Warsztat - materiał na kuźnie

Zdjęcia i opisy naszych kuźni.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

macylapka
Posty: 35
Rejestracja: 27 sty 2020, 09:31
Lokalizacja: Rumia

Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: macylapka » 15 lut 2020, 15:00

Patrząc się na kuźnie i prace innych kolegów to aż wstyd mi publikować zdjęcia :facepalm: . Na razie u mnie wygląda jak w stajni Augiasza. Uszkodzenie imadła wyprodukowanego u naszych skośno okich przyjaciół przy wyrywaniu gwoździ z klocków drewnianych spowodowało przelanie czary goryczy. Stwierdziłem że nie mam zamiaru do każdej pracy kupować na nowo narzędzia które powinno być trwałe. Z rzeczy wyprodukowanych w chinach zadowolony jestem na razie tylko z 2-óch narzędzi używanych sporadycznie - kątówki oraz wiertarki.

Dzięki życzliwej pomocy Saduri, dowiedziałem się gdzie mogę w okolicy dostać materiał. Pierwsze zdobycze na zdjęciu kawałek szyny, materiał na imadło - mam pomysł jak je wykonać jeżeli uda mi się narysować coś wartościowego to wrzucę. Na pewno nie będzie to wyglądało jak u kolegi graffic :roll: . Młotek zamówiony :mrgreen: .

Czy dno kotliny może być ze spawanego materiału ? Grubość blachy stalowej 3 - 4 [mm] wystarczy na początek ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: graffic » 15 lut 2020, 16:18

hmm

bałagan - w sumie mogłeś sprzątnąć przed zrobieniem i wrzuceniem fotek :D - a na poważnie - porządek musi być (Ordnung muss sein !) - poza tym, że wygląda to mało profesjonalnie i mało poważnie, to szkodzi... - narzędzia muszą mieć swoje miejsce, dzięki temu nie niszczą się, łatwo je znaleźć jak są potrzebne, łatwo sprawdzić czy ktoś nieproszony nie buszował w naszych zasobach warsztatowych, itd. przy okazji poprawiasz bezpieczeństwo, co w przypadku kowalstwa (praca na gorąco) jest niezwykle ważne - krótko mówiąc - nie ma co się chwalić bałaganem... :P - trzeba ruszyć du-szę i to ogarnąć !

kwestia kotliny - możesz oczywiście pospawać kotlinę - parę wątków na ten temat było na FK (wymiary, porady itd) - jeśli chodzi o grubość blachy - to 3-4 mm będzie trochę mało (szybkie nagrzewanie, odkształcanie, mniejsza żywotność) - z różnych doświadczeń - wychodzi że 8-10 mm to optimum (dno może być cieńsze, boki grubsze), ostatecznie na dno można użyć blachy 6 mm ale raczej nie zaleca się. Ogólny wymiar (górny obrys) 20x25 cm (kotlina mała) - 23x28 cm (średnia) 25x32 cm (duża) - głębokość 5-8 cm - kąt nachylenia ścian 50-65 stopni, oczywiście kotlina nie musi być prostokątna, może być na rzucie kwadratu, wieloboku foremnego, okręgu itd - wielkość otworu nawiewnego ok 10-12 cm2 (jeśli jeden otwór - to o takiej powierzchni) - jeśli wiercisz otwory - to suma powierzchni otworów winna wynosić również ok. 10-12 cm2

ad rysowania :) - rysowanie polecam jako ćwiczenie - wyrabia rękę, wyobraźnię, można się pochwalić, czasem ułatwia przekaz (zamiast pisać poemat - łatwiej coś wytłumaczyć rysunkowo) - moje rysowanie to raczej brak treningu na dzień dzisiejszy niż, zręczność (pisząc inaczej,... to co widać to raczej efekt wyjścia z wprawy, a nie poziom który miałem heheh) - więc nie musisz się stresować swoimi rysunkami :) byleby było wiadomo co chciałeś przekazać :)

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: Saduria » 15 lut 2020, 18:57

Lepiej najpierw zastanów się, poczytaj, narysuj co chcesz zrobić i jaki materiał potrzebujesz, bo inaczej złomowce nieźle na tobie zarobią, a do kuźni nie wejdziesz z powodu nadmiaru złomu ;)
Znamy z Leonem jednego kowala-zbieracza, który tak zagracił piękną tradycyjną kuźnię, że nie da się już w niej w środku kuć z powodu nadmiaru "eksponatów".

