Dobór spawarki mma czy mig/tig

MAG, TIG, PLAZMA, LASER

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
lolek69
Posty: 69
Rejestracja: 30 paź 2016, 18:04
Lokalizacja: warszawa

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: lolek69 » 23 gru 2017, 19:40

wiesz co? jestem na forum dla lakierników, bo zacząłem tym się zajmować hobbystycznie no i właśnie tam jak o coś zapytam to zaraz robi się niejasno. fachowcy tak zaczynają się sprzeczać i komplikować swymi fachowymi wypowiedziami że trudno dojść do ładu :)

i właśnie podsumowując zgadzam się z tym co napisałeś i to kolega założyciel wątku powinien usłyszeć na samym początku.

jednofazowy inwertor 200 A.

ja dziś gdybym potrzebował to kupiłbym w casto.. firmę Most. do domu wystarczyłaby na 50 lat

wesołych świąt

Awatar użytkownika
szczerbus9
Posty: 37
Rejestracja: 03 maja 2017, 11:11
Lokalizacja: Nowa Aleksandria

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: szczerbus9 » 24 gru 2017, 12:53

Wiesz czemu się tak dzieje... w pewnym momencie na chwile zapominasz co laik jest w stanie zrozumieć, a co jeszcze przerasta jego możliwości, a na dodatek zaczynasz ograniczać to co chcesz powiedzieć by nie machnąć od razu książki... to właśnie się tu stało... co więcej nad wyraz często wychodzą mi takie kruczki...

Powiadasz Mosta z castoramy... a to ciekawostka... pierwszego invertora kupiłem w Brico depot (podległe castoramie), a był to Dedra 200A MMA+TIG+Puls... za bodajże 1100zł... co ciekawe te spawarki trzymają cenę, a moja działa już 4 lub 5 lat, kiedyś służyła jako TIG, teraz jako wypadowa MMA (pod pachę i ogień) i jedyne co to kable powymieniałem... A Dedra, słyszałem, że to polska firma (patriotyzm), ale jadą na podzespołach bodajże esaba (trwały, ale zbyt komplikuje życie profesionalistom)

Pozdrawiam i życzę wesołych świąt, oraz szczęśliwego Nowego roku
Doznałem miłości demona, jestem dumny, że wybrała mnie i zaryzykowała by być ze mną, oraz jestem dumny, że obroniłem ją, mimo... nie jednak się cieszę, że stałem się smokiem. Jestem dumny, że ciało zrównało się z moim szaleństwem.

Awatar użytkownika
wolfset
Posty: 24
Rejestracja: 08 paź 2017, 13:33
Lokalizacja: Hrubieszów

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: wolfset » 04 sty 2018, 22:13

Panowie, a ktoś mógłby coś napisać o tej spawarce. Chciałbym ją zamówić do siebie do kuźni do wszelkich zajęć około kowalskich.
http://muszer-spawarki.pl/polautomat/lim180_3x400.htm
Pisałem do producenta i niby wszystko pięknie, ale nie wiem czy w tym budżecie nie szukać czegoś innego.

Awatar użytkownika
zolwik888
Posty: 276
Rejestracja: 03 gru 2013, 09:50
Lokalizacja: Głogów/Marl(DE)

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: zolwik888 » 05 sty 2018, 06:49

Jako spawacz nie kupiłbym tej spawarki za dużo ukrytych ważnych informacji np. cykl pracy lub z czego wykonana jest rolka podająca. Mi się o wiele lepiej pracuje na bezstopniowej regulacji prądu, marki nie znam więc ciężko coś powiedzieć więcej.

Awatar użytkownika
szczerbus9
Posty: 37
Rejestracja: 03 maja 2017, 11:11
Lokalizacja: Nowa Aleksandria

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: szczerbus9 » 06 sty 2018, 13:51

@wolfset raczej nie... za małe... będzie ci prądu brakować i nie będziesz wtapiać... Jak słusznie kolega @zolwik888 zaznaczył nie ma podanego cyklu pracy... jak będzie wyjątkowo mały to może się nawet nie nadawać do karoserii samochodowych... dodatkowo nie ma w zestawie chociaż przewodu roboczego...

Chwila... 1 rolkowy podajnik drutu... JAK?! minimum to 2 rolki... (optymalnie 4)
Czyli zdecydowanie nie...

P.S. Znowu mi lepiej się pracuje na tym systemie regulacji...
Doznałem miłości demona, jestem dumny, że wybrała mnie i zaryzykowała by być ze mną, oraz jestem dumny, że obroniłem ją, mimo... nie jednak się cieszę, że stałem się smokiem. Jestem dumny, że ciało zrównało się z moim szaleństwem.

