, to czym się martwić? za kg ze 12 zł pewnie można dostać teraz, to daje 100% przebicia ;)
Przyjąć przyjmą, ale niemam zamairu tego robić skoro jest to nie zgodne z prawem..
Ale nie niszczę przedmiotu po ty by nie można było UMYŚLNIE stwierdzić tożsamości przemiotu. Różnica polega na tym, że chciałbym przetopić to na przedmioty do codzinnego użytku :) I wg. mnie w takim przypadku nie jest to niszczeniem a tworzeniem czegoś innego w celach użytkowych.

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 03 sty 2013, 20:32

Tylko,że to nie jest miedż a mosiądz manganowy.
Topi się normalnie z dodatkiem n.p.boraxu.
Średnio wygodny jest potem w obróbce,warto dodać trochę ołowiu do tygla (5%),robi się plastyczniejszy.

A skupy raczej nie przyjmują w większych ilościach ,,skrzepów'' niewiadomego pochodzenia.

Aha-przy każdym topieniu jest ubytek masy wkładu-po ludzku,po stopieniu jest tego mniej niż przed topieniem.

miszcz
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2013, 19:53
Lokalizacja: dsada

Post autor: miszcz » 03 sty 2013, 20:41

Rozumiem. Czyli jednym słowem nawet gdyby się dało i było to legalne to się nie opłaca...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Melale kolorowe”