Mokume Gane

techniki metaloplastyczne i informacje z zakresu odlewnictwa

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Mis
Posty: 6
Rejestracja: 13 gru 2010, 09:36
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Mis » 27 lut 2013, 20:36

Witam,
jak poradziliście sobie ze zjawiskiem pasywacji na obrączkach?

Astelan
Posty: 9
Rejestracja: 29 sie 2017, 19:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Mokume Gane

Post autor: Astelan » 29 sie 2017, 21:36

witam :] moj pierwszy poscik tutaj :]

mam parę pytań apropo mokume i boraksu xD jedno mokume mi wyszło, pierwsze mosiądz - brąz :]

chce spróbować teraz z mosiadzem, brazem, miedzia i alpaka ;] moze 4 naraz.

-pytanie dotyczy tego czy boraks daje sie między rzeczy zgrzewane, w tym wypadku płytki metali kolorwych ?

-czy zrobic mozna z boraksu i wody jakąś paste by obsmarowac pakiecik w ramce zaciskowej?

pozdro

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Mokume Gane

Post autor: BANAN » 30 sie 2017, 07:27

Coś Ci wstawianie fotki nie wyszło. Dobrze jest przesmarować warstwy roztworem boraksu w spirytusie ale niech się wypowiedzą Ci co częściej to robią. Ja to robiłem tylko raz.
Kontakt 517355290

Astelan
Posty: 9
Rejestracja: 29 sie 2017, 19:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Mokume Gane

Post autor: Astelan » 30 sie 2017, 17:48

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A25D597

wypiaskowane plytki, ale nie wiem czy piaskowanei to dobry pomysl. piasek ktory mam jest do piaskowania podbudowy pod ceramike, i jest to czysty tlenek glinu ktory pozostaje w piaskowanej powierzchni.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A5783B3

po wyjeciu z pieca, docisnolem i jak sie potem okazalo niepotrzebnie :P

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A26F1CC

po obróbce bloczka

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A5ED5FF

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A5A91F6

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A5CD7AB

gotowy wisiorek na szybko jako prezent ;]


natomiast mam kolejne pytania :]

co kladziecie na ramke miedzy pakiecik a stal by sie nie zgrzala? niby papier wystarczy ale nie koniecznie.... moze za mocno sciakam? :]

co szybko i dokladnie oczysci plytki przed skreceniem ? trzeba szczotke?

mam kwas azotowy, siarkowy i solny, gdzies czytalem ze podobno w rozcieczonym siarkowym mozna przemyc plytki i wsio gotowe :] prawda to ?

pozdro

ps. wyswietla wam zdjecia?

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Mokume Gane

Post autor: BANAN » 30 sie 2017, 20:25

Prościej by było gdybyś dodał w formie załącznika. Widać ale tak jak to jest w wieloma fotkami w tym temacie nie długo znikną, a tak by zostały ku uciesze przyszłych pokoleń kowali :)
Kontakt 517355290

Astelan
Posty: 9
Rejestracja: 29 sie 2017, 19:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Mokume Gane

Post autor: Astelan » 30 sie 2017, 20:30

nie to link z FB :P wiec nie znikna

graffic

Re: Mokume Gane

Post autor: graffic » 30 sie 2017, 21:44

Astelan - wrzucaj prosze foty na serwer FK, (jako zalaczniki) - potraktuj to tako zalecenie sluzbowe

Astelan
Posty: 9
Rejestracja: 29 sie 2017, 19:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Mokume Gane

Post autor: Astelan » 30 sie 2017, 22:09

za duze sa a nie wiem jak je zmniejszyc :P serio nigdy nie robilem takich rzeczy

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Mokume Gane

Post autor: BANAN » 31 sie 2017, 05:52

To prostrze niż się wydaje. Jeśli masz profil na FB pobierasz zdjęcie z niego i już jest zmniejszone. potem wstawiasz je jako załącznik. Są też programy do zmniejszania np. IrfanView.
Kontakt 517355290

Astelan
Posty: 9
Rejestracja: 29 sie 2017, 19:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Mokume Gane

Post autor: Astelan » 31 sie 2017, 12:14

w sumie, zapomnialem o tym programiku xD dzieki, to bede zamieszczal jak trzeba. robilem dzis mokume kurde i wycieklo mi wiekszosc mosiadzu.. w ilu on sie topi? internety mowia 900..... na 900 w piecu wyplynelo spoko

Wojtek123
Posty: 334
Rejestracja: 27 sie 2016, 21:18
Lokalizacja: Wisła

Re: Mokume Gane

Post autor: Wojtek123 » 31 sie 2017, 20:38

Temat bardzo mnie zainteresował. Chcę zrobić Mokume ale żeby nie psuć materiału postanowiłem najpierw spytać się czy dobrze to zaplanowałem.
1. Blaszki mniej niż 1mm oczyszczone składam w pakiet (mosiądz, miedź)
2.Całość zamykam między dwiema stalowymi blachami 2mm.
3. Skręcam śrubami
4. Wkładam do paleniska, grzeję do czerwonego.
5. Posypuję boraksem. Czy lepsza będzie pasta boraks+spirytus?
6. Grzeje do jasno pomarańczowego (na granicy temp topnienia). Tyle wystarczy czy poklepać jeszcze młotkiem?
7. Zostawiam do wystygnięcia.

