Wystawa w Częstochowie

Miecze - kucie i oprawa

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Kowal spod lasu
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2018, 10:46
Lokalizacja: częstochowa

Wystawa w Częstochowie

Post autor: Kowal spod lasu » 06 wrz 2018, 16:58

Witam
ja z branży "usługi dla ludności" ale na wystawie husaria w muzeum częstochowskim byłem i polecam waszej branży, ciekawe, delikatnie "pomacać" można, miłe Panie tragicznie ch....e!!!!!! oświetlenie , drugi raz z latarką idę, ale nie z halogenem! Polecam warsztatówkę z rosproszonym światłem na akumulator. zdjęcia jak najbardziej, katalog 40 zł, bilet 15 chyba ulgowy 7.
Trochę broni ze stali damasceńskiej, PRAWDZIWEJ a nie skuwanej, łuki metalowe, dwa z damasceńskiej stali!!!
Zapraszam
P.s. gdy ktoś z daleka napisać pomogę, na piwo pójdziemy, delikatne.

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: Wystawa w Częstochowie

Post autor: Wilga » 07 wrz 2018, 19:31

A to damast przypadkiem nie jest podróbką bułatu ? proszę wybaczyć jeśli coś pomieszałem :facepalm: ,ale jestem niezbyt doświadczony . Ale był chyba taki temat gdzieś na tym forum.

Wojtek123
Posty: 334
Rejestracja: 27 sie 2016, 21:18
Lokalizacja: Wisła

Re: Wystawa w Częstochowie

Post autor: Wojtek123 » 07 wrz 2018, 20:17

Pisząc damast masz na myśli najpewniej dziwer (czyli zgrzewana stal). Dziwer a bułat to dwie różne rzeczy i żadne nie jest podróbką drugiego. Stal damasceńska/bułat/wootz są wytapiane w tyglu natomiast dziwer jest zgrzewany.

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: Wystawa w Częstochowie

Post autor: Wilga » 07 wrz 2018, 23:48

Rozumiem że dziwer i damast to dwie różne rzeczy (dziękuje za sprostowanie).Dziwer wysoko i nisko węglowa stal bądź żelazo, skute i przekute w przedmiot .
Podobno gorszej jakości niż damast pomyłka powstała z "przejęzyczenia"(oby dwa na "d" ). Ale z tego co pamiętam w europie próbowano tworzyć stal damasceńską , lecz użyto innych technik i stale te nie były takie same.Ciekawi mnie jak się nazywa ten europejski pseudo damast .
Jeżeli znasz jakieś miejsce gdzie to jest logicznie wytłumaczone z chęcią uzupełnił bym swoją wiedzę (aby nie wstydzić się jej brakiem).

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wystawa w Częstochowie

Post autor: Saduria » 08 wrz 2018, 07:10

Tutaj Kosiarz tłumaczy różnice pomiędzy dziwerem i bułatem.
https://www.youtube.com/watch?v=CrZGFu_DuT8

Wojtek123
Posty: 334
Rejestracja: 27 sie 2016, 21:18
Lokalizacja: Wisła

Re: Wystawa w Częstochowie

Post autor: Wojtek123 » 08 wrz 2018, 09:32

To temat rzeka, poszukaj informacji w necie ale ostrożnie bo połowa to mity/półprawdy, najlepiej pojechać na jakieś spotkanie kowali/nożowników i dowiedzieć się wszystkiego z pewnego źródła. Poczytaj na forum o bułacie, zgrzewaniu itp.
Stal damasceńska była w Europie we wczesnym średniowieczu tworzono z niej miecze z napisem Ulfberh ale nie wszystkie były z tej stali robiono też dziwery. Dziś na podstawie badań archeologicznych nie jesteśmy w stanie określić które to oryginały a które to podróbki (wtedy też kopiowano znane marki :) )
Jak już wcześniej napisałem temat jest trudny ale niezwykle ciekawy. Tylko pamiętaj ze aby czerpać wiedzę z internetu trzeba posiadać wiedzę aby ją czerpać.
Ps Jeśli coś pomieszałem to proszę o sprostowanie.

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: Wystawa w Częstochowie

Post autor: Wilga » 08 wrz 2018, 12:36

Dzięki .Saduria już dwa razy to wcześniej oglądałem (starałem się to w miarę zrozumieć ).
Wojtek123 właśnie z tymi mitami mam największy problem ,ale po staram się kiedyś spotkać z kimś doświadczonym . A o bułacie i zgrzewaniu już przeczytałem - i to rzeczywiście tematy niewiarygodnie wciągające , tylko na wyższym poziomie .W każdym bądź razie muszę się wyedukować ( :oops: tak się zbłaźniłem :facepalm: ).

Kowal spod lasu
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2018, 10:46
Lokalizacja: częstochowa

Re: Wystawa w Częstochowie

Post autor: Kowal spod lasu » 17 wrz 2018, 14:13

witam
po urlopie
broń pochodzi ze wschodu , to ta zdobyta pod Wiedniem(tym co pomnika z tej okazji od nas nie chce), biorąc pod uwagę bliskość do Damaszku(i okolic), Indii, śmiem nieśmiało stawiać na prawdziwą stal damasceńską(taka z wytopu z pieca, budowa krystaliczna) nie skuwaną(w tej pod mikroskopem widać warstwy różnych gatunków stali nie wzór krystalizacji). Gdzieś w necie krążą skany książek(Zsrr/rosyjskie, USA) z tymi fotkami.
Jak ktoś ma przenośny mikroszkop to Panie są na tyle miłe, że chyba pozwoliły by spróbować obejrzeć bez zdejmowania ze ściany :-??? A zresztą... czesć broni jest ze zbiorów prywatnych w katalogu można sprawdzić.
A co do Śniętego miasta w zbrojowni na Jasnej górze są i katana i inne ciekawostki.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „MIECZOWNICTWO - swordmaking”