POSPOLITE RUSZENIE!!!!!!!!!!!

Sprawy dotyczące SFK

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Matthan
Posty: 400
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:01
Lokalizacja: Augustów

Post autor: Matthan » 08 wrz 2010, 18:10

Choć od początku ideą tego forum było propagowanie kowalstwa jak najszerzej. To wszędzie znajdą się osoby bardziej lub mniej problematyczne... Dziwię się, że jeszcze istnieje taki dział jak "wewnętrzny" jeżeli nie ma być podziałów to i tamto powinno zostać zlikwidowane lub udostępnione... Podziały będą właśnie z tego powodu, że są ludzie i "parapety" i tego się niestety nie da zmienić za żadne skarby...
Ja nadal będę uważał, że pewne tytuły są potrzebne z jednej i prostej przyczyny - przejrzystości na forum. Daje to pewien obraz osób które taki tytuł posiadają, nowym osobom, które zjawiają się na forum.
Ale nadal to tylko moje spostrzeżenia...
Pozdrawiam!
Nie ma jak dym z kuźni, fajka w zębach
<Duch wieje przez świat>
Moje zdjęcia

Awatar użytkownika
killrathi
Posty: 363
Rejestracja: 10 wrz 2009, 10:09
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Post autor: killrathi » 08 wrz 2010, 18:23

EO pisze:Jestem tu gościem dość przypadkowym, ale zaglądam co jakiś czas. Powiem tyle (o ile ten temat już nie padł), na forum odtwórców hist. FREHA istnieją tytuły dobrozdzieja i mecenasa, pierwszy pozwala zakładać tematy kupię/sprzedam w dziale "targowisko", drugi daje dostęp do różnych interesujących plików zgromadzonych na serwerze - książek, tutoriali, galerii itp. Wykupienie dobrodzieja kosztuje 20 zł rocznie, mecenasa - 40zł rocznie. Nie są to kwoty kładące, a same tytuły nie prowadzą do żadnej hierarchii ani gradacji członków - po prostu, chcesz korzystać z forum dla własnej korzyści materialnej (w sensie - chcesz zarobić na sprzedaży starego hełmu) - zapłać symboliczną kwotę za to, że forum daje Ci dostęp do tysięcy potencjalnych klientów. A z tych składek opłaca się serwer i domenę.

Naprawdę, nie trzeba do tego stowarzyszeń, legitymacji ani funduszy unijnych, nie tworzy się również żaden ferment. Prędzej do nieprzyjemnych sytuacji doprowadzi sytuacja dobrowolnych składek, bo założę się, że w końcu w jakiejś dyskusji padnie argument "Bo ja płacę na to forum, a ty nie, więc się nie odzywaj", albo też "Dlaczego ja mam płacić, żeby ktoś sobie tu perorował i ściągał materiały za darmo."
w sumie mnie to nie dotyczy bezpośrednio bo nie jestem w Stowarzyszeniu, ale idąc tym tokiem rozumowania forum powinno mi płacić za publikacje i dzielenie się swoją wiedzą. No co? Skoro ludzie mają płacić za możliwość przeczytania mojego tekstu to ja chcę tantiemy.

edzia:
oczywiście to o czym piszę to ironia i to niemała, ale to ma być forum wymiany doświadczeń i wiedzy czy towarzystwo wzajemnej adoracji i zbierania funduszy?

Awatar użytkownika
Matthan
Posty: 400
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:01
Lokalizacja: Augustów

Post autor: Matthan » 08 wrz 2010, 18:44

Słuchajcie idziemy jako pewna grupa/ społeczność do przodu... rozwijamy się od zwykłego forum i kilku uczestników do stowarzyszenia, warsztatów, i ciekawe co jeszcze. W najbliższym czasie szykuje się nam portal.
I uważam, że potrzeba jest odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: dlaczego tu jesteśmy?, po co?, czy jesteśmy altruistami czy mamy w tym jakiś cel? chęć rozwoju?
Powinna być, i już jest pewna grupa ludzi którzy ciągną ten "wózek" do przodu i bardzo dobrze. Inni mają możliwość z tego korzystania. Ale cały czas chodzi tu o pewien rozwój... Ja dążę do tego abyśmy się rozwijali... Ale sam nie wiem czy dobre to robię...

Były takie tematy w których parę razy był poruszany problem autorstwa i innych tego typu spraw.


