'nochalowa' brama

Projektowanie, rysunki, szkice

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

nochal
Posty: 119
Rejestracja: 11 sty 2010, 11:56
Lokalizacja: Poznań/Kołobrzeg

'nochalowa' brama

Post autor: nochal » 15 wrz 2016, 17:23

...ano sprawa ma się tak, że Teściowa zamówiła u mnie bramę dwuskrzydłową. A jak Teściowa prosi to odmówić ciężko ;)
Nigdy nie robiłem jeszcze czegoś takiego ale wiem od czego spawarka i wyobraźnia.
Zrobiłem taki projekt i mam kilka pytań technicznych do Was koledzy i Koleżanki, bardziej doświadczonych:
- jakie profile najlepiej użyć żeby w miarę sztywno i lekko?
- czy 'zamknąć ' te profile czy zostawić otwarte np od dołu, ale tak żeby woda się nie dostawała? - wyczytałem gdzieś na Forum że lepiej nie zamykać bo jak się woda dostanie i zamarznie to może rozsadzić spawy.
Ale z drugiej strony nie będzie cynkowane i jak się woda dostanie do środka, to zacznie rdzewieć, bo nie dam rady pomalować wewnątrz profili


Słupki zostają takie jakie są, czyli szyny i powinny wytrzymać ciężar wg mnie.
Wypełnienie z desek drewnianych
Ta górna część bramy między wygiętymi profilami będzie wypełniona jakimś wzorem już bardziej kowalskim niż ślusarskim - jeszcze nie wiem jakim ale pracuję nad tym :)

gorąca prośba o pomoc
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: Jacenty » 15 wrz 2016, 17:38

Standardowe profile do wykoania tego typu bramy to 40 na 40 na 2mm. Niekoniecznie wiem o czym piszesz z tą wodą bo jak sam mówisz, wiesz do czego służy spawarka, a skoro tak to również zakładam, że pospawasz to szczelnie. Gdybyś miał obawy, że ewentualne nieszczelności będą to na sam koniec pędzelek i zalewanie wszystkich spawanych miejsc. Gdybyś nadal miał wątpliwości czy oby woda nie dostanie się do środka to zawsze możesz w dolnej części bramy wywiercić na skrajach profilu po jednym otworku 3mm i woda pięknie zleci. Osobiście wierzę, że otworów robił nie będziesz ponieważ przez takie dziurecki może dostać się wilgoć, a następstwem tego może być korozja od wewnątrz. Wszem i wobec wiadomo, że teściowej lepiej nie drażnić bo córka fajna, a matka to bestia co jak korozję zobaczy to i córkę embargiem obłoży.

nochal
Posty: 119
Rejestracja: 11 sty 2010, 11:56
Lokalizacja: Poznań/Kołobrzeg

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: nochal » 16 wrz 2016, 22:09

... a czy dobrze by było wzmocnić profile od strony słupków np. jakimś płaskownikiem, żeby przyspawane zawiasy nie gięły konstrukcji jak się już zawiesi na słupkach?

Awatar użytkownika
zolwik888
Posty: 276
Rejestracja: 03 gru 2013, 09:50
Lokalizacja: Głogów/Marl(DE)

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: zolwik888 » 17 wrz 2016, 07:21

Byłoby dobrze a na pewno nie zaszkodzi;) tylko powiększając Twoje zdjęcie stan słupków nie jest najlepszy, prawy słupek to na dole ma wyżartą dziurę.. Nie lepiej nowe słupki?

nochal
Posty: 119
Rejestracja: 11 sty 2010, 11:56
Lokalizacja: Poznań/Kołobrzeg

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: nochal » 19 wrz 2016, 15:44

ten prawy slupek faktycznie jest w kiepskim stanie, ale byl wzmacniany jakis czas temu wspawanym sporym kawalkiem metalu przy podstawie. Plan jest taki ze zalozymy na te slupki ktore sa i zobaczymy jak to bedzie chodzilo. Jak bedzie zle to nowe slupki beda wmurowane. zobaczymy...

nochal
Posty: 119
Rejestracja: 11 sty 2010, 11:56
Lokalizacja: Poznań/Kołobrzeg

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: nochal » 12 mar 2017, 08:31

Koledzy, jestem w trakcie tej roboty i wygląda na to że będę musiał zastosować jakieś kołka jezdne na każdym skrzydle, bo ciężar znaczny. Do tego wymiana słupków nie wchodzi w grę. Nie mogę znaleźć na necie takich kółek. Najlepiej żeby były z jakąś amortyzacją / na sprężynie, bo będzie jeździło po nierównym. Dostanę gdzieś takie kołka czy rolki? A może znacie jakiś patent jak zrobić takie kołka?

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: Jacenty » 12 mar 2017, 10:27

Trzeba było pomyśleć nad słupkami z np. czterech profili.

