Katana

Miecze - kucie i oprawa

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Luui
Posty: 7
Rejestracja: 24 lip 2016, 20:36
Lokalizacja: Wrocław

Katana

Post autor: Luui » 26 lip 2016, 10:56

Witam planuje wykuć/zrobić katanę przyznam się że nigdy wcześniej nie kułem chociaż miecze już strugałem.

1-I tu moje pytanie czy skoro nigdy nie kułem lepiej wyjątkowo wystrugać katanę żeby nie popsuć stali podczas kucia i zahartować potem czy taka stal nie kuta będzie gorsza od kutej ?? jeśli tak to dlaczego.

2- Z jakiej stali wykuć katanę zastanawiam się nad 1095 . Nz3 . O1 HS50 katana z jednego kawałka metalu jeśli macie lepsze propozycje stali to chętnie posłucham :D

3- Katane chcę naprawdę bardzo dobrze naostrzyć ma służyć do uderzeń, cięć w twarde przedmioty przy tym nie szczerbiąc ostrza i nie tępiąc a co najważniejsze żeby się nie złamała :D

graffic

Re: Katana

Post autor: graffic » 26 lip 2016, 11:37

a może jakieś dzień dobry i parę ciepłych słów o sobie ? - zamiast tak z buciorami od razu do pytań wyskakiwać ? ...do tego ziomek z Wrocka ... prawie wstyd :facepalm:

Luui
Posty: 7
Rejestracja: 24 lip 2016, 20:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Katana

Post autor: Luui » 26 lip 2016, 12:16

A bardzo przepraszam w pośpiechu pisałem post i w ogolę z głowy mi wyleciało :D najmocniej przepraszam :(

Jeśli chodzi o mnie to zawsze robiłem jakieś tam miecze z płaskownika nigdy nie kułem teraz planuję zabrać się za to "bardziej Profesjonalnie" dla tego pytam o radę kogoś bardziej doświadczonego przeleciałem mnóstwo forum i dalej twierdzę że mam za mało wiedzy żeby w ogolę rozpocząć zrobienie jakiegoś porządnego mieczyka :/
więc bardzo proszę was o pomoc.

graffic

Re: Katana

Post autor: graffic » 26 lip 2016, 14:59

dobra - jeszcze raz, łopatologicznie :)

jest taki dział: http://www.forumkowalskie.pl/viewforum.php?f=38 - w którym każdy nowo przybyły ma przyjemność / obowiązek się przywitać i przedstawić (vide regulamin forum) - bądź sympatyczny i dopełnij czynności, przedstaw się, napisz parę słów o sobie i wrócimy później do Twojego pytania

możesz również nie dopełniać tego obowiązku - ale skutkować to będzie skasowaniem Twojego wątku / pytania
pozdrawiam

Luui
Posty: 7
Rejestracja: 24 lip 2016, 20:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Katana

Post autor: Luui » 27 lip 2016, 07:55

trzeba było tak od razy załatwione pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Re: Katana

Post autor: Dara » 27 lip 2016, 09:51

Na początek to naucz się wykuć gwoździa

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Katana

Post autor: Aries » 27 lip 2016, 23:48

To też nie takie proste.....
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

graffic

Re: Katana

Post autor: graffic » 28 lip 2016, 08:25

Luui pisze:Witam planuje wykuć/zrobić katanę przyznam się że nigdy wcześniej nie kułem chociaż miecze już strugałem.

1-I tu moje pytanie czy skoro nigdy nie kułem lepiej wyjątkowo wystrugać katanę żeby nie popsuć stali podczas kucia i zahartować potem czy taka stal nie kuta będzie gorsza od kutej ?? jeśli tak to dlaczego.

2- Z jakiej stali wykuć katanę zastanawiam się nad 1095 . Nz3 . O1 HS50 katana z jednego kawałka metalu jeśli macie lepsze propozycje stali to chętnie posłucham :D

3- Katane chcę naprawdę bardzo dobrze naostrzyć ma służyć do uderzeń, cięć w twarde przedmioty przy tym nie szczerbiąc ostrza i nie tępiąc a co najważniejsze żeby się nie złamała :D
odpowiedzi:
ad 1 - po zwykłym "struganiu" przejście od razu do odkuwania (bez wielu ćwiczeń) to jak nurkowanie w wannie, a później przejście do nurkowania głębinowego na poziomie 300 m :D - albo przejdź fazę pośrednią (parę lat kucia kling) albo dalej strugaj, w międzyczasie ucząc się odkuwania - niestety pewnych rzeczy się nie przyśpieszy
klinga kuta jest lepsza od struganej (, twardość, struktura, możliwość stosowania wielu gatunków stali w jednym produkcie - jak się je zgrzeje, możliwość uzyskiwania dodatkowych efektów kolorystycznych (owe gatunki stali), itd. itp.) powodów jest wiele dlaczego kute jest lepsze od jednorodnej stali - stal jednorodna w większym stopniu jest bardziej przewidywalna w trakcie hartownia (przez swoją jednorodność właśnie)
ad 2 - to pytanie do kolegów nożowników / mieczników
ad 3 - ostrzenie związane jest i ze stalą, i z hartowaniem, i z zamiarami (ostrzenie, sposób użytkowania) - jak będziesz miał odpowiedź na pytanie nr 2 - to przy sposobności uzyskasz odpowiedź dotycząca wytrzymałości (stal będzie dobierana pod tym kątem)

sugestia dla Ciebie - jak nie masz doświadczenia w odkuwaniu (bo tego nie robiłeś) - wykonaj klingę z materiału jednorodnego (godząc się parametry stali) - myślę, że to w zupełności wystarczy, jeśli podejdziesz do tego ambicjonalnie to masz parę lat przed sobą na uzyskanie efektu zbliżonego do zadowalającego
- o resztę (stale, hartownie, obróbka) dopytaj kolegów biegłych w kształtowaniu ostrzy

Luui
Posty: 7
Rejestracja: 24 lip 2016, 20:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Katana

Post autor: Luui » 28 lip 2016, 11:02

Dzięki za odpowiedz czytałem właśnie że nie powinno się kuć poniżej 850 stopni i powinno się to robić ciężkim młotkiem aby były duże gnioty nie wiem czy to prawda :D
Ale myślę że coś w tym jest tz może źle podałem pytanie mi chodziło tu o kucie lub struganie "czegoś" z jednego gatunku stali.
Łączenie elementów tworzenie damastu póki co to wyższa półka więc za to się nawet nie zabieram ogólnie chodziło mi o struganie lub nadawanie kształtu po przez kucie jednemu gatunkowi stali

Awatar użytkownika
tomko149
Posty: 279
Rejestracja: 07 kwie 2016, 22:18
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Katana

Post autor: tomko149 » 16 paź 2016, 13:24

Bez odpowiedniego doświadczenia będzie ciężko jak kolega wyżej napisał to jak skok w głębszą wodę.
Ja bym proponował kupić płaskownik stali 1095 lub HS50
(Osobiście wybrał bym sprężynówkę jak ma być to katana i ma się nie łamać z założenia : D). Wyciąć z niego kształt katany no i poprzez kucie nadać kształt katanie.
PS.
Poszukaj w tym dziale tematów było dużo na temat katan.

ODPOWIEDZ

Wróć do „MIECZOWNICTWO - swordmaking”