Wyposażenie kuźni

nauka podstawowych technik i operacji kowalskich

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
danny
Posty: 174
Rejestracja: 01 kwie 2010, 19:16
Lokalizacja: świdnica

Wyposażenie kuźni

Post autor: danny » 11 kwie 2010, 12:18

Nie wiem czy to dobre miejsce ale dla poczatkujacych napewno bedzie przydatne jak byscie mogli wstawiajcie nazwy i zdjecia potrzebnych sprzętów. Taki maly spis :)
Ostatnio zmieniony 25 sty 2012, 21:57 przez danny, łącznie zmieniany 1 raz.
Prosze o wyrozumialosc ucze sie :)

Lucius Ebola
Posty: 159
Rejestracja: 01 wrz 2009, 22:54
Lokalizacja: Lyefjell, Norwegia
Kontakt:

Post autor: Lucius Ebola » 19 cze 2010, 20:04

tu są zdjęcia i nazwy (polskie) narzędzi

http://www.kowalperun.pl/strony/punktaki_przebijaki.htm

a tu podstawy teoretyczne : http://www.fludra.com.pl/kowalstwo.php

na początek, moim zdaniem potrzebne Ci:
- młotki (1 kg, 1,5 kg, jak masz pomocnika to 5 kg)
- kowadło (albo coś zamiast, np. szyna)
- podcinka
- kleszcze
Tyle Ci chyba starczy na początek, a w razie potrzeby do konkretnej pracy dorobisz sobie co Ci będzie potrzeba.

Awatar użytkownika
rav08
forumoholik
Posty: 1222
Rejestracja: 02 wrz 2009, 19:50
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Post autor: rav08 » 19 cze 2010, 20:29

Lucius tak mu pięknie wszystko napisałeś jak by nie potrzebował do tego paleniska tak na początek ;-)

Krystian
Posty: 48
Rejestracja: 14 paź 2010, 20:03
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post autor: Krystian » 18 sty 2011, 17:36

WYPOSAŻENIE KUŹNI
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
RUMBLE IN THE ANVIL

Duinhir
Posty: 7
Rejestracja: 02 mar 2011, 10:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Duinhir » 16 mar 2011, 19:54

Hej. Właśnie jestem na etapie kompletowania mojej amatorskiej kuźni. Generalnie mam problem z dmuchawą. Pewnie zrobię tak jak tu wyczytałem, czyli wycieczka na szrot i dmuchawa od malucha. Lecz. Słyszałem, że w sklepie typu Castorama itp. mają dmuchawy biurowe (nie wentylatory), które są dość mocne i dają ładny nadmuch powietrza. Czy ktoś o tym słyszał? Bo zanim pójdę się rozpytywać na miasto, wolałbym mieć już jakieś pojęcie o co się pytać ;)

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 16 mar 2011, 20:24

polecam dmuchawę do pieca CO koszt to jakieś 150 pln może mniej, ale wiatr super
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
rav08
forumoholik
Posty: 1222
Rejestracja: 02 wrz 2009, 19:50
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Post autor: rav08 » 16 mar 2011, 22:13


ateem
Posty: 389
Rejestracja: 07 paź 2010, 19:41
Lokalizacja: ełk

Post autor: ateem » 17 mar 2011, 06:58

rav08 tam jeszcze silnika brakuje. Potem to trzeba jakoś zespolić.
Dmuchawa do pieców CO jest najlepszym rozwiązaniem - jest silniczek, jest wiatraczek, mały pobór prądu, gwarancja. Same zalety.

Awatar użytkownika
ADALBERTUS
Posty: 128
Rejestracja: 03 mar 2010, 23:01
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: ADALBERTUS » 17 mar 2011, 10:35

Witam,
a ja proponuje turbinę od odkurzacza. Sam na czymś takim pracuję od lat - praktycznie same zalety. Jedyną wadą jest typ silnika - komutatorowy, więc z czasem szczotki do wymiany. Ale nowy kosztuje tyle, że nie opłaca się remontować :-)

1. Na Allegro sprzedają "powystawowe" niekompletne odkurzacze za 60-70 zł.
2. Masz od razu dopasowany do silnika regulator obrotów.
3. Ogromny nadmiar mocy - takie turbiny maja moc (realnie !) w granicach 1000W-1500W, a do pieca wystarczy 300-400W. Tym samym silnik jedzie na ułamku mocy, więc starczy na lata.

