Piec gazowy nie osiąga temperatury

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
SKBL
Posty: 24
Rejestracja: 14 lip 2017, 12:32
Lokalizacja: Polska

Piec gazowy nie osiąga temperatury

Post autor: SKBL » 15 sie 2020, 14:25

Witam Panowie.
Bardzo proszę o pomoc. Zbudowałem piec gazowy który nie spełnia moich niewielkich oczekiwań :(
Budowa to cegła szamotowa 6mm. Palnik zrobiłem sam sugerując się informacjami dostępnymi na forum i w internecie. Nawiew jak narazie bez rekuperatora, to dojdzie z czasem. Problem jest następujący:
Ten piec to okropny zużywacz gazu - nie da rady go odpalić na mniejszym ciśnieniu niż 1 Bar. Działa jako tako na 2 barach, ale do temperatury umożliwiającej klepanie damastów to mu baaardzo daleko.
Regulowałem zarówno na reduktorze ciśnienie gazu jak i nawiew w każdej możliwej konfiguracji. Gazu je bardzo dużo a ciepła nie daje. W palniku zastosowałem dysze 0,8mm i 1 mm - obie są przedstawione na filmikach. Z rzeczy które mogę zmienić to dołożyć rekuperator, ocieplić matą wokół i dać dysze 1,2mm, zrobić drzwiczki. Wiem, że też bardzo dużo ucieka ciepła przez niezamknięty przód ale nawet po jego zamknięciu pręt fi 12 nie nagrzewa się dobrze. Proszę o pomoc - mogę go doizolować, zmienic dyszę ale żeby to zrobić to muszę widzieć sens, bo jak nie odpala palnik wcale na ciśnieniu niższym niż 1 bar to aż się odechciewa kombinować...
Sprawdzałem szczelność połączeń i nigdzie gaz nie ucieka, palnik też na pewno pospawany dokładnie. Dziurki we flarze wierciłem fi6.

Na zdjęciu samego palnika jeszcze góra nie ścięta i nie zespawana. Dyszę zalutowałem na rurce miedzianej. Całość na stole jeszcze ułożona roboczo, ramka nie pospawana itd ale teraz to nie wiem czy jest sens kończyć.

Film 1 - z dyszą 0,8mm - https://www.youtube.com/watch?v=IxudStVWk1E

Film 2 z dysza 1mm - https://www.youtube.com/watch?v=oYD78LT-E84
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy nie osiąga temperatury

Post autor: BANAN » 15 sie 2020, 15:58

Z dyszą 1, 0 mm płomień jest zielonkawy. Za mało wiatru. Grzejąc cegłę 6 cm temperaturę roboczą uzyskasz za godzinę.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
SKBL
Posty: 24
Rejestracja: 14 lip 2017, 12:32
Lokalizacja: Polska

Re: Piec gazowy nie osiąga temperatury

Post autor: SKBL » 15 sie 2020, 16:22

BANAN pisze:
15 sie 2020, 15:58
Z dyszą 1, 0 mm płomień jest zielonkawy. Za mało wiatru. Grzejąc cegłę 6 cm temperaturę roboczą uzyskasz za godzinę.
Dziękuję za odpowiedź.
Zamieniając szamotki na 3cm na spod i dajac krzemionkowe na boki i górę szybciej osiągne temperature roboczą, tak więc zrobię. A co z użyciem gazu? Co przerobić, żeby działał przy niższych ciśnieniach? 2 bary roboczo to troche drogo wychodzi :)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy nie osiąga temperatury

Post autor: BANAN » 15 sie 2020, 16:59

Ciśnienie robocze jest ściśle związane ze średnicą dyszy. Im mniejszą średnica tym większe ciśnienie przy tej samej ilości gazu.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
SKBL
Posty: 24
Rejestracja: 14 lip 2017, 12:32
Lokalizacja: Polska

Re: Piec gazowy nie osiąga temperatury

Post autor: SKBL » 15 sie 2020, 17:20

BANAN pisze:
15 sie 2020, 16:59
Ciśnienie robocze jest ściśle związane ze średnicą dyszy. Im mniejszą średnica tym większe ciśnienie przy tej samej ilości gazu.
WięcmyśliPan,że dysza 1,2mm bedzie lepsza przy palniku 3 calowym?

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy nie osiąga temperatury

Post autor: BANAN » 15 sie 2020, 17:37

Bezwzględnie niższe ciśnienie będzie w wężu, a to duży Plus. No i nie dziw się, że ma apetyt. Mój duży palnik ma 2, 5 calową flarę, a na starcie przy dyszy 1,2 mm potrzebuje 0,6 bara.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
SKBL
Posty: 24
Rejestracja: 14 lip 2017, 12:32
Lokalizacja: Polska

Re: Piec gazowy nie osiąga temperatury

Post autor: SKBL » 16 sie 2020, 08:28

BANAN pisze:
15 sie 2020, 17:37
Bezwzględnie niższe ciśnienie będzie w wężu, a to duży Plus. No i nie dziw się, że ma apetyt. Mój duży palnik ma 2, 5 calową flarę, a na starcie przy dyszy 1,2 mm potrzebuje 0,6 bara.
Będę jutro kombinował z dyszą 1,2mm i dam znać jak wygląda sytacja na froncie :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”