Awatar użytkownika
wolfset
Posty: 24
Rejestracja: 08 paź 2017, 13:33
Lokalizacja: Hrubieszów

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: wolfset » 06 sty 2018, 16:35

Ja wybieram magnuma, sporo pozytywnych opinii i przystępna cena. Oby mu tylko mocy wystarczyło ;) http://www.eltrex.net.pl/polautomat-spa ... d1957.html

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: BANAN » 22 lut 2018, 15:23

Ja używam 1,2 mm ale to dlatego, że mam zapasu na kilka lat :) Optymalny jak dla mnie byłby 1,0 mm.
Kontakt 517355290

Grzechu
Posty: 60
Rejestracja: 04 gru 2015, 19:26
Lokalizacja: Brzeg

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: Grzechu » 22 lut 2018, 17:41

0,8

plewa
Posty: 102
Rejestracja: 07 maja 2017, 12:37
Lokalizacja: konin

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: plewa » 11 lip 2018, 02:08

Ja używam 1,0 też mam zapas a spawarke do domu polecił bym inwerter 160a mam taką i jest super kupiłem na allegro ale lepiej kupić w castoramie lub innym markecie łatwiej reklamować a półautomat polecam essaba na 380v

Awatar użytkownika
szczerbus9
Posty: 37
Rejestracja: 03 maja 2017, 11:11
Lokalizacja: Nowa Aleksandria

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: szczerbus9 » 15 lip 2018, 13:41

MAG-iem zwykle jadę IMT 2 o średnicy 1,2 mm, od Ale ostatnio trochę inną robotę mieliśmy i były w użyciu 308LSi, 316LSi i 309, średnice 1,0 i 1,2 mm, zależnie od tego, co się robiło. Dwa pierwsze to kwasuwka, a 309 to przejściowy.

Jeżeli chodzi TIG-a to króluje esab. Czarny 13.09, a białe w/g oznaczeń wyżej.

MMA to OK48.00 zamiennie z 7018 (to to samo) do czarnego. Białego mało spawam elektrodą...
Doznałem miłości demona, jestem dumny, że wybrała mnie i zaryzykowała by być ze mną, oraz jestem dumny, że obroniłem ją, mimo... nie jednak się cieszę, że stałem się smokiem. Jestem dumny, że ciało zrównało się z moim szaleństwem.

Poldon
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:00
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: Poldon » 11 maja 2019, 23:34


plewa
Posty: 102
Rejestracja: 07 maja 2017, 12:37
Lokalizacja: konin

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: plewa » 13 cze 2019, 00:53

ostatnio nabyłem tig thf 209 magnum spawałem nierdzewkę elektrodą spawa dobrze tiga jeszcze nie używałem bo nie mam argonu

Amator
Posty: 4
Rejestracja: 18 lis 2020, 22:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: Amator » 16 gru 2020, 20:26

Dodam od siebie. Potrzebowałem spawać kwasówkę. Kupiłem TIG z MMA 220A. Wszystko fajnie, ale nikt nie napisał ważnej kwestii. Tigiem spawa się idealnie i spawy wychodzą pięknie, ale nic za darmo. Spawanie TIG wymaga bardzo dobrego przygotowania materiałów ( ich krawędzi), super przeszlifowane i najlepiej jeszcze odtłuszczone- to powoduje przy okazji długi czas spawania i niską wydajność. Przewaga Mig jest w przygotowaniu do spawania. Nawet nie oczyszczony kawałek metalu pospawasz i będzie trzymać. Co do mocy- moja ma 220A i jeszcze nie miałem potrzeby używać max mocy. Spawam MMA elektrodą max 2,5mm bo grubość elementów nie przekracza 3mm. CZyli w teorii wystarczy 150A( zależy od wprawy i wymaganego przetopu). Ale mowa o "garażowym" użytkowaniu, a nie o analizach RTG, czy niszczących. Nie mam migomatu, ale chętnie bym kupił, bo w mojej spawarce MMA przestało pół roku po gwarancji działać i w serwisie powiedzieli mi, że koszt naprawy to 400zł( czyli druga spawarka MMA). I znów migomatem spawać możesz bez przygotowania powierchni, czyli dla amatora jest to bardzo wygodne...
Pozdrawiam
Amator

Awatar użytkownika
kowmal
Posty: 790
Rejestracja: 21 kwie 2014, 19:37
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: kowmal » 17 gru 2020, 09:13

Ja bym z tiga nie rezygnował na rzecz miga. Nie robisz tego na czas. Natomiast z czasem, sam od siebie będziesz więcej wymagał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CIĘCIE I SPAWANIE - cutting and welding”