Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Techniki używane obecnie, kowalstwo artystyczne

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

nochal
Posty: 119
Rejestracja: 11 sty 2010, 11:56
Lokalizacja: Poznań/Kołobrzeg

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: nochal » 11 wrz 2016, 22:00

" Koledzy, jeśli się okazuje że podczas montażu musicie coś spawać albo ciąć przy elementach ocynkowanych, to jak zabezpieczacie później te miejsca przed korozją? Widziałem kiedyś taki spray cynkowy. Coś takiego byłoby OK? I po tym spraju, po odczekaniu pomalowanie tego miejsca farbą? Dobrze kombinuję? " - DOBRA JUZ NIE ODPOWIADAJCIE - ZNALAZLEM TEMAT O CYNKOWANIU :-)

samwieszkto
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2012, 23:57
Lokalizacja: Bytom

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: samwieszkto » 17 wrz 2016, 20:49

Nie wiem co tam znalazłeś ale tym różnym "cynksprejom" to ja za bardzo nie ufam.
Proponuję za to dwa inne rozwiązania.
1. Na spoinę i inne uszkodzone miejsca użyj chemoutwardzalnego podkładu wysokocynkowego który zapewni ochronę katodową.
2. Spawanie miejsca wytraw pastą kwasową a następnie podgrzej palnikiem i rozetrzyj roztopiony cynk szczotką lub szmatą tak jak to robią Cyganie.
W razie czego możesz też użyć cyny lub ołowiu.
Ta technika nazywa się platerowaniem .

ernest
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2019, 21:27
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: ernest » 21 maja 2019, 22:11

Witam. Mam pytanie odnośnie mocowania słupków balustrady tarasowej na wylewce o grubości około 20mm ponieważ taką niestety klient posiada . Brak płytek na podłożu jeszcze bardziej skłania mnie do wiercenia przez hydroizolacje i kotwienia w płycie tarasowe. Czy taki montaż przy użyciu kotwy chemicznej w pełni zabezpieczy miejsca nawiertow przed przedostaniem się wody ? Wiem że taka cieńka wylewka może popękać przy montażu bądź po . Mam spory dylemat czy kotwa w pełni wystarczy , może wypełnić otwór kotwą dodatkowo od dołu gdzie wspawuje pręt w osi słupka nasmarować sikaflexem czy masą bitumiczną albo montować na flansze bądź robić nawierty na średnicę słupka 42.4 stal nierdzewna aż do żelbetonu wpuścić go z pojedynczym prętem od dołu który byłby jeszcze zakotwiony w stropie i z góry całość zalać cementem ?
Jeśli ktoś mógłby mi udzielić fachowej odpowiedzi z góry dziękuję.

plewa
Posty: 102
Rejestracja: 07 maja 2017, 12:37
Lokalizacja: konin

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: plewa » 24 maja 2019, 23:51

ja montuje balustrady tylko na kotwy chemiczne jak jest styropian wklejam gwint potem nakręcam nakrętkę pół centymetra poniżej tynku następnie na otwór nakładam silikon następnie podkładka fi 40,50 mm uchwyt od balkonu i nakrętka jeżeli ściana jest z suporeksu to wiercę przez ścianę na gwint nakręcam nakrętkę wkładam w otwór do momentu jak nakrętka oprze się na ścianie i od strony wewnętrznej kontruje gwint dalej jak w pierwszej metodzie

ernest
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2019, 21:27
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: ernest » 28 maja 2019, 20:21

Plewa ten montaż do boku ściany to bardzo dobry i sprawdzony sposób ale jak montować słupki na płycie balkonowej tzn.montaż od góry ?
Kotwienie się do boku balkonu daje pewnosc ze nie uszkodzimy hydroizolacji gorzej jeśli tam mieści się jakaś rynna starego typu a klient nie chce nawet tzw. obejścia .
A więc zostaje montaż od góry na wylewce no max 3cm . Jeśli klient położył by płytki np.granitowe płomieniowe ok 50x50x20 myślę że balustrada od góry montowana miała by jakiś sens .

ernest
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2019, 21:27
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: ernest » 28 maja 2019, 21:17

Nawiązując do reszty mam pytanie jak Państwo uszczelniacie balustrade balkonową pod słupkami tzn.w miejscu nawiertu ?

Przeważnie wylewka ma grubość 5-6 cm jeśli mamy jeszcze płytkę to w zupełności wystarczy aby balustrada zachowała swoją sztywność i nie ma potrzeby kotwienia się w żelbetonie ale mając cieńką szlichte jesteśmy zmuszeni aby wiercic głębiej i jak to potem uszczelnić ? Dzwoniłem orientacyjnie do wielu firm zajmującymi się balustradami z zapytaniem jako klient twierdzili ze niby uszczelnia ale nikt tak naprawdę nie daje na to gwarancji . Ponoć jakieś specjalne kleje przy montażu barierek na basenach dają ta całkowita pewność ale mnie przynajmniej cena zniechęca do zakupu .
Jest jakiś sprawdzony sposób ?

