Budujemy Młot Pneumatyczny.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Lucius Ebola
Posty: 159
Rejestracja: 01 wrz 2009, 22:54
Lokalizacja: Lyefjell, Norwegia
Kontakt:

Post autor: Lucius Ebola » 19 sty 2012, 17:17

Mam pytanie odnośnie typu siłownika do młota z obcą sprężarką. Czy do szybkiej pracy musi być specjalny siłownik, czy może do młota byle jaki siłownik da radę? Czy do szybkiej pracy są jakieś siłowniki z przystosowanymi uszczelnieniami? Albo są jakieś inne różnice?

Awatar użytkownika
Kajak
Posty: 204
Rejestracja: 15 cze 2011, 16:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kajak » 19 sty 2012, 18:18

z tego co wiem to normalny siłownik, jest w stanie pracować szybko i wolno. Na liniach produkcyjnych pneumatyka śmiga, że hej..

a tak w ogóle to myśle, że dużo ważniejsze są odpowiednio duże średnice przewodów dostarczające powietrze, żeby nie były wąskim gardłem, że tak powiem :)

Awatar użytkownika
sdr3
Posty: 237
Rejestracja: 28 kwie 2011, 21:51
Lokalizacja: Budziarze

Post autor: sdr3 » 21 sty 2012, 19:39

Średnice przewodów są ważne. Podobnie jak pojemność zbiornika kompresora i ewentualny zbiornik wyrównawczy przy młocie. Wszystko dobieramy w zależności od zapotrzebowania na powietrze.
Średnicę tłoczyska dobieramy zależnie od ciśnienia pod jakim będzie pracował układ - w uproszczeniu: duże ciśnienie - mała średnica, małe ciśnienie - tłok większy (prawo Pascala chyba o tym mówi). No chyba, że nie zależy nam na sile uderzenia.

Ogólnie - niby wszystko można wyliczyć, ale nie ma to jak eksperyment. :mrgreen:

Awatar użytkownika
reneq
Posty: 694
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: __

Post autor: reneq » 21 sty 2012, 21:10

ciekawi mnie jakby się taka konstrukcja sprawowała się jako młotek
http://allegro.pl/prasa-hydrauliczna-do ... 36629.html
wygląda całkiem ładnie

Awatar użytkownika
sdr3
Posty: 237
Rejestracja: 28 kwie 2011, 21:51
Lokalizacja: Budziarze

Post autor: sdr3 » 21 sty 2012, 21:31

Z prędkością byłby kłopot. Jeden ze znajomych miał na warsztatach szkolnych (lata 70-te) młot hydrauliczny - miał około 10 uderzeń na minutę.

Awatar użytkownika
Kujuś
Moderator
Posty: 213
Rejestracja: 28 sie 2009, 23:01
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka/Wrocław
Kontakt:

Post autor: Kujuś » 23 sie 2013, 00:24

Witam po bardzo długiej przerwie ;) , temat pneumatycznego pomocnika po prawie 4 latach w końcu dojrzał do realizacji i to o dziwo z minimalnymi zmianami od pierwotnych założeń. Założenie było takie składamy z tego co leży na placu i co raczej do niczego innego się nie nadaje i tym o to sposobem w sumie licząc do kupy w 4 dniówki powstało takie cuś:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Konstrukcja wykonana następująco:
-podstawa ceownik 280
-słup dwuteownik 180
-szabota dwuteownik 160
-siłownik 40x320 ( niemieckiego pochodzenia )
-rozdzielacz od wózka widłowego Rak
-rozrząd typu parowozowego ( jeszcze nie dokończony )
-bijak profil 60x60x6 zakończony flanszą fi 140 gr 14 mm do mocowania kowadeł
-prowadnice kątownik 60x60x5 regulowany luz jak w MR-80 plus 4 kalamitki
-kowadło z szyny kolejowej , póki co jedno bo brak na składzie szyny z odpowiednio dużą główką
do tego pierdoły typu naolejacz , zawór główny , docelowo jeszcze reduktor i manometr .
Pierwsze próby wypadły pomyślnie siłownik dźwiga wszystko i ma dobre walniecie aczkolwiek do prób sterowanie bezpośrednio rozdzielaczem bez rozrządu okazało się kłopotliwe ( ciężko wyczuć uderzenie i wszystkie ruchy ma ciut za gwałtowne ) mam nadzieje że dobrze wyregulowany rozrząd powinien rozwiązać sprawę , póki co tyle jutro postaram się dokończyć rozrząd i próbować zrobić go użytecznym zobaczymy co z tego wyjdzie :P

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 23 sie 2013, 07:46

Sprzęcik ciekawy zwłaszcza, że opcja młota sprężarkowego do prostych nie należy. Osobiście uważam, że górny zaczep siłownika w krótkim czasie może się urwać ale mogę się mylić. Jak wszystko dopniesz to daj znać jak się na tym pracuje. :D

Awatar użytkownika
Kujuś
Moderator
Posty: 213
Rejestracja: 28 sie 2009, 23:01
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka/Wrocław
Kontakt:

Post autor: Kujuś » 24 sie 2013, 16:10

Dokończyłem maszynę poza dorobieniem osprzętu ( kowadeł ) i instalacją pneumatyczną maszyna sprawna i nawet dobrze działająca:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A tu filmik jak pracuje , miał nastawione ciśnienie 3 atmosfery
http://www.youtube.com/watch?v=jH-wQS6a ... e=youtu.be

trzewik
Posty: 164
Rejestracja: 12 wrz 2011, 10:26
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: trzewik » 24 sie 2013, 19:27

trzeba Ci przyznać, że uwinąłeś się z tym sprzętem, jak będziesz miał kiedyś chwilę to daj znać z chęcią podjadę i pooglądam

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 24 sie 2013, 19:59

Kawał roboty odwaliłeś :) . Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, czy nie można uzyskać stuknięcia bez gwałtownego wciśnięcia dźwigni. Takie pedałowanie podczas pracy może byś strasznie wyczerpujące i dekoncentrujące. :D

Awatar użytkownika
Kujuś
Moderator
Posty: 213
Rejestracja: 28 sie 2009, 23:01
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka/Wrocław
Kontakt:

Post autor: Kujuś » 25 sie 2013, 14:49

Co do stuknięcia bez pedałowania ( max siła i max skok ) można dać pomijając rozrząd , ściągasz dźwignie podłączona do bijaka ( wyłączasz pozycyjną regulacje ) i chodzi na zasadzie 1 , 0 max uderza i przyciska popuszczasz pedał wraca do samej góry ;)

Metaloplasta
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2015, 13:07
Lokalizacja:

Re: Budujemy Młot Pneumatyczny.

Post autor: Metaloplasta » 24 lis 2015, 19:46

Witam kolegę Kujusa . Przeglądałem posty szukam odpowiedzi jak działa twój ten młot na powietrze? Oglądałem filmik na tubie i co dalej z tym młotem? Trochę czasu mineło a ja jestem zainteresowany zrobieniem takiego STUKU PUKU. Znalazłem taki podobny młot KZ 100 też na siłowniku pneumatycznym ale nie bardzo z moim angielskim językiem , wiem tylko że ten konstruktor za sterowanie młotem chce 1400 BAKSÓW. Twój film oglądałem parę razy i nieznam szczegółów , czy działa? Pozdrówka

pawel181981
Posty: 1
Rejestracja: 27 wrz 2019, 21:12
Lokalizacja: Krakow

Re: Budujemy Młot Pneumatyczny.

Post autor: pawel181981 » 22 lut 2020, 21:46


ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”