Co do rozgrzewania metali

Jak się to kuje?

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Sarelis
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2020, 21:31
Lokalizacja: Chmielnik

Co do rozgrzewania metali

Post autor: Sarelis » 16 gru 2020, 23:38

Witajcie
Jaki piec byłby najlepszy do rozgrzewania metali gazowy, węglowy czy może indukcyjny? Głównie chodzi mi o koszt eksploatacji węgla gazu itp.
Z góry dzięki za odpowiedź :D

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Co do rozgrzewania metali

Post autor: Saduria » 17 gru 2020, 05:36

Ekonomicznie to pewnie węgiel, chociaż o indukcyjnym się nie wypowiem, bo nie słyszałam, żeby poza przemysłem ktoś u nas w kuźni stosował.
Na węglowym jednak nie popracujesz ze stalami narzędziowymi, bo siarka z węgla popsuje stal. Lepszy jest koks, ale nie we wszystkich rejonach Polaki obecnie łatwo dostępny i coraz droższy. Najczystszy jest gaz, ale tu ogranicza Cię wielkość pieca. Przy piecach z rekuperatorem i palnikami bananowymi butla propanu (55zł) wystarcza na ok.14 godzin grzania.

graffic

Re: Co do rozgrzewania metali

Post autor: graffic » 17 gru 2020, 18:20

zanim zacząłbym rozważać kwestię ekonomii - to ustaliłbym co chcę robić lub co będzie robione, bo:

jeśli są elementy są długie, wąskie i powtarzalne - a po ich wykonaniu dalej utrzymują proporcje długości do szerokości - to pewnie stosowałbym piec gazowy (mały, relatywnie ekonomiczny)
jelśi elementy mają być duże, przestrzenne - to w amatorskim działaniu - pewnie wybierałbym palenisko na koks / węgiel, a jeśli zawodowo - to też pewnie piec gazowy - tyle że opalany gazem ziemnym
jelśi elementy są małe - to można by się kusić o indukcje - ale w wielu wypadkach wiązałby się to z przerobieniem instalacji domowej (przy amatorskim kuciu) - indukcja (z racji poboru prądu jest droga, ale szybka - w domowych warunkach szybkość nagrzewania jest wtórna względem kosztów)

Sarelis
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2020, 21:31
Lokalizacja: Chmielnik

Re: Co do rozgrzewania metali

Post autor: Sarelis » 17 gru 2020, 21:55

Bardziej chciałbym się skupić na miecznictwie i ogólnie na wytwarzaniu broni.

graffic

Re: Co do rozgrzewania metali

Post autor: graffic » 18 gru 2020, 04:49

To popatrz na moj post jeszcze raz i bedziesz mial odp

ODPOWIEDZ

Wróć do „KROK PO KROKU - tutorial”