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: Grzegorz K. » 29 maja 2019, 21:48

Jakiś czas temu mocowałem słupki na schodach. Gres i pod tym jakiś lichy beton. Klient martwił się o wciekającą wode i mróz. Zastosowałem uszczelniacz dekarski. Taka czarna pasta, śmierdzi jak smoła i konfekcjonowana w tubach jak silikon. 2 zima i nic się nie dzieje.
Obrazek

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: Grzegorz K. » 29 maja 2019, 21:51

A najlepsza z możliwych opcji to montować w stanach surowych. Walę na wylot, gwintsztanga i dokręcone od spodu. Na to idą wylewki i inne budowlane cuda na których się niewyrozumuje ;) Oczywiście wtedy zakładam dodatkową wysokość dla mocowania pod te wspomniane.
Obrazek

plewa
Posty: 102
Rejestracja: 07 maja 2017, 12:37
Lokalizacja: konin

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: plewa » 01 cze 2019, 08:21

ja montuje balkony tylko na płytkach wtedy robota dobrze wygląda jeżeli montaż jest na kotwy chemiczne nie trzeba żadnych uszczelniaczy wystarczy jak gwint jest wklejony na 5cm [ do ściany głębiej chyba że jest ściana z betonu] gdy balkon jest odpowiednio sztywny mocuje go tylko do ściany a na płycie balkonu stoi na nóżkach robię też odwrotnie mocuje do płyty a do ściany nie wszystko zależy od wielkości i rodzaju balkonu podstawa to kotwy chemiczne dla kogo są nowością niech poczyta na internecie

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: Grzegorz K. » 01 cze 2019, 22:37

znam kotwy chemiczne. Wieszałem na tym bramki i naprawiałem podwozie mojego golfa ;)
Obrazek

plewa
Posty: 102
Rejestracja: 07 maja 2017, 12:37
Lokalizacja: konin

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: plewa » 02 cze 2019, 09:17

ceny kotwy chemicznej wahają się od 20 do 200 zł ale na balustrady wystarczy kupić za 20 zł na gwincie 8 mm zakotwionym na głębokości 8 cm ma wytrzymałość 400 kg [norma jest dla dobrego podłoża np betonu] jeżeli ściana jest z gazobetonu należy wiercić jak najgłębiej i dokładnie wyczyścić otwór gdy na ścianie jest styropian to końcówkę przez którą wypływa chemia należy przedłużyć wężykiem balustrady schodowe przy mocowaniu bocznym można montować na kołki rozporowe tylko trzeba uważać żeby przy wkręcaniu nie ukręcić śruby co mi się kilka razy zdarzyło [mowa o kołkach z wkładem plastikowym] jeżeli się zdarzy że otwór wywiercony w betonie jest przesunięty i nie pasuje nam do otworu w marce należy wklejany gwint odpowiednio zgiąć wtedy w beton wejdzie nam pod kątem a na zewnątrz prosto moim zdaniem balustrady tak powinny być montowane aby można było je zdemontować pierwszą robotę jaką zrobiłem jest balustrada w moim domu i jest tak zamontowana że tylko może ją ruszyć szlifierka kątowa montaż ten uważam za nieudany

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: Grzegorz K. » 04 cze 2019, 22:29

Masz wiedzę. Fajnie że się dzielisz. To się chwali :)
Obrazek

plewa
Posty: 102
Rejestracja: 07 maja 2017, 12:37
Lokalizacja: konin

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: plewa » 18 cze 2019, 20:27

Przy montażu ważną sprawą jest wiercenie w płytkach, ja używam najtańszych wierteł do gresu z posypką diamentową.W płaskowniku o grubości 3,4 mm wiercę otwór 10,5mm [pod wiertło 10mm] ustawiam płaskownik otworem w miejscu wiercenia,nogami staję na płaskowniku aby go unieruchomić a w otwór w płaskowniku wkładam wiertło i zaczynam wiercić.Wiercenie takim wiertłem wykonuje się na wolnych obrotach, najlepiej wkrętarką a miejsce wiercenia należy spryskiwać wodą. Po przewierceniu płytki wiercimy już wiertarką z sdsem.

plewa
Posty: 102
Rejestracja: 07 maja 2017, 12:37
Lokalizacja: konin

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: plewa » 11 wrz 2019, 16:06

Czy ktoś ma patent na zabezpieczenie zawiasów przed oddaniem na cynkownie¿

Grzechu
Posty: 60
Rejestracja: 04 gru 2015, 19:26
Lokalizacja: Brzeg

Re: Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Post autor: Grzechu » 12 wrz 2019, 17:33

Jest coś takiego: https://www.ecochemical.pl/produkt/past ... ink-paste/ ,nie wiem na ile skuteczne bo nie stosowałem. Jakiś czas temu dałem sobie spokój z kombinowaniem i po prostu przy elementach cynkowanych stosuję zawiasy przykręcane.

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO WSPÓŁCZESNE - blacksmithing”