Ratunku bym prosił

Dział z możliwością pisania dla gości, pisać jeżeli nie możecie zresetować hasła.
ODPOWIEDZ
Bartosz T.
Posty: 143
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:07
Lokalizacja: Podgaje/Jastrowie

Ratunku bym prosił

Post autor: Bartosz T. » 06 cze 2020, 18:03

Potrzebny specjalista od starych dmuchaw, wentylatorów od palenisk powiedzmy polowych. Problem jest taki: wykopałem wentylator z "deptanego" paleniska dziadka. Szajbka zeszła, obudowa (ta od strony szajbki) też, ale ukręciłem śróbkę kontrująco-klinującą od wirnika. I tu potrzebna pomoc. Nie mam jak tego rozwiercić, ani wykręcić. Dodam, że oś i "boczki wymagają toczenia i tulejek. Jest ktoś z okolic Piły, Szczecinka, Wałcza lub Złotowa chętny pomóc?
Uczciwa praca brudzi ręce, nieuczciwa sumienie..
Słowa dziadka Józka :)

Duszan
Posty: 70
Rejestracja: 08 sie 2016, 17:15
Lokalizacja: Niechobrz k.Rzeszowa

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: Duszan » 07 cze 2020, 08:19

Stare dmuchawy ciężkie i nieporadne.Przerabiałem ten temat.Głośne to i tyle.Kup dmuchawę do pieca CO.Cicha i robi robotę.Moja stara dmuchawa leży i zbiera kurz.Chętnie bym się jej pozbył.Powodzenia i pozdrawiam.
Lecioł zając koło kuźni,jaja naprzód a on późni.

Bartosz T.
Posty: 143
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:07
Lokalizacja: Podgaje/Jastrowie

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: Bartosz T. » 07 cze 2020, 09:20

No dmuchawa do CO mniejsza i bardziej praktyczna, ale tu raczej chodzi o naprawę/renowację niż zastosowanie jako nadmuch. Chyba że zostawił bym na czas zakupu jakiegoś starego deptanego egzemplarza ;)
Uczciwa praca brudzi ręce, nieuczciwa sumienie..
Słowa dziadka Józka :)

graffic

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: graffic » 07 cze 2020, 12:12

Bartek - rozwiercić ? - wiertło - zapunktować, małe wiertło, później zmienić średnice na większe - przegwintować
nie opłaca się tulejować - bo wymaga to na początek dużej wiertarki stacjonarnej (kolumnowej - aby to scentrować - wszystko zależy od tego jak bardzo otwory są wyrobione - czasami podkład ze skóry wystarczał lub z blaszki mosiężnej (ja tak robiłem w ramach reanimacji starych dmuchaw - a mam ich 5-6)

te dmuchawy - robi się albo z luzami totalnymi i dobrym smarowaniem, albo robi się precyzyjnie (nie ma stadium pośredniego)

kiedyś widziałem - taki patent, że na pokrywie osadzane było gniazdo na łożysko i zakładane były łożyska - ale wszystko zależy od samego wentylatora

generalnie wrzuć foty - to będzie można coś pokombinować / doradzić

Bartosz T.
Posty: 143
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:07
Lokalizacja: Podgaje/Jastrowie

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: Bartosz T. » 10 cze 2020, 07:14

received_1333770373479622.jpeg
To dmuchawa
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Uczciwa praca brudzi ręce, nieuczciwa sumienie..
Słowa dziadka Józka :)

Bartosz T.
Posty: 143
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:07
Lokalizacja: Podgaje/Jastrowie

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: Bartosz T. » 10 cze 2020, 07:15

received_2602743813377720.jpeg
A to takie błyszczące, to urwana śróbka:(
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Uczciwa praca brudzi ręce, nieuczciwa sumienie..
Słowa dziadka Józka :)

Bartosz T.
Posty: 143
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:07
Lokalizacja: Podgaje/Jastrowie

