Wietrzenie kuźni

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Wietrzenie kuźni

Post autor: Bodar » 05 maja 2020, 09:35

Mam małą, przez co wietrzenie jest szczególnie ważne, bo przy takiej kubaturze już niewielka ilość dymu jest upierdliwa.
Mam dwa wloty powietrza - od wschodu (poprzez garaż z którym kuźnia połączona) otwarta brama garażowa, a w kuźni drzwi od strony zachodniej. I te drzwi służą mi za regulację wentylowania kuźni. Na drzwiach blokada umożliwiająca ustawianie od wąskiej szpary po pełne rozwarcie. Czasami łeb urywa :)

Natomiast u Ciebie inna sytuacja. To już mała hala i raczej skupiłbym się na prostym acz bardziej profesjonalnym wyciągu czy prostej instalacji z kilkoma punktami wyciągowymi, bo robienie przeciągu, szczególnie zimą nie byłby chyba dobrym pomysłem.

graffic

Re: Wietrzenie kuźni

Post autor: graffic » 05 maja 2020, 14:15

Lechcezary

co do zasady - wentylacja mechaniczna z podciśnieniem w strefie odciągów, nawiew możesz zrobić grawitacyjny, lub mechaniczny ale to zależy m.in. od
- kubatury i wysokości pomieszczenia, liczby pomieszczeń o różnym charakterze i przeznaczeniu (np. strefa socjalna, sanitarna powiązana z halą) - mega ważne w kontekście m.in. ustawiania gradientów ciśnień na układach wentylacyjnych
- rozmieszczenia stanowisk pracy i maszyn (jeśli nie tylko strefa kuźni ma być wentylowana)
- przeliczenia kompensacji powietrza z uwzględnieniem rekuperacji (obowiązkowa powyżej 500 m3 / godzinę)
- zakładanej temperatury w pomieszczeniu (mniej, czy więcej niż 16 stopni)
- rodzaju wykonywanej pracy (w tym ogólne wymagania BHP dla pomieszczeń pracy w zakresie wentylacji)
- zakładanych zysków ciepła od maszyn i urządzeń (w tym od paleniska)
- zakładanej krotności wymiany powietrza - min. 2x na godzinę (przykładowo jeśli hala ma wysokość 3,5-4 m - to kubatura wyniesie ok 750 -1000 m3 x2 = czyli między 1.500-2000 m3 powietrza (przykład uproszczony do określenia wydajności wentylatorów)
- jeśli podczas grzania powstaje CO lub CO2 - dodatkowe odciągi znad posadzki
- założenie, czy wentylację robisz tylko strefową (w miejscu kuźni) czy mowa jest o wentylowaniu całej kubatury
- kwestia oczyszczania powietrza (filtry), kwestia tego, czy wentylacja ma służyć tylko do wymiany powietrza, czy również ogrzewania / chłodzenia
- i jeszcze parę drobiazgów :)

jeśli to jest normalny i legalny zakład pracy (a nie rozwiązanie hobbistyczne) - to trzeba byłoby rzucić okiem całościowo na temat - jeśli miałbyś zapewnić komfort pracy i być zgodny z przepisami - jeśli to jest hobby uskuteczniane w dużej hali - to i tak bez jakiegoś rzutu / rysunku się nie obędzie (jeśli chodzi o wskazanie potencjalnych rozwiązań)

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: Wietrzenie kuźni

Post autor: Grzegorz K. » 05 maja 2020, 16:34

Jaka kubatura? Ja mając taki metraż cierpiałem zimą.
Obrazek

bjones
Posty: 61
Rejestracja: 18 sty 2017, 09:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wietrzenie kuźni

Post autor: bjones » 08 maja 2020, 12:25

Trzeba to dokładnie policzyć oraz oszacować możliwości, ale oczywiście są takie możliwości. Grawitacyjnie - tak, jest to jakieś rozwiązanie, ale co wy sytuacji bezwietrznych dni? Samo się nie wywieje. Mechaniczna to większy wydatek, ale za to znacznie większy komfort użytkowania w różnych warunkach zewnętrznych.
Rozwiązań z tego zakresu mozesz szukać np tutaj.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2020, 14:40 przez bjones, łącznie zmieniany 1 raz.

graffic

Re: Wietrzenie kuźni

Post autor: graffic » 08 maja 2020, 16:50

wentylacja grawitacyjna nie zależy od wiatru - tylko od temperatury i różnicy ciśnień :D

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Wietrzenie kuźni

Post autor: Aries » 09 maja 2020, 13:18

Ech ta fizyka...😀
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Wietrzenie kuźni

Post autor: Bodar » 09 maja 2020, 16:46

Zmiany klimatu, przesunięcie bieguna magnetycznego ... narobi się człowiek przy takiej grawitacyjnej, a ta nie zadziała, i co ? :)

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: Wietrzenie kuźni

Post autor: Grzegorz K. » 09 maja 2020, 20:36

Ja tam czasami myślę że ta cała grawitacja i ciśnienie to przeżytek... :D
Obrazek

Bartosz T.
Posty: 143
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:07
Lokalizacja: Podgaje/Jastrowie

Re: Wietrzenie kuźni

Post autor: Bartosz T. » 13 maja 2020, 00:10

Ja to pewnie bym nie wietrzył tylko okna uchylne zamontował po przeciwnych stronach hali...
Uczciwa praca brudzi ręce, nieuczciwa sumienie..
Słowa dziadka Józka :)

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Wietrzenie kuźni

Post autor: Bodar » 13 maja 2020, 10:05

Bartosz T. pisze:
13 maja 2020, 00:10
Ja to pewnie bym nie wietrzył tylko okna uchylne zamontował po przeciwnych stronach hali...
Dobre dla kowali z "Klubu Morsów".
Kol. ma halę 250 m2, zimą po wietrzeniu znowu ją ogrzać? .... w niej się raczej pracuje, a nie uprawia surwiwal ;)

paul0
Posty: 15
Rejestracja: 20 lis 2019, 16:01
Lokalizacja: Tychy

Re: Wietrzenie kuźni

Post autor: paul0 » 21 cze 2020, 17:29

I jeśli ma być rekuperator to tylko z powietrza z hali.
Nie warto odzyskiwać ciepła z powietrza brudnego pochodzącego z wyciągów stanowiskowych np. spawalniczych, szlifierskich, i innych tego typu. Zanieczyszczenia zniszczą każdy rekuperator.
Wentylatory odciągające powietrze z stanowisk brudnych umieścić tak żeby były łatwo dostepne - one wymagają częstego czyszczenia. Szczególnie jesli spawa się lub obrabia cieplnie detale zaolejone - cząstki spalonego oleju osadzaja sie na wentylatorze co pogarsza jego wyważenie a ponadto jest to pożarowo niebezpieczne - taki osad potrafi sie zaplić a wtedy wentylator do wymiany.
Od początku zakazać wrzucania śmieci do odciągów. Jest to najczestsza przyczyna awarii systemu wentylacji stanowiskowej.
Wentylatory pracujące w tego typu instalacji powinny mieć silnik poza strumieniem brudnego powietrza i przeniesienie napędu np. poprzez paski klinowe. Produkty cieplnego rozkładu olejów są agresywne do izolacji elektrycznej, oraz do uszczelek. Paski tez degradują, ale taniej wymienic raz na rok paski niż przezwajać silnik.

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”