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: leonzlasu » 15 lut 2020, 19:59

Tak naprawdę to potrzebujesz tylko:
palenisko, kowadło, młotek i jakieś w miarę uniwersalne kleszcze.
Zacznij kuć i ćwiczyć podstawowe techniki kowalskie, resztę w miarę rozwoju i potrzeb zarobisz sam ;)
Powodzenia

macylapka
Posty: 35
Rejestracja: 27 sty 2020, 09:31
Lokalizacja: Rumia

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: macylapka » 15 lut 2020, 20:53

W kwesti bałaganu, jest to bezwzględni konieczne. Nie mam nawet na razie za bardzo jak przejść. Przydało by się jeszcze dodatkowe oświetlenie w tej części. Zostałem tak zcoachowany że aż mi głupio. Musze się wziąść. Nie mam zamiaru zbierać ponad miare. Bo wiem jak to się kończy. Ale musze mieć jakieś podstawowe zapasy materiału.

Z podstawowego wyposażenia mam już szyne i młotek :)

Jeżeli chodzi o imadło to szkic idei poniżej. Część nieruchoma przykręcana. Nie wiem jak cieniować...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: Bodar » 16 lut 2020, 14:15

macylapka pisze:
15 lut 2020, 20:53
Jeżeli chodzi o imadło to szkic idei poniżej. Część nieruchoma przykręcana. Nie wiem jak cieniować...
Cieniowanie ? ... To najmniej ważne, troszkę mało zasad rysunku technicznego, ale da się przetrawić :)
Wspieram się wyobraźnią, i o ile się nie mylę, prowadnice w twoim projekcie mają być a'la jaskółczy ogon. Zrezygnowałbym z tego na korzyść prostokątnych. Łatwe w wykonaniu i korekcji ewentualnych luzów jak i też w wykonaniu prowadnicy szczęki ruchomej.
imadlomacylapka.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: Aries » 16 lut 2020, 15:38

Jeśli faktycznie chcesz zająć się kowalstwem to daj sobie spokój z robieniem takich narzędzi jak imadło. Po prostu szkoda na to czasu, tym bardziej, że można całkiem przyzwoite, mocne i w niezłym stanie imadło kowalskie kupić za rozsądne pieniądze. Kotlinę można pospawać (sam takie dwie mam) ale blacha, jak pisał Graffic, zdecydowanie grubsza (i na dno wcale nie cieńsza, bo po wywierceniu otworów zostaje tam niewiele materiału który będzie się odkształcał i wypalał i ich sąsiedztwie).
Młotki, kleszcze, przecinaki, itp - takie narzędzia robić samemu bo to dobry trening technik kowalskich.
Porządek - podstawa. W tych warunkach, jakie przedstawiłeś, nie możesz pracować. To grozi nawet bardzo poważnym wypadkiem....
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

macylapka
Posty: 35
Rejestracja: 27 sty 2020, 09:31
Lokalizacja: Rumia

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: macylapka » 16 lut 2020, 16:10

Dziękuję uprzejmie za wyczerpujące odpowiedzi. Tak jak pisałem na początku kowalstwo ma mi być pomocne do wytarzania potrzebnych dóbr od jak np. Gwoździe, uchwy podtrzymujący półke, zawiasy i imadło również. A może nie do końca sposób na życie. No chyba że mnie tak wciągnie że nie będę chciał robić nic innego ;) Podba mi się praca z metalem. Jest co prawda niewdzięczny w obróbce ale zato wdzięczny w użytkowaniu. Porządek to jest pierwszą rzecz za którą sie biorę. Tylko, tak sobie myślę, że z racji małej ilości miejsca i słabych warunków oświetleniowych wartalo by zacząć właśnie od tego i pierwsza rzecz która mógłbym wykuc to właśnie takie uchwyty podtrzymujące półkę ale zanim się ona pojawi na ścianie to muszę zrobić oświetlenie.

