Co to za materiał ?

Pojęcia, terminy, procesy

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Piasek
Posty: 5
Rejestracja: 07 lip 2020, 19:06
Lokalizacja: Żołędowo

Co to za materiał ?

Post autor: Piasek » 09 sie 2020, 20:22

Witam, jestem w posiadaniu ok.10 takich śrub i nie mam pojęcia od czego są, już nie mówiąc co to za stal ( jakaś konstrukcyjna??). Śruba ma ok 40-50cm długości, ok 25mm średnicy i łeb sześciokątny. Cała śruba jest bez gwintu dopiero na samej końcówce na niektórych sztukach widać kawałeczek gwintu, czyli śruby były dłuższe potem pocięte, nwm ile było gwintu. Ma ktoś może jakieś pomysły?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: Co to za materiał ?

Post autor: Wilga » 09 sie 2020, 20:44

Może szpilki stosowane w budownictwie przy zabezpieczaniu starych domów itp . Na pewno Graffic, albo Bodar będą wiedzieli . Mi się tak tylko kojarzy . Jeśli chcesz wiedzieć z czego to zrób próby przy szlifierce i porównaj do tabeli w necie pt. Próba iskrowa a potem na w danej grupie porównuj do znanych stali - czyli np. stal niskowęglowa - i prorównanie iskry ze stalami tej grupy do znalezienia odpowiadającej . Mi to pomaga , sory jeśli coś pokiełbasiłem

graffic

Re: Co to za materiał ?

Post autor: graffic » 10 sie 2020, 07:45

Zwykla stal, albo konstrukcyjna - wg wielkości- pewnie do skrecania jakiś urządzeń lub przy kotwieniu urządzeń - przeznaczen może byc dużo zatem i rodzaju stali moze byc kilka, z pewnością nie jest to stal gatunkowa / jakościowa

Na poczatek zrob probe iskrowa o ktorej pisal Wilga :)

PS na noze to sie nie nadaje :P

Piasek
Posty: 5
Rejestracja: 07 lip 2020, 19:06
Lokalizacja: Żołędowo

Re: Co to za materiał ?

Post autor: Piasek » 10 sie 2020, 21:55

Z tego co sam sprawdziłem, i co mogę spróbować opisać to iskry miały promień ciągły, raczej bez rozprysków i kolor jasnożółty. Mogę spróbować skołować pomocnika, żeby zdjęcie pstryknąć, czy może ktoś pokusi się o analizę na podstawie mojego opisu ? :P Bo nie mam za bardzo żadnych próbek stali na wzorniki, więc nie dopasuje składu do żadnego znanego kawałka.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Co to za materiał ?

Post autor: Bodar » 11 sie 2020, 09:28

Stal konstrukcyjna zwykłej jakości nie wyższa niż St4 raczej St2 - St3.
Piasek pisze:
10 sie 2020, 21:55
... nie mam za bardzo żadnych próbek stali na wzorniki, więc nie dopasuje składu do żadnego znanego kawałka.
Myślisz że mając kawałki stali różnych gatunków określiłbyś wzrokowo ich skład? ;) No może jakąś kwasową od żeliwa dałbyś radę odróżnić :D

Piasek
Posty: 5
Rejestracja: 07 lip 2020, 19:06
Lokalizacja: Żołędowo

Re: Co to za materiał ?

Post autor: Piasek » 11 sie 2020, 15:02

Bodar pisze:
11 sie 2020, 09:28

Myślisz że mając kawałki stali różnych gatunków określiłbyś wzrokowo ich skład? ;)
Wiadomo, że nie dałbym rady :) bardziej chodziło mi o to, że nie mam wzorników ze stali, których gatunek znam. Bo z tego co czytałem to próbę iskrową przeprowadza się porównując sprawdzany detal z jakimiś przygotowanymi wzornikami, których gatunek stali a więc i ich skład znamy.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Co to za materiał ?

Post autor: Bodar » 12 sie 2020, 09:27

Próba iskrowa polega na analizie i porównaniu snopa iskier z tymi w tabeli porównawczej.
probaiskrowa.jpg
Żywotność próbek stali jest krótsza od kartki papieru z tabelą :)

Można też Twoją śrubkę zakwalifikować wg innego wzorca
zawartC.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Piasek
Posty: 5
Rejestracja: 07 lip 2020, 19:06
Lokalizacja: Żołędowo

Re: Co to za materiał ?

Post autor: Piasek » 12 sie 2020, 16:26

Oo :shock: Co za świetne materiały dydaktyczne ! Dzięki Bodar

graffic

Re: Co to za materiał ?

Post autor: graffic » 12 sie 2020, 16:29

przecież to jest na necie dostępne :facepalm:

ODPOWIEDZ

Wróć do „METALOZNAWSTWO - metallography”