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: Bartosz T. » 10 cze 2020, 07:18

Jak pisałem na początku, nie mam zabawek żeby ją rozwiercić. Jest opcja odcięcia, lub oszlifowania kołnierza z drugiej strony i wyjęcie bebeszków. Trochę szkoda, ale chyba będzie trzeba :/
Uczciwa praca brudzi ręce, nieuczciwa sumienie..
Słowa dziadka Józka :)

Bartosz T.
Posty: 143
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:07
Lokalizacja: Podgaje/Jastrowie

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: Bartosz T. » 10 cze 2020, 07:25

Wyjęty już będzie jak podejść do rozwiercania.
Takie moje spostrzeżenie, środkowe ramię od otworu na wałek wirnika ma otworek. Otworek ma coś przypominającego gwint (lata leżakowania w stodole) czyżby tam powinny być kalamitki? Smarowanie tawotem?
Uczciwa praca brudzi ręce, nieuczciwa sumienie..
Słowa dziadka Józka :)

graffic

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: graffic » 10 cze 2020, 14:55

nie wiem co jest po drugiej stronie osi - jedna strona to goła ośka przez którą zdjąłeś pół obudowy (widać na foto) a druga ? jeśli jest tam szerokie kółko pasowe (małej średnicy - ok . 3,5-5 cm) to ono też powinno byś ściągalne (powinna być śrubka lub klin (chyba że w ramach przeróbek zrobiono coś innego)

jeśli jest kółko pasowe - to po rozkręceniu lub wybiciu klina - trzeba je ściągnąć (najlepiej użyć abo ściągacza, albo palnika i ściągać lekko pobijając w ośkę) - wówczas cała oś ze skrzydłami wentylatora wyjdzie - a jak wyjdzie to to wystarczy rozwiercić zerwaną śrubę i nagwintować nowy gwint pod nową śrubę - oczywiście uprzednio wybijając oś

rzecz jest naprawdę prosta - potrzebujesz tylko: - wiertarkę - wiertło 3, 6, 7, palnik (jako alternatywa) młotek, WD40 lub naftę, ściągacz do łożysk


jeśłi masz palnik gazowy (tlen + propan butan, lub tlen + acetylen ) - to możesz zagrzaać też element wentylatora przy zerwanej śrubie - grzejesz nie w śrubę zerwaną tylko w tuleję obok, jeśli fragment zerwanej śruby wystaje więcej niż 3 mm (tak by można było złapać np. kombinerkami - to po nagrzaniu tulei, podlewając to WD lub naftą - chwytasz kombinerkami i próbujesz wykręcić śrubę, jeśli była tylko zapieczona, to powinieneś dać bez problemu radę (warunek że jest za co złapać tę śrubę) - po wykręceniu zerwanej śruby możesz dalej rozbierać wentylator

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: Grzegorz K. » 10 cze 2020, 17:42

jak śruba wystaje nakładasz nakrętkę, spawasz i po chwili wykręcasz. Zazwyczaj :D
Obrazek

graffic

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: graffic » 10 cze 2020, 21:28

Oooo tez dobre :)

Bartosz T.
Posty: 143
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:07
Lokalizacja: Podgaje/Jastrowie

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: Bartosz T. » 10 cze 2020, 22:14

Z drugiej strony jest kołnierz na osi. Wrzucę fotkę. Będę jednak go szlifował i dopiero wezmę się za oś. W sensie jak wyjdzie :lol:
Uczciwa praca brudzi ręce, nieuczciwa sumienie..
Słowa dziadka Józka :)

Bartosz T.
Posty: 143
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:07
Lokalizacja: Podgaje/Jastrowie

Re: Ratunku bym prosił

Post autor: Bartosz T. » 10 cze 2020, 22:20

graffic, ta goła oś jest właśnie już bez koła pasowego 8)
Uczciwa praca brudzi ręce, nieuczciwa sumienie..
Słowa dziadka Józka :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”