Astelan
Posty: 9
Rejestracja: 29 sie 2017, 19:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Mokume Gane

Post autor: Astelan » 31 sie 2017, 23:52

mniej wiecej dobrze rozumiesz. nie wiem tylko czy blachy 2mm nie beda za cienkie, ja to skrecam bardzo mocno w 10mm ;]

dzisiaj pierwsze mokume z rana mi nie wyszlo bo przegapilem i za wysoka tem byla. ale zrobilem testa, wrzucilem po malym kawalku kazdej z rodzajow blaszek jakie mam i wstawilem na 850 stopni, mosiadz zaczął sie topic przy 860 stopniach.

pociąłem blaszki 5x5cm z grubsza, o grubosci 0,5 - 0,6. alpaka, mosiadz i braz. warstw bylo z +/-20

oczyscilem je papierem sciernym i wykąpałem w roztworze spirytusu i boraksu, skreciłem kladac 2 kartki papieru odgradzajace ramke od pakietu (jak sie nazywa ta pasta co to na niektorych filmikach smaruja ramke miedzy pakietam???????)

skrecony juz pakiet okleiłem pasta woda + boraks i wrzucilem do pieca na 850, z poczatku przez pojawienie sie chlodnego obiektu w komorze, temp spadla do 770 ale w ciagu kilkunastu minut urosła prawie do pożądanej.

gdy przy 850 zauwazyłem błyszczacy sie metal w miesjcach gdzie był mosiadz, wyjąłem ramkę kleszczami i posypalem boraksem z kazej strony. ostygło i wyjąlem, wyglada ok, jutro sprobuje jakos odciac brzegi by sprawdzic czy i jak sie zgrzało....

ps. czym wy to robicie? tzn odcinacie takie połacie metali by to szło szybko i bezpiecznie ? bo ja mam mikrosilnik z tarcza kordurowa, ale tym wolno idzie :/ albo reczna piłke. jako ze to hobby, nie stac mnie narazie na piłe tasmowa :P

jak obrobie to jakos wrzuce fotki :]
pozdro

ps2. czy posiadanie kwasu siarkowego 95%, solnego 38% i azotowego 65% moze pomoc mi jakos w oczyszczeniu pakietu ?

czy ktos ma doswiadczenie w pozniejszym nadtrawianiu mokume? uzywac kwasow stezonych czy rozcieńczonych ? jesli to drugie, to jak bardzo?

graffic

Re: Mokume Gane

Post autor: graffic » 01 wrz 2017, 10:25

Astelan

primo - popracuj trochę nad ortografią - z przerażeniem czytam Twoje posty !!! (nie będę poprawiał polskich znaków i interpunkcji, ale ortografia to jakiś dramat)

secundo - trawienie odbywa się w roztworach kwasów rozcieńczonych - ok 10 % (średnio) - można też robić mieszanki kwasów, do rozcieńczania kwasów używasz wody destylowanej i stosujesz się do starej szkolnej zasady :) - "pamiętaj chemiku młody wlewaj zawsze kwas do wody" dodam tylko, że wolnym małym strumieniem - reakcja jest egzotermiczna (roztwór się silnie rozgrzewa) więc ostrożnie !!! - w przypadku kwasu solnego i azotowego kwasy te silnie "dymią" - wiec należy operacje rozcieńczania przeprowadzać najlepiej na zewnątrz budynku (na otwartym powietrzu) i nie wdychać oparów - silnie podrażniają drogi oddechowe i można się poparzyć
oczywiście ilość wody niezbędnej do rozcieńczenia się oblicza :) - w zależności od stężenia i ilości rozcieńczanego kwasu...

Astelan
Posty: 9
Rejestracja: 29 sie 2017, 19:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Mokume Gane

Post autor: Astelan » 01 wrz 2017, 19:56

ok :] dzięki i postaram się :P ładniej pisać....

Astelan
Posty: 9
Rejestracja: 29 sie 2017, 19:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Mokume Gane

Post autor: Astelan » 02 wrz 2017, 16:50

nawet wyszło :] pakiecik z alpaki, brązu i mosiądzu :]

mosiądzu jest tylko z 5 płytek.

ok panowie, wiec czym tniecie takie pakieciki ?
robicie na miarę mniejsze, czy duże i tniecie na mniejsze?

pozdro
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „METALOPLASTYKA I ODLEWNICTWO - metalworking and founding”