przekucie młotka

Zapomniane techniki i narzędzia, tradycyjne wyroby

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

arthurid
Posty: 35
Rejestracja: 05 lut 2017, 11:12
Lokalizacja: Poznań

przekucie młotka

Post autor: arthurid » 24 lut 2022, 20:51

Witam,
Zamierzałem z niewiadomego pochodzenia młotka zrobić narzędzie do nitowania i zaskoczyło mnie to ,że po przecięciu na 2 części przy przekuwaniu zaczął mi się rozłazić tzn. popękał, a przy dalszej obróbce całkowicie się zaczęło wszystko rozłazić. Myślałem ,że pierwsza część była przegrzana, bo rozgrzałem do prawie białego, więc wziąłem się za drugą , ale przy niższej temperaturze (żółty kolor) też się to działo.. Czy to po prostu byle jaki materiał (no name) czy też ja coś źle robiłem. Proszę o podpowiedzi i z góry za nie dziękuję :)

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2682
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: przekucie młotka

Post autor: bey » 25 lut 2022, 17:23

Mógł być lany, staliwny lub żeliwny :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

arthurid
Posty: 35
Rejestracja: 05 lut 2017, 11:12
Lokalizacja: Poznań

Re: przekucie młotka

Post autor: arthurid » 25 lut 2022, 18:27

Zapewne żeliwny 🤕. Ale tak na poważnie to przekuwał ktoś takie dziadostwo? Myslalem, że może nie wygrzałem dostatecznie, ale skoro pęknięcia pojawiły się od zewnątrz to raczej nie to.

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: przekucie młotka

Post autor: Aries » 26 lut 2022, 12:48

Wywal to na złom.
Do przekuwania lepiej nadają się stare młotki - takie jeszcze z lat 60-70 ubiegłego wieku. Poszukaj - zdarzają się na złomach ale też na aukcjach internetowych (za przyzwoite pieniądze oczywiście).
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

arthurid
Posty: 35
Rejestracja: 05 lut 2017, 11:12
Lokalizacja: Poznań

Re: przekucie młotka

Post autor: arthurid » 28 lut 2022, 22:01

Aries, oczywiście - do śnietnika, ale chciałbym tylko wiedzieć i zapytać o przyczynę dziania się takich rzeczy -rozgrzany kawałek złomu na maxa i duże pęknięcia podczas kucia. (jestem amatorem więc pytanie może niepotrzebne jednak zastanawia mnie to) :)

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: przekucie młotka

Post autor: Aries » 01 mar 2022, 18:26

arthurid pisze:
28 lut 2022, 22:01
Aries, oczywiście - do śnietnika, ale chciałbym tylko wiedzieć i zapytać o przyczynę dziania się takich rzeczy -rozgrzany kawałek złomu na maxa i duże pęknięcia podczas kucia. (jestem amatorem więc pytanie może niepotrzebne jednak zastanawia mnie to) :)
Tak jak już wcześniej wspominał Bey - to pewnie młotek odlewany (najprawdopodobniej staliwny). Staliwo jest niekowalne.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

arthurid
Posty: 35
Rejestracja: 05 lut 2017, 11:12
Lokalizacja: Poznań

Re: przekucie młotka

Post autor: arthurid » 08 mar 2022, 16:07

ok, Dziękuję Aries - nauczka dla mnie, że nie zawsze warto próbować kuć narzędzi z byle czego.

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO TRADYCYJNE - traditional blacksmithing”