Bodar tak jak napisałeś. Prowadnice zaplanowałem właśnie na jaskółczy ogon. Pisałem ze nie idzie mi tak dobrze rysowanie jak koledze graffic :oops:. Brakło mi miejsca na kartce, ale jak rysowałem to przyszedł mi do głowy pomysł żeby na końcu imadla rysunek dolny "rzut z góry" na spodniej części kartki dorobić drugie mocowania śruby trapezowej. Z prowadnica masz rację na początek takie proste może być dużo lepsze że względu na łatwość wykonania.

graffic

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: graffic » 16 lut 2020, 17:17

ad rysowania - dość często stosuje się podpisanie rysunków - np. rzut, przekrój, widok boczny :) - to ułatwia zrozumienie (na początek) co autor miał na myśli

ad porządku - oświetlenie jest bardzo ważne, podobnie jak układ (rozkład) samego warsztatu - dobrze sobie narysować szkic jak się chce to ustawić (najlepiej w proporcjach - np. na papierze milimetrowym, albo w kratkę) i z wymiarami, dla złapania skali - dzięki temu unikniesz wielokrotnego przestawiania stołu, półek i innych sprzętów

kiedyś na FK rysowałem takie schematy jak można coś poustawiać w kuźni / warsztacie - do obejrzenia http://www.forumkowalskie.pl/viewtopic.php?f=10&t=6161
poza tym jak dasz taki szkic - to będzie można coś ewentualnie podpowiedzieć

macylapka
Posty: 35
Rejestracja: 27 sty 2020, 09:31
Lokalizacja: Rumia

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: macylapka » 09 paź 2020, 14:38

Cześć dawno mnie tu nie było. Chciałbym się pochwalić co udało mi się zdziałać i jak u mnie teraz wygląda oraz postęp w robieniu imadła. Konstruktywna kryrtyka mile widziana :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: Bodar » 10 paź 2020, 09:36

Jak na razie to imadła mało, natomiast przy takim nasyceniu elektronarzędzi rozważniej trzeba operować calsbergiem i tyskim, a najlepiej po pracy, wtedy można bez ograniczeń :)

macylapka
Posty: 35
Rejestracja: 27 sty 2020, 09:31
Lokalizacja: Rumia

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: macylapka » 10 paź 2020, 11:55

@Bodar, dobrze prawisz, widze że doświadczenie przez kolege przemawia wiec nie będę się spierał ;) Troche wiecej zdjęc. Wiecej w sumie nie mam bo nie było czemu robić ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: Bodar » 11 paź 2020, 09:18

Ja do Kolegi z dbałością o Jego bezpieczeństwo, a Kolega uszczypliwościami się odpłaca ;)

macylapka
Posty: 35
Rejestracja: 27 sty 2020, 09:31
Lokalizacja: Rumia

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: macylapka » 12 paź 2020, 20:13

Jakieś chorubsko mnie rozłożyło i ani na działce ani w domu nie porobię. A pogoda w sam raz do robienia w domu. @Bodar - przepraszam jeżeli tak to odebrałeś moja wypowiedź miała mieć raczej humorystyczny wydźwięk. Szanuję uwagi o bezpieczeństwie bo palce łatwo stracić. Planuję się wybrać na złom i jakiś materiał na kotline wyszarpać ale to najwcześniej w czwartek albo sobotę.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Warsztat - materiał na kuźnie

Post autor: Bodar » 13 paź 2020, 08:51

Spoko :> Zdrowia życzę :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „MOJA KUŹNIA - my smithy”