Sposoby zmniejszania wielkości ziarna.

nauka podstawowych technik i operacji kowalskich

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

miedziak
Posty: 43
Rejestracja: 12 maja 2021, 23:31
Lokalizacja: Poznań

Sposoby zmniejszania wielkości ziarna.

Post autor: miedziak » 03 wrz 2023, 09:36

Hej, ostatnimi czasy zacząłem bardziej zwracać uwagę na wielkość ziaren stali w swoich wyrobach, gdyż ma to istotny wpływ na jakość.
Zacząłem się ostatnio się zastanawiać jak zmniejszyć ziarna domowym sposobem. Wyczytałem w internetach anglojęzycznych że wystarczy wygrzać trzy razy do czerwonego(temp austenizacji) i schłodzić w powietrzu. Czy to prawda? Sprawdźmy!
Oto kandydaci do eksperymetu:
U góry kawałek przepalonej maczet z 50hf, na dole krzesiwo z łh15, chyba kute w zbyt wysokiej temperaturze, oba elemety łamane młotem w imadle
33.jpg
No to grzejemy:
34.jpg
35.jpg
36.jpg
Po hartowaniu w solonej wodzie końcowy wygląd prezentuje się tak:
37.jpg
A teraz grande finale czyli łamiemy!
Tutaj maczeta, u góry oryginalny kawałek niepoddany procesowi, na dole nasz przetworzony złom, jak widać, ziarna są znacznie mniejsze, ale i tak duże.
38.jpg
Tutaj mamy krzesiwo, jak widać ziarna nic się nie zmniejszyły, nie miałem oryginalnego kawałka bo poleciał gdzieś w krzaki, ale generalnie powodzenia w zmniejszeniu ziaren nie widać.
39.jpg
Wnioski: mniej więcej praktyka pokrywa się z teorią wyłożoną przez melona, czyli, da się w przypadku stali podeutektoidalnych, w przypadku nadeutektoidalnych nie da się. Trzeba kuć w niższej temperaturze, aby uniknąć nadmiernego rozrostu ziarna.
Może ktoś zna jakieś inne sposoby?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1733
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sposoby zmniejszania wielkości ziarna.

Post autor: Saduria » 06 wrz 2023, 07:06

Musisz to zrobić w zaciemnionej kuźni lub po zmroku. W słońcu nie widzisz dobrze kolorów.
Znowu przegrzałeś. Można pomóc sobie magnesem, a detal wstawić do kwadratowego profilu obsypanego koksem, żeby lepiej widzieć kolory i pilnować równego grzania.
Widziałeś kiedyś jak przez detal przechodzi cień? To jest właśnie temperatura przemiany i wokół niej musisz oscylować.

miedziak
Posty: 43
Rejestracja: 12 maja 2021, 23:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Sposoby zmniejszania wielkości ziarna.

Post autor: miedziak » 15 wrz 2023, 12:22

Saduria pisze:
06 wrz 2023, 07:06
Widziałeś kiedyś jak przez detal przechodzi cień? To jest właśnie temperatura przemiany i wokół niej musisz oscylować.
Przepraszam że tak późno, ale chciałem tylko powiedzieć że ta jedna linijka tekstu bardzo mi pomogła, za co serdecznie ci Saduria dziękuję.

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1733
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sposoby zmniejszania wielkości ziarna.

Post autor: Saduria » 18 wrz 2023, 15:34

Cieszę się, że pomogłam :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC - PODSTAWY KOWALSTWA - basic techniques”