Praca miesiąca - dyskusja

Tu dodajemy zdjęcia i głosujemy na najlepszą pracę miesiąca

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

graffic

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: graffic » 12 sty 2018, 09:16

informacyjnie - ankiety na prace roku są "przyklejone" - tym samym zawsze będą na początku strony

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: Grzegorz K. » 18 sty 2018, 21:02

Skąd Helga czerpałeś inspiracje? Widziałem gdzieś chyba podobny wzór...
Obrazek

Awatar użytkownika
Helga ten-door
Posty: 459
Rejestracja: 10 lis 2009, 18:39
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: Helga ten-door » 18 sty 2018, 22:00

A to ciekawa historia jest w ogóle.
Z 20 lat temu oglądałem poniemiecki album przedwojennego Wrocławia.Na giełdzie staroci przy Gnieźnieńskiej jeszcze.A że miałem coś tam w planie kupić,bałem się że hajcu mi nie starczy.Ale starczyło ,i wróciłem ale druk ktoś łyknął.Na elewacji jakiejś kamienicy było takie coś.Mocno mi to zapadło w pamięć.
Za jakiś czas na złomie spotkałem ,taką płytę z reklamą warsztatu kowalskiego.Aparatu nie miałem ,to naszkicowałem dość dokładnie taki detal.Kartkę do zeszytu ,no i zapomniałem.
No i znów za jakiś czas widziałem tą płytę .Bujała się po allegro i niemieckim ebay.Dosyć długo ,cena jakaś była kosmiczna.
Po jakimś znów czasie podjechałem na ten złom,to się okazało że żelazo sprzedane a złomiarz się powiesił.Taka oto historia.
Nie wiem co się z nią stało.Pewnie ktoś kupił.Na pewno nikt tego nie pocioł na złom,jak zapłacił dużą kasę.
Może kiedyś jeszcze gdzieś wypłynie.
Co najwyżej ślusarz,

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: Grzegorz K. » 19 sty 2018, 07:55

To płyta z 1910 roku i znajduje się w rękach jednego z forumowiczów. Konkretnie Jan Butrykowski.
Historia faktycznie jest ciekawa, bo znajdujesz coś gdzieś na złomie co wypływa po latach u jednego z forumowiczów. A sam szyld pochodzi podobno ze starej już nieistniejącej kuźni.
Wydaje mi się, że można by w konkursie poza wymienianiem materiałów pisać też o źródłach inspiracji. To ciekawiej będzie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: leonzlasu » 19 sty 2018, 08:04

Piękna

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: Saduria » 19 sty 2018, 08:57

Niesamowita.
Sorry za pytania laika ale, jak taką dużą płaskorzeźbę się robi? Dół z napisem odlany, a potem wykute fragmenty są nitowane do tła? Wgrzewane? No bo przecież nie jak w snycerce z jedengo kawałka, a patrząc po płytkach podłogowych to powierzchnia jest spora. Czy w tym czasie były już używane palniki gazowe?

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: Jacenty » 19 sty 2018, 16:22

Seduria. Praktycznie każdą plaskorzezbę można wykonać z jednego kawałka, a co do palnika to rzecz niesamowicie przydatna przy tego typu pracach.

graffic

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: graffic » 19 sty 2018, 17:18

Saduria

takie coś nie jest wykonywane z jednego kawałka - nie ma takiej potrzeby i nie ma uzasadnienia technologicznego (o czasie nie wspomnę)
- takie kompozycje składane są z elementów - punkty łączenia są maskowane, ukrywane lub stanowią część kompozycji - np. nity ukryte, śruby stożkowe, trzpienie z klinami, itd.
- napis nie był odlewany - prawdopodobnie (słabe zdjęcie) - jest repusowany w stali, albo odkuwany na gorąco w stali lub po wykonaniu tła litery były nakładane i nitowane
- w 1910 (czas powstania tej reklamy) - były w użyciu palniki gazowe (acetylenowe)
- w snycerstwie tez sie duze kompozycje sklada z elementow lub skleja - szkoda drewna

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: Saduria » 19 sty 2018, 22:42

Graffic dzięki za wytłumaczenie.

graffic

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: graffic » 23 sty 2018, 09:50

Konkurs na pracę roku zakończony :)

Serdecznie gratuluję Heldze zwycięstwa w konkursie na Pracę Roku 2017 ! praca świetna, zawodowa i co mnie osobiście bardzo cieszy stricto kowalska - jako zwycięzcy przysługuje Ci prawo do używania tytułu Kowal Forumowy 2017 roku - do gratulacji dołączony będzie stosowny dyplom i nagrody

Wszystkim pozostałym uczestnikom, również składam serdeczne gratulacje, podziękowania za wkład i pozdrowienia :) licząc, że w tym roku również z wielkim zaangażowaniem będą uczestniczyć w konkursach !

Z tego miejsca zachęcam pozostałych kolegów do uczestnictwa w konkursach na pracę miesiąca - każde zwycięstwo w konkursie na pracę miesiąca jest przepustką do startu w konkursie na prace roku.

jeszcze raz gratuluję zwycięstwa Heldze !

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: Bodar » 23 sty 2018, 18:25

Dziękuję Rafale i gratuluję Kol. Heldze zwycięstwa :)

lachim
Posty: 549
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:26
Lokalizacja: Skórka
Kontakt:

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: lachim » 23 sty 2018, 22:13

Helga ten-door - gratuluję zwycięstwa. Proszę o adres na priv do wysyłki nagrody z mojej pasieki :)

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: Aries » 24 sty 2018, 19:56

Helga gratuluję! Zdecydowanie zasłużone zwycięstwo. No i smaczku całej sprawie dodała historia powstania tego detalu.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
Gnom
Posty: 345
Rejestracja: 26 lut 2014, 12:19
Lokalizacja: Wińsko
Kontakt:

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: Gnom » 25 sty 2018, 14:10

Gratuluję! Świetna praca! I jak Aries wspomniał, historia jej powstania też jest ciekawa.
Demokracja - tyrania większości nad mniejszością.

egojack1

Re: Praca miesiąca - dyskusja

Post autor: egojack1 » 25 sty 2018, 18:57

Gratulacje :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Praca miesiąca”