Podgrzewanie oleju

noże, nożyki, nożyczki

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
ALK
Posty: 142
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:57
Lokalizacja: Gdynia

Podgrzewanie oleju

Post autor: ALK » 21 mar 2021, 12:09

Witam serdecznie, potrzebuje fachowej porady. organizuje sobie małą kuźnie i nie mam pomysłu jak w bezpieczny sposób podgrzewać olej do hartowania, chcę kupić olej OH70 lub OH120. Myślałem o podgrzewaniu go w "warniku" wysokość urządzenia wydaje się OK, płaskie dno bez kontaktu bezpośredniego z elementami grzejnymi, max temperatura to 110 `C ale dla wody i szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak taki warnik zachowa się przy odgrzewaniu oleju. wybierając OH70 mieszczę się w jego zakresie pracy ale czy to nie za niska temperatura dla stali o grubości około 5mm ?

Tu przykładowy link do urządzenia o którym myślę
https://sklep.technica.pl/warniki-nasto ... pGEALw_wcB

Czy macie jakieś doświadczenia w tym zakresie i co moglibyście mi poradzić.

Pozdrawiam

ALK

piotr1as
Posty: 481
Rejestracja: 13 sty 2016, 18:01
Lokalizacja: Żychlin

Re: Podgrzewanie oleju

Post autor: piotr1as » 21 mar 2021, 13:08

Większość z nas i również kilku ludzi których filmiki widziałeś na YouTube do hartowana używa zwykły olej spożywczy np. Z biedry.

Jeżeli będziesz hartowal kilka przedmiotów co dzień i do tego kupisz jeszcze piec z dokładnym pomiarem temperatury to taki warnik będzie ok. Widziałem również podgrzewanie w frytowncy.

Ale jak zamierzasz robić to na oko to znajdź stary garnek, metalowa puszkę w której olej podgrzejesz stawiając na palenisku lub wkładając kawałek gorącego pręta ze zwykłej stali.

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Podgrzewanie oleju

Post autor: Saduria » 21 mar 2021, 13:47

Mam domową frytkownicę ze sklepu z używanym sprzętem i zwykłą puszkę w której podgrzewam olej wkładając rozgrzany w piecyku do kucia pręt, lub palnikiem do lutowania ogrzewając puszkę z zewnątrz. Temperaturę oleju mierzę termometrem na metalowym sztyfcie takim do spożywki.
Hartuję w oleju rzepakowym, a ostatnio dostałam do testowania od Melona olej z Orlenu Hartex 70 lub 80 i sprawdza się jeszcze lepiej. Dokładnej nazwy nie podam, bo nie pamiętam, a forum knives od momentu spalenia się serwerów szwankuje i nie mogę sprawdzić.

Ten warnik pewnie się sprawdzi, tylko pytanie czy warto na niego wydawać. Ważniejszy jest piec hartowniczy.
No i 21l to chyba dużo do noży. Chyba, że hartujesz jakiś miecz czy cóś ;) Melon coś podawał, że ilość oleju w litrach to masa hartowanego przedmiotu w kg razy 10(???). Też było w wątku o testowanym oleju na knivesach. 5 litrów do noży wystarczy.

Optymalna temperatura oleju rzepakowego i tego do hartowania którego używam to 70C. Temperatura oleju zależy od oleju. Podgrzanie oleju zmniejsza jego gęstość i dzięki temu szybciej odbiera ciepło z hartowanego przedmiotu. Ten testowany przez nas olej nie można przegrzewać, bo powyżej 80C traci swoje właściwości, czyli wyżej nie znaczy lepiej...

Awatar użytkownika
ALK
Posty: 142
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:57
Lokalizacja: Gdynia

Re: Podgrzewanie oleju

Post autor: ALK » 21 mar 2021, 17:12

Witam, dziękuję za podpowiedzi. Olej o którym pisałem to właśnie wyrób Orlenu więc pewnie to dokładnie ten olej o którym wspominasz. Co do podgrzewania ten warnik miał ciekawy kształt, moje wyroby są o długości do 400 mm więc taki kształt wydawał się ciekawy do zanurzania. Natomiast zasialiście we mnie wątpliwość czy warto grzać 20L oleju, być może rozwiązania które proponujecie czyli jakiś np.: cylinder z olejem rozgrzewanym prętem byłby rozsądniejszym wyjściem.

Dziękuję i pozdrawiam

Awatar użytkownika
ALK
Posty: 142
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:57
Lokalizacja: Gdynia

Re: Podgrzewanie oleju

Post autor: ALK » 21 cze 2021, 00:09

Witam, finalnie wykorzystałem grzałkę 2000W kupioną na allegro za 60 PLN, działa bardzo sprawnie :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „NOŻOWNICTWO - knifemaking”