Dwa piece w jednym - elektryczne

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Alek74
Posty: 12
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:45
Lokalizacja: Kraków

Dwa piece w jednym - elektryczne

Post autor: Alek74 » 10 maja 2020, 16:16

Cześć,

Przymierzam się do budowy pieca elektrycznego do hartowania. Obecnie korzystam z gazowego na 4 palniki.
Mam pewien kłopot z rozplanowaniem wielkości, a konkretnie głębokości.
Większość materiałów, którę hartuje ma wymiary nie większe jak 30x20x4, ale czasami zdarza mi się hartowanie elementu o długości około 100cm. W gazowym nie mam tego kłopotu, bo po prostu wyłączam palniki i zakładam grodzie, by nie nagrzewać bez potrzeby miejsca w którym nie ma materiału.

Chciałbym coś podobnego zrobić w piecu elektrycznym, ale za bardzo nie mam pomysłu. Nagrzanie komory ponad 100cm w którym będzie materiał 30cm i mniejszy mija się z celem. Zastosować większą ilość grzałek, które będę załączał w razie potrzeby czy coś innego. Tutaj jest kłopot z oddzieleniem niegrzanej komory od używanej. Gzałki na zewnątrz, a nie w ścianach. Konstrukcja podobna do taj na poniższym filmie.

Chyba swoją kreatywność wykorzystałem na inne cele, bo nic mi nie przychodzi do głowy.
Jedynie abstrakcyjny pomysł z dołożeniem drugiej komory o mniejszych rozmiarach z własnymi grzałkami itd. Jedynie cała elektronika podpięta pod obie komory. Przełącznik na komorę 1 i komorę 2.

Macie jakiś inny pomysł?

https://www.youtube.com/watch?v=_LW1FvZTTCg
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Dwa piece w jednym - elektryczne

Post autor: Bodar » 10 maja 2020, 18:36

W skrócie: zastosuj ruchomą grodź jak w gazowym a elementy grzejne w komorze podziel na sektory, np. 3 i załączaj w zależności ile ci potrzeba. Sam wpadłeś już na ten pomysł, a grzałki proponuję jak na filmie :>

PS zaraz dorobię szkic

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Dwa piece w jednym - elektryczne

Post autor: Bodar » 10 maja 2020, 18:48

Każdy sektor załączany oddzielnie, grodź 2-częściowa żeby można było włożyć pomiędzy sektory grzałek.

piec ele.jpg

"d" spaliło :shock:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”