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: leonzlasu » 12 mar 2017, 10:57

nochal po co kombinować, prościej zrobić tak jak się należy i wymienić to co zgnite.
Jacenty dobrze radzi ...widziałem już zrobione w ten sposób słupki.
Co do wykończenia (malowania) to z własnego doświadczenia wiem że taniej i lepiej dać chociaż do malowania proszkowego.
Wychodzi taniej jak kupić puszkę farby, no i efekt o niebo lepszy.
Tak dla przykładu za malowanie haku samochodowego na czarno (poprzeczna belka z mocowaniami + dwa zaczepy + przykracana kula) zapłaciłem 50 pln ;)
Pozdrawiam

Ghienek
Posty: 9
Rejestracja: 01 gru 2016, 11:49
Lokalizacja: Tarnów

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: Ghienek » 12 mar 2017, 19:02

Podobnie jak inni myślę, że najlepiej będzie wymienić słupki. Na słupkach tej wielkości może wisieć i większa brama, problem w tym, że te są przegnite. Nie rozumiem dlaczego wymiana słupków nie wchodzi w grę.... Szkoda żeby ładna nowa brama wisiała na starych zgnitych słupkach :)

Awatar użytkownika
rafluc
Posty: 45
Rejestracja: 25 wrz 2016, 22:33
Lokalizacja: Olza

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: rafluc » 13 mar 2017, 22:58

ja bym malowanie proszkowe odpuścił bo to nie jest żadne zabezpieczenie przed korozją, jedyne słuszne zabezpieczenie to ocynk, bo wszędzie wleci i wyleci jak jest mądrze po wiercone, a jak ich nie zaślepisz z dołu to wilgoć się dostanie i je ruda zeżre, a jak zaślepisz to jak gdzieś trafi się nieszczelność to i tak zgniją, a po ocynku nawet jak woda wleci to woda wyleci a nie pomarańczowy płyn. przy zawiasach nie spawał bym płaskownika tylko dał profil z grubszej ścianki(lepiej wygląda chyba).
a sądząc po krawężnikach to brama będzie miała około 4000mm to daje dwa pola po 2000mm więc słupki muszą być solidne....

nochal
Posty: 119
Rejestracja: 11 sty 2010, 11:56
Lokalizacja: Poznań/Kołobrzeg

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: nochal » 14 mar 2017, 15:34

Jakbym to robił na zlecenie dla obcego, to bym faktycznie od razu powiedział że muszą być nowe słupki i tyle. Tyle że tutaj będzie to bardziej na zasadzie: jak zrobimy to zobaczymy jak będzie . Gdzieś tam jest brana pod uwagę opcja słupków ale tylko jak będzie naprawdę źle. Ocynk to fajna sprawa ale dodatkowe koszty, więc będzie podkład +farba pędzlem. Bardziej mnie martwi czy nie dałem ciała z zawiasami. Kupiłem regulowane niby każdy wytrzymuje 120kg. Na kazdym skrzydle dałem trzy zawiasy. Prawdopodobnie w ten weekend będzie przyfastrygowana do słupków i zobaczymy czy to był błąd. Ale tak to jest jak się uczymy ma własnych błędach. Zobaczymy. Efekty na pewno opublikuję.

nochal
Posty: 119
Rejestracja: 11 sty 2010, 11:56
Lokalizacja: Poznań/Kołobrzeg

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: nochal » 15 mar 2017, 22:25

rafluc czy możesz powiedzieć o jakim plaskowniku mówisz, przy zawiasach? Bo nie łapię o co chodzi...

Awatar użytkownika
rafluc
Posty: 45
Rejestracja: 25 wrz 2016, 22:33
Lokalizacja: Olza

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: rafluc » 15 mar 2017, 22:47

gdzieś wyżej było napisane żeby wzmocnić profil z zawiasami płaskownikiem(tak zrozumiałem) to wydaje mi sie ze lepiej dać z grubszej ścianki ten profil niż go wzmacniać płaskownikiem

Silvestr
Posty: 13
Rejestracja: 31 maja 2014, 23:27
Lokalizacja: Widawa

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: Silvestr » 16 mar 2017, 22:08

Jak spawałem kiedyś bramę dla siebie to zrobiłem z profilu 40x40x3. Szerokość co prawda była ok. 340 cm, ale podział był na mniej więcej 240-100 i powiem Wam jedno... na dwóch zawiasach trzyma się bez najmniejszego problemu, nic się nie wichruje/opuszcza nawet w czasie zimy - tyle, że słupki zabetonowane na głębokość ok. 80 cm, oczywiście wspólnie i odpowiednio zazbrojone ;)

nochal
Posty: 119
Rejestracja: 11 sty 2010, 11:56
Lokalizacja: Poznań/Kołobrzeg

Re: 'nochalowa' brama

Post autor: nochal » 20 sie 2018, 19:51

... a tak mi to wyszło :D
trochę trwało ale jak się w co któryś weekend z tym walczy to tak to jest...
wszystko elektrodą, masakra ale wyszło nie najgorzej myślę
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROJEKTOWANIE - design”