...
Nie ma jak dym z kuźni, fajka w zębach
<Duch wieje przez świat>
Moje zdjęcia

Grzesiek
Posty: 338
Rejestracja: 24 wrz 2009, 08:56
Lokalizacja: Łęg k. Makowa Maz
Kontakt:

Post autor: Grzesiek » 08 wrz 2010, 21:39

Słuchajcie, tak sobie czytam i czytam i sobie myślę, że może dobrze by było trochę rozdzielić kwestię forum internetowego i stowarzyszenia. Zgadzam się że forum powinno być darmowe i ogólnodostępne i tutaj popieram Harlema, podoba mi sie to co on pisze na ten temat.
Ale działalność stowarzyszenia wydaje mi się, że zmierza w innym kierunku. Kiedyś były cechy i spółdzielnie rzemieślnicze. Wiem jak to działało bo mój ojciec należał i dziadek też.
Oczywiście były składki, oczywiście masa różnych upierdliwych niedogodności ale w sumie korzyści znacznie przewyższały koszty.
Myślę że SFK siłą rzeczy wypełnia lukę powstałą po upadku cechów i spółdzielni, w ten czy inny sposób. I nie widze w tym nic złego o ile nie zaczniemy budować skostniałych i skorumpowanych struktur, kółek wzajemnej adoracji itd.
"kowal po to ma kleszcze żeby różne rzeczy trzymać"

Awatar użytkownika
EO
Posty: 159
Rejestracja: 26 lut 2010, 12:02
Lokalizacja: W-wa

Post autor: EO » 08 wrz 2010, 23:01

killrathi pisze: w sumie mnie to nie dotyczy bezpośrednio bo nie jestem w Stowarzyszeniu, ale idąc tym tokiem rozumowania forum powinno mi płacić za publikacje i dzielenie się swoją wiedzą. No co? Skoro ludzie mają płacić za możliwość przeczytania mojego tekstu to ja chcę tantiemy.
Dowolny pomysł można sprowadzić do absurdu, jak się chce, więc to żaden argument. Poza tym sprawa jest prosta - jeśli nie życzysz sobie, żeby ludzie za darmo czytali Twoje teksty, to zaznacz to przed ich upublicznieniem, wtedy nie trafią na forum i nie będzie problemu. Napisałem wyraźnie - na Freha chodzi o dział Targowisko, gdzie z zasady z rąk do rąk przechodzą pieniądze, oraz o skarbnicę, w której przechowywane są na FTP najróżniejsze rzeczy, którymi zechcieli się podzielić ich właściciele. I mówimy tu o forum, które ma pawie 9 tys. zarejestrowanych użytkowników - i jak dotąd nie doszło do żadnych awantur o pieniądze.
to ma być forum wymiany doświadczeń i wiedzy czy towarzystwo wzajemnej adoracji i zbierania funduszy?
Społecznikowskie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem to piękne idee, ale za serwer i domenę raz w roku zapłacić trzeba. Wydaje mi się, że lepsze są jasne i klarowne zasady finansowania takiej działalności, niż powstańcze zrywy na trzy dni przed wygaśnięciem domeny.

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Post autor: Grzegorz K. » 08 wrz 2010, 23:18

Ok. Koniec biadolenia. Forum uratowane. Chwała Harlemowi i wszystkim dobrodziejom. Zarząd podejmie odpowiednie decyzje i będą one słuszne bo zarząd nie podejmuje innych :mrgreen: Tymczasem zamykam temat gdyż dotyczył on ratowania forum.
Obrazek

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 08 wrz 2010, 23:19

wszystko się zmienia i forum się zmienia, ale dzieje się to stopniowo. skoro są takie różnice co do tego czy płacić czy nie płacić , to znaczy że jeszcze nie pora na płacenie:)

Forum i stowarzyszenie to 2 różne rzeczy, ale osoby te same. idealna sytuacją byłoby gdyby SFK opłacało ze swojej kasy serwer i domeny:)
-Wjazd dla wszystkich pozostanie za darmo.
-dobrodziej czy nie, każdy ma prawo wstawić ogłoszenie w dziale "targ".
-dostępu do tutoriali nie blokujemy, bo większość jest z netu:P
-książek nie udostępniamy (za kasę czy też nie), bo to nie legalne
- kto nie chce zdradzać tajemnic to nie pisze.
-zrywy nie są wynikiem braku składek, tylko braku przepływu danych między adminami.
-forum działa od 2006 roku i kłótni o kasę nie było
-dział wew. istnieje, bo istnieć musi. wjazd mają wszyscy zainteresowani. bez kasy! żadnych cudów tam nie ma:P

czyli zostaje po staremu i dalej się spokojnie rozwijamy?
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Zablokowany

Wróć do „STOWARZYSZENIE FORUM KOWALSKIE - association”