Stół spawalniczy

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Dziwil
Posty: 3
Rejestracja: 11 sie 2020, 07:28
Lokalizacja: Poznań

Stół spawalniczy

Post autor: Dziwil » 13 sie 2020, 06:48

Witam wszystkich.😁
Mam pytanko, znalezłem na internecie taki stół i z jakich profili może być zrobiony lub z jakich profili przydałoby się taki stół zrobić żeby kilka lat postał?🤔 No chyba że takie rozwiązanie nie ma przyszłości to zamykam temat 😃
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: Stół spawalniczy

Post autor: graffic » 13 sie 2020, 07:04

na początek zapraszam do powitalni - celem krótkiego przedstawienia się :) viewforum.php?f=38

później możemy wrócić do odpowiedzi na Twoje pytanie

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Stół spawalniczy

Post autor: Bodar » 13 sie 2020, 09:02

Może natchnienie znajdziesz tu http://www.forumkowalskie.pl/viewtopic. ... 8&start=15
Ten, który wrzuciłeś dość pomysłowy, pozwala wariantować "płytę" roboczą lub na czas dłuższego postoju złożyć, robiąc miejsce na inne działania.

Z rozmiarem profili bym nie przesadzał, rozmiar 50 x coś tam spokojnie wystarczy, ważne żeby nie były zbyt cienkościenne.

graffic

Re: Stół spawalniczy

Post autor: graffic » 13 sie 2020, 14:27

zależy co spawasz :)

jeśli duże ciężkie np. bramy - to przedstawiona konstrukcja będzie zbyt słaba (za małą będzie miała sztywność, nie wytrzymałość) - i duże elementy jak dostaną ciepła mogą "współpracować ze stołem" co będzie niepożądane
- rozwiązanie ? - konstrukcja w oparciu o kształtowniki gorąco walcowane - typu HEB (100-160), Dwuteownik, Ceownik, Kątowniki itp. - stół taki jest ciężki (mało mobilny) - ale bardzo stabilny i sztywny
- dla mniejszych / lżejszych elementów - spokojnie można wykonać stół na bazie profili gorącowalcowanych / zimnowalcowanych o których wspominał Bodar

to co wziąłbym dodatkowo pod uwagę (poza samą sztywnością) - czy tół ma być składany / rozkładany (i jak), czy masz dużo miejsca (a tym samym możesz zarezerwować sobie miejsce na stół bardziej stacjonarny), jaki masz budżet, i jakie przewidujesz konstrukcje (lub opcje na rozbudowę stołu, jeśli zaszłaby taka potrzeba)

grubości ścianek elementów profilowych min. 4-5 mm - dla profili zamkniętych, dla kształtowników gorącowalcowanych - kształtowniki normalne - albo powiększone o rząd wielkość, ale w wersji ekonomicznej - przykład HEB 100, Ceownik 140-160E, profil / rura kwadratowa 80x80x6 / 50x100x5 itd. - główna konstrukcja musi być sztywna i stabilna (tym bardziej jeśli ma jakieś elementy składane / dokładane) - elementy pośrednie / stężenie - mogą być mniejsze / cieńsze

Dziwil
Posty: 3
Rejestracja: 11 sie 2020, 07:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Stół spawalniczy

Post autor: Dziwil » 13 sie 2020, 19:17

Na stole mają być robione płoty więc będą lekkie i ciężkie konstrukcje. Miejsca mam sporo więc stół może być stacjonarny z tym problemu nie ma. Co do budżetu to jestem tego zdania że taki stół robi się na lata więc powinien być porządnie zrobiony.

Graffic - Twoja opinia na pewno mi pomoże w projektowaniu stołu. Dzięki

graffic

Re: Stół spawalniczy

Post autor: graffic » 13 sie 2020, 19:24

Luz :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”