wanga spiralna , policzki gięte ,schody kręcone

Techniki ślusarskie

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

aspire
Posty: 8
Rejestracja: 20 lis 2018, 16:42
Lokalizacja: gorzów

wanga spiralna , policzki gięte ,schody kręcone

Post autor: aspire » 19 kwie 2019, 22:42

Witajcie, zwracam się o pomoc o wyjaśnienie metody gięcia ? walcowania ? blach na wangę,policzki ? nie mogę tego nigdzie znaleźc w jaki sposób jest to wykonywane :facepalm: :?: byłbym wdzięczny za podpowiedź w jaki sposób sie to wykonuje,albo jakie maszyny są do tego przeznaczone , czy da radę coś takiego zrobić bez specjalistycznych maszyn za grube bańki :D

zalączam zdjęcie poglądowe :) Pozdrawiam .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: wanga spiralna , policzki gięte ,schody kręcone

Post autor: graffic » 20 kwie 2019, 10:55

Walcarka albo gięcie na szablonie

blachy policzków są układane na "walcu" (bryła obrotowa) - więc nie jest to jakaś specjalna krzywa przestrzenna - jak weźmiesz pasek blachy i nawiniesz na rurę zrozumiesz o co mi chodzi - tak samo jest z tymi policzkami - różnica polega na tym, że tutaj będziesz miał pewnie blachę 10-12 mm i bez przewalcowania na walcarce - względnie gięcia ręcznego (z grzaniem palnikami) na szablonie inaczej tego nie zagniesz, przy założeniu że nie chcesz do tego używać jakiegoś nieprawdopodobnego sprzętu

wyginanie tego ręcznie - do szablonu - to trochę zabawy będzie - ale da się to zrobić

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: wanga spiralna , policzki gięte ,schody kręcone

Post autor: Grzegorz K. » 20 kwie 2019, 13:36

walce cnc
Obrazek

plewa
Posty: 108
Rejestracja: 07 maja 2017, 12:37
Lokalizacja: konin

Re: wanga spiralna , policzki gięte ,schody kręcone

Post autor: plewa » 22 kwie 2019, 15:43

nie robiłem takich schodów ale na policzek dał bym blachę 3mm a górę i dol pliczka wykończył bym dospawanym prętem 10mm

graffic

Re: wanga spiralna , policzki gięte ,schody kręcone

Post autor: graffic » 22 kwie 2019, 16:38

3mm ???? To sie zagnie

plewa
Posty: 108
Rejestracja: 07 maja 2017, 12:37
Lokalizacja: konin

Re: wanga spiralna , policzki gięte ,schody kręcone

Post autor: plewa » 22 kwie 2019, 18:14

jeżeli policzek ma pełnić role konstrukcyjną to 3mm zdecydowanie za mało ciężki temat schody na zdjęciu są podparte co psuje ich wygląd ja lubię wyzwania ale wykonania tych schodów bym się chyba nie podjął zastosowanie płaskownika 10-12mm pewnie byłoby słuszne ale ułożenie go na szablonie raczej nie realne jedynie co mi przychodzi do głowy to wykonanie policzka na szablonie z kilku blach 2mm wydaje mi się że na szablonie układały by się bez żadnego gięcia po ich ułożeniu pospawać z góry i dołu

aspire
Posty: 8
Rejestracja: 20 lis 2018, 16:42
Lokalizacja: gorzów

Re: wanga spiralna , policzki gięte ,schody kręcone

Post autor: aspire » 23 kwie 2019, 21:37

Dziękuje bardzo za odpowiedzi i sugestie,a co do "tych"schodów wrzuciłem tylko jako przykład nie są to docelowe , zaciekawiło mnie to ,że mówicie o szablonie ..z czego wykonuje się taki szablon ? pręt ? Macie może jakieś zdjęcie jak to wygląda na warsztacie,w praktyce ? byłbym bardzo wdzięczny . Dopiero zaczynam prace z "metalowymi" schodami też lubię wyzwania jak wspomniał kolega,ale z drugiej strony gdzie z motyka... :D

plewa
Posty: 108
Rejestracja: 07 maja 2017, 12:37
Lokalizacja: konin

Re: wanga spiralna , policzki gięte ,schody kręcone

Post autor: plewa » 25 kwie 2019, 18:48

temat ten nie daje mi spokoju i widzę to tak dwa profile 20x20 przewalcował bym w okrąg o średnicy 3m przewalcowane profile ułożył bym jeden na drugim i przewiązał plastikowymi opaskami samozaciskowymi tak przygotowane profile trzeba by rozciągnąć trzymając za końce po rozciągnięciu zdiąć opaski a profile rozsunąć względem siebie na szerokość policzka i połączyć je profilami powstanie nam spiralna drobinka którą można obłożyć blachą np.3mm pozostaje problem drugiego policzka który musimy dopasować do tego pierwszego i tu może być problem - pomysł nie sprawdzony

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: wanga spiralna , policzki gięte ,schody kręcone

Post autor: BANAN » 25 kwie 2019, 21:55

Szablon ma sens jeśli mamy budować balustradę na już istniejących schodach. Z regóły okrąglak fi 10 by go można było na kolanie powyginać w miejscu docelowej balustrady, Lączymy linię szablonu kilkoma cięciwami by ją ustabilizować, wstawiamy na niej kilka pionowych prętów też łącząc cięciwami. Mają one ułatwić nam ustawienie szablonu na warsztacie we właściwej pozycji. Dalej jeśli mamy wystarczająco wysoki warsztat możemy sę bawić z dopasowywaniem elementów układanki.
Kontakt 517355290

aspire
Posty: 8
Rejestracja: 20 lis 2018, 16:42
Lokalizacja: gorzów

Re: wanga spiralna , policzki gięte ,schody kręcone

Post autor: aspire » 11 maja 2019, 20:49

Dziękuje Wam za "wejście" w temat ...Plewa z tymi profilkami 20x20 może by coś się udało,ale na pewno nie będzie to łatwe ;) jednak zawsze to jakiś początek .
dowiedziałem sie ,że robią coś taiego na stołach monterskich spawalniczych ,ale co i jak tego nie wiem .
Jeśli dowiem się czegoś więcej lub w końcu uda mi się dotrzeć jak to jest na warsztatach robionę ,to dam znać :) .
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „ŚLUSARSTWO - locksmithing”