Jak mówiłem, sam coś takiego zamontowałem. Ostatnia turbina pracuje mi już 5 lat bez zaglądania do niej, więc to chyba świadczy o trwałości. Dmuch - praktycznie od zera aż do wywiewania węgla z paleniska. W mojej muzealnej kuźni zamontowany jest stary, dobry polski odkurzacz i działa od 20 lat !

Pokłony
ADALBERTUS
"Quidquid agis, prudenter agas et respice finem"

Duinhir
Posty: 7
Rejestracja: 02 mar 2011, 10:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Duinhir » 17 mar 2011, 11:27

Mam stary odkurzacz w domu. Rozumiem, że mam go rozkręcić i ze środka wyjąć tę turbinę tak? Mam nadzieję, że nic nie zepsuję po drodze. Jako, że jestem humanistą nowinki techniczne zawsze omijałem szerokim łukiem ;)

Awatar użytkownika
ADALBERTUS
Posty: 128
Rejestracja: 03 mar 2010, 23:01
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: ADALBERTUS » 17 mar 2011, 11:50

Witam
coś w tym rodzaju. Jeśli to jest naprawdę stary odkurzacz, taki podłużny, co to z jednej strony ciągnie a z drugiej ma wylot powietrza, to po prostu wkładasz rurę w gniazdo dmuchające i po kłopocie. Jeśli odkurzacz jest już "nowomodny", ma tylko gniazdo do podłączenia węża ssawnego, a wylot powietrza przez kratkę, filtry itp. wtedy trzeba wymontować turbinę. W praktyce wystarczy przykręcić turbinę do wiaderka po farbie czy większej puszki tak, aby można było podłączyć wylot powietrza, albo przykryć tę kratkę w odkurzaczu jakąś puszką z gniazdem do podłączeniem węża.
Pomaszeruj na najbliższe wysypisko śmieci lub do miejscowego Zakładu Oczyszczania Miasta. Najczęściej mają tam dział utylizacji elektroniki i starego AGD. Kiedy oddawałem im swój stary monitor, w zamian zainkasowałem dwa Zelmery. Sprawne, ale niemodne, więc oddane na złom. Praktycznie nic nie trzeba z czymś takim robić - postawić w pionie i podłączyć rurę.

ADALBERTUS
"Quidquid agis, prudenter agas et respice finem"

Duinhir
Posty: 7
Rejestracja: 02 mar 2011, 10:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Duinhir » 17 mar 2011, 13:09

Dzięki za radę. Niestety odkurzacz typu jamnik już dawno został w moim domu eksmitowany. Rozkręcę stary "nowy" odkurzacz i pomyślę co dalej. Na złom jakby co też pewnie się raz wybiorę. Mam nadzieję, że już za miesiąc będą pierwsze efekty :)

Awatar użytkownika
b1211
Posty: 104
Rejestracja: 01 gru 2010, 21:02
Lokalizacja: Z daleka

Post autor: b1211 » 17 mar 2011, 15:15

Moim skromnym zdaniem dmuchawa od pieca co jest idealnym rozwiązaniem. Kombinowałem z odkurzaczem kiedyś ale wyło strasznie to ustrojstwo. Lepiej zainwestować w dmuchawę co i ściemniacz.

Awatar użytkownika
nibylung
Posty: 331
Rejestracja: 08 lis 2009, 18:22
Lokalizacja: zgierz
Kontakt:

Post autor: nibylung » 17 mar 2011, 18:26

ja mam zamontowaną dmuchawe od audi dmucha bardzo ładnie. na jesieni kupiłem w dmuchawe do liści ma regulacje nadmuchu i wieje straszne mocno chce ja zamontowac do nowej kotliny i kosztowała tylko 99 zeta

Awatar użytkownika
Blady
Posty: 119
Rejestracja: 20 cze 2010, 09:19
Lokalizacja: Byczyna

Post autor: Blady » 20 mar 2011, 21:29

Też jestem użytkownikiem starego zelmera. Faktycznie dmucha bardzo ładnie, ale wydaje przy tym straszne dzwięki, co bywa irytujące przy dłuższej pracy.
Ktoś urzywa kużni z napędem nożnym?
Ostatnio zmieniony 25 sty 2012, 22:56 przez Blady, łącznie zmieniany 2 razy.
pomysłowość jest trzecią ręką rzemieslnika:)

http://artifex-rzemioslo.pl/?strona=o_nas

ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC - PODSTAWY KOWALSTWA - basic techniques”